Rehabilitacja po modernizacji

środa, 16 sierpnia 2023

Nowe sale do ćwiczeń, sprzęt, który pozwala poczuć się, jak w salonie gier komputerowych; bieżnie w basenie – tak po modernizacji i rozbudowie wygląda Wojewódzka Przychodnia Rehabilitacyjna przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi. W środę (16 sierpnia), w uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył wicemarszałek Piotr Adamczyk, który przetestował część urządzeń. Całość poświęcił kard. Grzegorz Ryś.

Rozbudowa Wojewódzkiej Przychodni Rehabilitacyjnej to fragment wielkiego projektu, jakim jest „Rozbudowa Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w oparciu o koncentrację działań z zakresu profilaktyki onkologicznej, onkologii klinicznej, onkologicznych ośrodków satelitarnych oraz przekształcenie Szpitala w Wojewódzkie Centrum Onkologii”. Cała inwestycja osiągnęła wartość blisko 110 mln zł.

Przebudowa Przychodni to jej element wart 11 mln zł. Przychodnia była oddawana w ratach. Pierwsza jej część – w ubiegłym roku. Teraz druga. O ile dotąd przychodnia przyjmowała ponad 200 pacjentów dziennie, teraz będzie mogła przyjąć nawet 300.

- Moją ambicją jest, żeby pacjenci nie tylko z Łodzi i województwa, ale z całego kraju wiedzieli, że tutaj, w centrum Polski jest najlepsza opieka rehabilitacyjna, najlepsi lekarze, najlepszy sprzęt – mówił na otwarciu wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Sprzęt do rehabilitacji został tak pomyślany, żeby pacjenci z przyjemnością przychodzili na zajęcia. Część urządzeń, to tak naprawdę komputerowe gry zręcznościowe, które jednocześnie pomagają pracować nad chorymi nadgarstkami, całymi kończynami, schorzeniami neurologicznymi.

- Rozbudowa  w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia ilości przyjmowanych pacjentów i poprawy warunków rehabilitacji – opowiada dr Anna Zwierzchowska, kierownik przychodni. – Rozwinięta zostanie rehabilitacja onkologiczna, pourazowa czy neurologiczna. Jako jedyny publiczny szpital regionie będziemy mieli tak znakomity sprzęt usprawniający leczenie uroginekologiczne i proktologiczne. Temu służy m.in. nowy aparat do ćwiczeń dna miednicy. Będziemy rozwijać prehabilitację, czyli przygotowanie chorych przed zabiegami onkologicznymi i planowymi zabiegami ortopedycznymi.

W nowych wnętrzach pacjenci będą rehabilitowani przy użyciu m.in.: aparatu do drenażu i mobilizacji blizn, zestawu do kinezyterapii, fotela do ćwiczeń oporowych, masażu wirowego kończyny dolnej i górnej. Nowy sprzęt to także m.in. szyny do ruchu biernego barku i nadgarstka, interaktywny system terapii ręki czy aparat do masażu pneumatycznego z mankietami.

Pracownicy Wojewódzkiej Przychodni Rehabilitacyjnej nadal będą się rozwijać w rehabilitacji onkologicznej, pourazowej czy neurologicznej.

jg/fot. Adam Staśkiewicz