Rok Reymonta zaczynamy od wystawy
czwartek, 23 stycznia 2025Miejsca w naszym regionie, z którymi związany jest Władysław Reymont, to motyw przewodni bardzo ciekawej ekspozycji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
To pierwsza w naszym regionie atrakcja ustanowionego przez Senat Roku Reymonta. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, przygotowała wystawę „Władysław Stanisław Reymont - miejsca, ludzie, dzieła”. Można na niej zobaczyć książki pisarza i materiały o miejscach na terenie Łódzkiego związanych z noblistą. A przypomnijmy, że jest ich bardzo dużo. To miejsca urodzenia i zamieszkania, lata nauki, pracy, a także próby spełnienia marzenia o aktorstwie, gdy znudziła go praca na kolei. W późniejszym okresie były to wizyty w dworach przyjaciół czy dłuższe w nich pobyty.
Reymont urodził się w Kobielach Wielkich, w pobliżu Radomska. W naszym województwie, wychował się i pracował. Na szlaku Reymonta są m.in.: Gidle, Kobiele Wielkie, Tuszyn, Rogów, Będków, Piotrków Trybunalski, Skierniewice. W Łódzkiem przyszły noblista rozpoczął karierę literacką, a miejsca, w których przebywał, miały znaczący wpływ na jego literaturę. Najważniejsze tytuły w jego twórczości „Ziemia obiecana” i „Chłopi” zainspirowane zostały jego pobytem w Łodzi i w Lipcach pod Łowiczem, nazywanych dziś Reymontowskimi.
- Odwiedzając wystawę, można się na przykład dowiedzieć, jak Reymont spędzał czas u sióstr Pstrokońskich w Małkowie pod Sieradzem, czy u Władysława Grabskiego, słynnego autora reformy walutowej, w Borowie - zachęca Joanna Kantyka, kierownik Działu Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Na wystawie można zobaczyć różne wydania „Ziemi obiecanej”, między innymi tłumaczenia powieści na język niemiecki i niderlandzki. Są też różne edycje „Chłopów”. Wyróżniają się zwłaszcza wydanie z 2023 roku z ilustracjami nawiązującymi do filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welman oraz tłumaczenie na język węgierski pt. „Parasztok”. Wystawę wzbogacają portrety oraz krajobrazy ilustrujące związki noblisty z naszym województwem, materiały biograficzne o pisarzu, a także te omawiające jego twórczość.
Wystawę można oglądać w Dziale Zbiorów Regionalnych w holu biblioteki (ul. Gdańska 10/102) w godzinach jej otwarcia. Będzie czynna do 24 lutego.
Powiązana z rokiem Reymonta jest też wystawa, która 14 lutego zostanie otwarta w Muzeum Kinematografii w Łodzi w związku z przypadającą 21 lutego 50. rocznicą premiery filmu „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy, czyli wybitnej ekranizacji powieści Reymonta. Wojewódzka Biblioteka Publiczna jest jednym z partnerów wystawy i przekaże na nią literackie rarytasy - dwa tomy pierwszego wydania „Ziemi obiecanej” z 1899 r. Książki zostały wydane w Warszawie nakładem Gebethnera i Wolffa. Na co dzień znajdują się w Dziale Zbiorów Regionalnych. Partnerem jest także Wytwórnia Filmów Oświatowych, czyli spółka samorządu województwa. Podczas wystawy wyświetlany będzie zrealizowany przez WFO film „Pałace Ziemi Obiecanej” z 1967 roku w reżyserii Leszka Skrzydło.
Przypomnijmy, że rok 2025, którego Władysław Reymont jest patronem, samorząd województwa łódzkiego rozpoczął konkursem, w którym można się ubiegać o pieniądze na działania promujące postać i twórczość noblisty. Do 30 stycznia można składać wnioski o dotacje na działania promujące dorobek literacki Władysława Reymonta, ale także Stefana Żeromskiego. W 2025 r. przypada setna rocznica śmierci pisarzy. Wnioski o pieniądze mogą składać organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia. W puli jest 300 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dotacji wynosi 40 tys. zł. Wymagany udział własny to 10 procent kosztów realizacji zadania.
aa
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/rok-reymonta-zaczynamy-od-wystawy#sigProId4bf8c805d5