Ruszają konkursy na zdrowotne badania profilaktyczne

piątek, 15 kwietnia 2016
Dzięki funduszom unijnym mieszkańcy województwa łódzkiego wkrótce będą mogli bezpłatnie przebadać się profilaktycznie na obecność niektórych nowotworów. Na pierwszy rzut idzie jelito grube.
 
Do tej pory w obszarze zdrowia środki unijne przekazywane były na tzw. projekty „twarde”, czyli inwestycyjne, np. remont szpitala, zakup sprzętu czy termomodernizację. Teraz w ramach środków unijnych będzie możliwość wspierania realizacji programów badań profilaktycznych i regionalnych programów zdrowotnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to odpowiedź na problemy naszego województwa (starzejące się społeczeństwo) i potrzeby zdrowotne mieszkańców.
 
- Jako pierwszy ogłosiliśmy konkurs na działania uzupełniające i wspierające program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Dzięki projektom, mieszkańcy województwa będą mogli szybko i bezboleśnie, ze znieczuleniem, wykonać badanie kolonoskopowe. Przewidujemy, że dzięki przyznaniu środków na badania, bezpłatną kolonoskopię będzie mogło wykonać ponad 2000 osób– powiedziała Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego odpowiedzialna za nadzór nad funduszami unijnymi w regionie.
 
Program skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 55 do 64 lat, bez objawów choroby lub osób młodszych, od 25 roku życia, z potwierdzonym obciążeniem genetycznym. - Programy zdrowotne realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego mają na celu, poza poprawą stanu zdrowia mieszkańców, również umożliwienie utrzymania zatrudnienia lub powrotu na rynek pracy, dlatego skierowane są do osób w wieku aktywności zawodowej – tłumaczył Zbigniew Gwadera, po. dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Nowotwory stanowią drugą pod względem częstotliwości występowania, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w województwie łódzkim (ok. 23% zgonów). Nowotwór jelita grubego jest piątym w zakresie zachorowalności zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Wysoki wskaźnik zgonów z powodu nowotworów układu pokarmowego (do których należy nowotwór jelita grubego) w województwie łódzkim jest wynikiem ich późnego wykrywania, kiedy wdrożenie leczenia nie przynosi pożądanych efektów.
 
Nabór wniosków w konkursie na realizację badań profilaktycznych rozpocznie się w maju. Będą mogły do niego przystąpić m.in. samorządy, szpitale, przychodnie i organizacje pozarządowe. W kwietniu odbędą się spotkania informacyjne:
·         w Łodzi 19 kwietnia,
·         w Kutnie 20 kwietnia,
·         w Sieradzu 22 kwietnia,
·         w Brzezinach 25 kwietnia,
·         w Bełchatowie 27 kwietnia.
Szczegółowe informacje będą się pojawiały na stronie www.rpo.lodzkie.pl
 
- Ten konkurs to dopiero początek – zapowiedziała marszałek Skrzydlewska. -  Kolejne dotyczyły będą wsparcia programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Pracujemy także nad regionalnymi programami zdrowotnymi, w zakresie profilaktyki chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu oraz rehabilitacji leczniczej ułatwiającej powrót do pracy czy umożliwiającej wydłużenie aktywności zawodowej.
(al)