Rozmowy o filmie w Uniejowie

piątek, 21 października 2022

Warsztaty z animacji poklatkowej, projekcje filmowe, wykłady i analizy filmoznawcze oraz gość specjalny - Stanisława Celińska. Tak przebiega 32. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza, która odbywa się w na zamku w Uniejowie. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.  

Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza to coroczne, czterodniowe spotkania szkoleniowe skierowane do edukatorów filmowych. Ich celem jest propagowanie wiedzy filmoznawczej i medioznawczej oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli, pracowników instytucji kultury, kiniarzy, metodyków nauczania. Zajęcia prowadzą wykładowcy uniwersyteccy z najbardziej renomowanych ośrodków akademickich w Polsce, w tym z UŁ.

Przez 31 lat konferencja zyskała renomę najpoważniejszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia tego typu w kraju – mówi wiceprezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi  Sławomir Kalwinek. – Jest to konferencja, która pozwala zastanowić się przez chwilę nad tym co dzieje się na ekranie. Cieszymy się, że dzięki urzędowi marszałkowskiemu województwa łódzkiego i lokalnym władzom mogliśmy tą konferencję zorganizować właśnie tutaj.

W tej edycji wydarzenia, uczestniczy ponad 100 osób z całego kraju. Temat przewodni to ,,Kino polskich małych ojczyzn”.
- Dla mnie jest to jak miód na moje serce. Jestem w miejscu, w którym ogląda się film, gdzie o filmie się dyskutuje, rozmawia, analizuje. Film, dla mnie, zawsze był sztuką. Dzisiejszy świat jakby o tym zapomniał. Film stał się komercją, zarabianiem pieniędzy. Ta konferencja nie jest straconym czasem, ona nuczy rozmowy  – mówi Irena Kruglicz- Kamińska, przedstawiciel dystrybutora Kino Świat, uczestnik spotkania.

Konferencja odbywa się na zamku i w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie. W programie znalazły się zajęcia metodyczne dla nauczycieli min. na temat filmu ,,Gdy diabeł mieszkał za miedzą” Łukasza Dębskiego. Film ten został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Również we współpracy z WFO przygotowane zostały nieodpłatne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży. 
- Na warsztatach filmu animowanego pokazujemy jak powstaje film od podstaw i jak taki film wykonać samodzielnie. Uczymy poprzez zabawę - mówi  Natalia Spychała, animator filmowy.

W piątkowych warsztatach uczestniczyło 45 dzieci ze szkoły podstawowej w Uniejowie. Każda z grup otrzymała zadanie stworzenia krótkiego filmu, który będzie pokazywał zamek w Uniejowie czy termy uniejowskie w przyszłości.
- Jest bardzo dużo zabawy, robimy wszystko samodzielnie. Wycinamy straszne drzewa, bajeczne kwiaty. Najlepsze jest to, że możemy tworzyć to co chcemy. Zawsze myślałam, że film tworzy się inaczej. Nie wiedziałam że wymaga to tyle pracy i czasu, ale efekt jest bardzo fajny - mówi Patrycja.  

Gościem specjalnym konferencji będzie Stanisława Celińska. Spotkanie z aktorką odbędzie się w sobotę o godzinie 13.00. Wstęp wolny. Tego samego dnia o godz.19.00 odbędzie się koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem.

Konferencja potrwa do niedzieli. Jest organizowana przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Pałacem Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie oraz Miasto Uniejów. Partnerem wydarzenia jest miedzy innymi Wytwórnia Filmów Oświatowych.

bg
zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski 

Media