Rok Komitetu Regionów

czwartek, 28 grudnia 2017
Komitet Regionów - organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych podsumował rok. Ważną rolę w jego pracach odegrał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
 
Marszałek skoncentrował się w minionym roku na trzech tematach: zmiany klimatu, gospodarka cyrkularna i wsparcie przedsiębiorczości, które są też obecnie traktowane jako priorytetowe dla rozwoju regionu łódzkiego. Witold Stępień podporządkował im program swoich aktywności w 2017 r., związanych z członkostwem w KR, w tym zarówno plan wydarzeń zagranicznych, w których wziął udział w gronie międzynarodowych ekspertów, jak również wydarzeń w regionie. Wśród tych drugich na szczególną uwagę zasługuje wizyta ekspercka Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów w województw łódzkim, zorganizowana w ramach działalności Platformy Wymiany Wiedzy (Knowledge Exchange Platform – KEP), która odbyła się w dniach 6-7 lipca.
Przedmiotem dyskusji podczas wizyty były m.in.: możliwości rozwiązań w zakresie przeciwdziałania smogowi, co było też tematem rozmów w trakcie Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 23), która odbyła się w dniach 11 – 13 listopada w Bonn. Przeciwdziałanie powstawaniu smogu, który pojawia się w szczególności w miastach, gdzie w okresie zimowym następuje przekraczanie norm stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych, jest obecnie kluczowym elementem prac na rzecz poprawy jakości powietrza. Powołany w regionie Zespół Antysmogowy stał się przykładem dobrej praktyki i zasygnalizował na arenie międzynarodowej proponowane rozwiązania w skali ponadregionalnej. Obecna na wizycie Yoomi Renstrom – przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej (SEDEC) chwaliła rozwiązania stosowane w łódzkim: „Z zadowoleniem stwierdzamy, że Województwo Łódzkie jest liderem jeśli chodzi o badania i rozwój w zakresie odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tutejszych osiągnięć” - podkreślała.
Zaangażowanie w temat było bezpośrednio związane z planem działania UE w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Odejście od tradycyjnego modelu konsumpcji zasobów wymaga wielostronnej współpracy i zaangażowania wielu aktorów m.in. ustawodawców, biznesu, konsumentów czy systemu edukacji. Jak wskazują autorzy raportu „Gospodarka Cyrkularna w Europie” zmiana podejścia z linearnego na cyrkularne w sektorach takich jak żywność, transport i sektor budowlany do 2030 r. dałaby oszczędność rzędu 600 mln EURO dla 27 krajów UE. W województwie łódzkim prowadzony jest już szereg działań służących realizacji zadań związanych z nowym modelem gospodarki – gospodarką cyrkularną. Można wśród nich wymienić projekt „Europejskie Regiony na rzecz gospodarki cyrkularnej” (SCREEN) finansowany ze środków programu „Horyzont 2020”, jak również stałe monitorowanie dostępnych źródeł, które posłużą do utworzenia w przyszłości elastycznych i dostosowanych do potrzeb MŚP mechanizmów finansowania eko-innowacji.
Zaangażowanie marszałka w europejską dyskusję na temat przyszłości modelu gospodarczego UE oraz zorientowanie regionu na kwestie priorytetowe z punktu widzenia całej UE przyczyniły się do tego, że województwo łódzkie zostało wybrane jako miejsce organizacji tegorocznego posiedzenia wyjazdowego Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów.
abw