S14 – samorządowcy apelują do ministra

czwartek, 20 kwietnia 2017
„My, samorządowcy województwa łódzkiego, apelujemy o jak najszybszą realizację inwestycji pn. BUDOWA DROGI EKSPRESOWEJ S14”. Tak zaczyna się list do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa, który dzisiaj w Urzędzie Miasta Łodzi podpisali samorządowcy, przedstawiciele powiatu zgierskiego i pabianickiego oraz marszałek WŁ Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
- Samorządowcy reprezentujący miasto Łódź oraz powiat zgierski i pabianicki działają w żywotnym interesie ich mieszkańców. Budowa S14 ma niebagatelne znaczenie jeśli mówimy o obecnych warunkach życia, w tym ochronie zdrowia, środowisku, a także rozwoju gospodarczym wymienionych obszarów. Ta droga mogłaby przyczynić się do rozwoju całego regionu, zwłaszcza jego zachodniej strony – powiedział marszałek Witold Stępień.
- Po raz kolejny wyrażamy nasze stanowisko w sprawie drogi S14. Chcemy też uświadomić ministrowi Adamczykowi pilną potrzebę rozpoczęcia inwestycji ze względu na planowaną przez nas wystawę EXPO w 2022 roku. Jeżeli wszystkie procedury związane z budową tej trasy miałyby się rozpoczynać od początku, to możemy nie zdążyć z przygotowaniami do wystawy – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.
W dalszej części pisma skierowanego do ministerstwa czytamy, iż „dokończenie tej trasy ma istotne znaczenie dla miast województwa łódzkiego, które zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem obciążenia ruchem dróg krajowych. Budowa drogi pozwoli odciążyć od ruchu tranzytowego Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Pabianice, Zgierz oraz Łódź, która należy do najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Dotychczas zrealizowane autostrady A1, A2 i droga ekspresowa S8 wokół stolicy województwa nie rozwiązują w pełni problemów komunikacyjnych aglomeracji.
Droga ekspresowa S14 pełnić będzie funkcję zachodniej obwodnicy Łodzi domykając zrealizowany w większości ring wokół Łodzi łącząc autostradę A2 i drogę ekspresową S8, zapewniając miastom aglomeracji łódzkiej połączenie z bazową siecią TEN-T. Budowa drogi stanowi wielką szansę na dalszy rozwój regionu poprawiając dostępność transportową do terenów inwestycyjnych od wielu lat przygotowywanych przez gminy i dla rozwijającej się Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Usprawni także dojazd do Portu Lotniczego im. W. Reymonta w Łodzi, dając szanse na wzrost liczby pasażerów.
W obliczu organizacji w Łodzi wystawy Expo 2022 droga S14 będzie stanowić istotną inwestycję dla obsługi zakładanego napływu milionów gości w okresie trwania wydarzenia, będąc osią systemu Park&Ride – jest także istotnym elementem wniosku Polskiego Rządu o organizacje EXPO 2022.
Realizacja zachodniej obwodnicy Łodzi wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców obniżając poziom zanieczyszczenia powietrza będącego jedną z przyczyn niskiego, w skali kraju, poziomu stanu zdrowia mieszkańców Łodzi i miast aglomeracji. Istotna jest również poprawa wskaźników bezpieczeństwa ruchu drogowego w regionie, które w łódzkim i w aglomeracji należą do krytycznych w skali kraju.
Biorąc pod uwagę realia ekonomiczne oraz poniesione dotychczas przez stronę rządową koszty związane z wieloletnimi pracami przygotowawczymi, opracowaną dokumentacją projektową i długim procesem uzyskania wymaganych decyzji i pozwoleń, w tym decyzji na realizację inwestycji drogowej (ZRID), unieważnienie przetargu i przystąpienie do nowych prac projektowych w celu zapowiadanego obniżenia kosztów inwestycji może nie przynieść oczekiwanych oszczędności.
Dodatkowo opóźnianie budowy S14 będzie powodować dalsze koszty społeczno – ekonomiczne dla mieszkańców Łodzi i okolicznych miast - hałas, zdrowie, środowisko, zatory uliczne, koszty podróży wynikające z nadmiernego ruchu tranzytowego przez centra miast województwa łódzkiego".
GS