Przesmaczny kalendarz adwentowy Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łódzkiego wschodniego

poniedziałek, 23 grudnia 2024

Kto najlepiej gotuje? Panie z kół gospodyń wiejskich. Tym tropem poszło starostwo powiatu łódzkiego wschodniego, które w grudniu przygotowało adwentowy kalendarz z przepisami świątecznych potraw.

- W oczekiwaniu na święta chcieliśmy przygotować coś nietypowego – mówi Mateusz Zalewski z referatu promocji i informacji powiatu łódzkiego wschodniego. Na zaproszenie do wspólnego tworzenia smacznego kalendarza odpowiedziało kilka KGW m.in. Andrespol, Byszewy, Kotliny, Grodzisko. Dzięki tej współpracy, codziennie, przez cały okres adwentu, na mediach społecznościowych powiatu można było znaleźć nowy przepis – inspirację. Wszystkie są sprawdzone przez gospodynie.

Jak przyznaje Mateusz Zalewski, tworzenie kalendarza zintegrowało KGW z terenu powiatu i już są plany na kolejny projekt, także kulinarny.

 

Gwiazda drożdżowa z makiem od KGW w Modlicy   

Składniki:

500 g mąki pszennej, 30 g świeżych drożdży, 50 g cukru, 180 ml mleka, 2 jajka, 50 g masła oraz

300 g masy makowej z puszki, 1 jajko, cytryna, cukier puder

Przepis:

Rozkruszone drożdże zasypać cukrem i zalać ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Wymieszać do rozpuszczenia się cukru i drożdży, a następnie dodać trzy łyżki mąki i zamieszać, żeby nie było grudek. odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.

Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wlać rozczyn, dodać jaja i wyrabiać ciasto przez około 10-15 min. Gładkie i elastyczne ciasto zostawić w misce, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 50-60 min. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką i chwilę je pougniatać.  Ciasto podzielić na 4 części. Pierwszy kawałek ciasta rozwałkować na okrąg o średnicy ok. 25 cm. Położyć go na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Rozsmarować 1/3 masy makowej, pozostawiając ok. 1 cm wolnego brzegu.

Drugi kawałek ciasta również rozwałkować na okrąg o średnicy 25 cm i położyć go na pierwszym placku. Ponownie posmarować masą makową i położyć na nim tak samo rozwałkowany 3 blat z ciasta. Posmarować pozostałą masą makową i przykryć ostatnim krążkiem z ciasta. Ciasto nakroić na 16 części pozostawić środek bez nacinania. Każdy kawałek obkręcić 2 razy, parami na zmianę, tzn. jeden kawałek obkręcić 2 razy w prawo, drugi sąsiadujący 2 razy w lewo. Przekręcone kawałki z każdej pary zlepić na końcu. Odstawić na ok. 20 minut do wyrośnięcia. Gwiazdę posmarować roztrzepanym jajkiem i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec około 25 minut. Przygotować lukier z soku z cytryny i cukru pudru i polać przestudzoną gwiazdę.

Sernik tradycyjny z mlekiem w proszku od KGW Grodzisko   

Składniki:

1 kg sera z wiaderka dobrej jakości, 1 szklanka cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 6 dużych jajek, 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru, 3/4 szklanki oleju, 1,5 szklanki zimnego mleka, 1,5 szklanki mleka w proszku

Przepis:

Dużą blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Na dno układamy herbatniki.

Ser, żółtka, cukier waniliowy i budyń miksujemy razem na gładką masę, następnie dodajemy olej, po połączeniu wsypujemy mleko w proszku i mieszamy aby nie było grudek.

W osobnym naczyniu ubijamy pianę z białek dosypując cukier. Do ubitej piany dodajemy na przemian masę serową i zimne mleko. Mieszamy delikatnie, najlepiej drewnianą łyżką. Masę wylewamy na herbatniki i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza.

Pieczemy godzinę. Gdyby góra sernika zaczęła się za bardzo przypiekać przykrywamy go papierem do pieczenia albo folią aluminiową.

Po upieczeniu uchylamy drzwiczki piekarnika i zostawiamy sernik do całkowitego wystudzenia.

Polewa:

W rondelku podgrzewamy 50 ml śmietanki kremówki, dodajemy 150 g pokruszonej czekolady. Mieszamy do rozpuszczenia czekolady. Gotową polewę wylewamy na ciasto, chłodzimy w lodówce.

Paszteciki z mięsem od KGW Janówka   

(Przepis na około 80 sztuk)

Farsz :

1,5 kg mięsa (60 dkg wołowiny, 90 dkg karczku), 2 duże cebule, 2 jajka, sól, pieprz, olej

Ciasto:

1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 300 ml mleka, 2 jajka, 3 łyżki cukru, szczypta soli, 2 łyżki oleju

Przygotowanie farszu:

Mięso należy zmielić. Cebulę kroimy w kostkę i wrzucamy na olej do dużego rondelka, jak się zarumieni wrzucamy zmielone mięso dodajemy do smaku sól pieprz oraz całość „dusimy” około 15 minut do całkowitego wyparowania puszczonej przez mięso wody. Po ugotowaniu studzimy i dodajemy 2 jajka.

Przygotowanie ciasta:

Mleko lekko podgrzewamy, dodajemy cukier, drożdże i jedną łyżkę mąki. Czekamy aż wyrośnie. Dodajemy mąkę i jajka, wyrabiamy na jednolitą masę dolewając olej.

Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około 40 minut.

Ciasto przełożyć na stolnicę, zagnieść, uformować wał i podzielić na 4 równe części. Każdą część ciasta rozwałkować na okrągły placek, posypując lekko mąką i przeciąć na równe części (trójkąty, jak pizzę) Na szerszą część kłaść łyżeczkę farsz i zwijać rogaliki. Tak postępować, aż do wyczerpania ciasta.

Ułożone na blasze paszteciki posmarować rozkłóconym jajkiem.

Paszteciki układać w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut, do zarumienienia, w temperaturze około 180°C.

Pieczone pierogi z kaszą od Koła Gospodyń Wiejskich w Będzelinie

Składniki:

20 dag mąki, 10 dag masła lub margaryny; żółtko, łyżka śmietany, 10 dag kaszy jaglanej, 15 dag wędzonych śliwek suszonych, cebula, łyżeczka startego imbiru, 4 gałązki zielonej pietruszki, 100 ml nalewki z wiśni, garam masala, sól, pieprz

Przepis:

Mąkę posiekać z zimnym masłem. Dodać żółtko, śmietanę i szczyptę soli, zagnieść ciasto. Owinąć folią, odłożyć na 30 minut do lodówki. Kaszę ugotować na sypko w osolonej wodzie, przestudzić. Śliwki pokroić, zalać nalewką wiśniową, odstawić na 15 minut, odsączyć. Pietruszkę opłukać, posiekać. Imbir obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.

Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na maśle. Dołożyć imbir, łyżkę garam masala, chwilę smażyć. Wymieszać z kaszą, śliwkami, pietruszką, doprawić solą i pieprzem.

Ciasto rozwałkować, szklanką wyciąć krążki, nałożyć farsz, zlepić brzegi. Pierogi umieścić na blasze wyścielonej papierem do pieczenia, posmarować roztrzepanym jajkiem.

Piec 20 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza.

Można podawać z czerwonym barszczykiem.

Staropolski piernik od KGW Andrespol  

Składniki:

1 kg mąki tortowej, 400 g cukru, 200 g masła miękkiego, 500 g miodu, 3 łyżeczki sody, 3 jajka, 2 łyżeczki soli, 2 torebki przypraw do piernika, 2 łyżki migdałów i orzechów, 300g moreli, słoik powideł śliwkowych do przełożenia

Przepis:

Miód, masło, cukier podgrzać w garnku, mieszać, odstawić do przestudzenia

Do lekko przestudzonej masy dodać jajka, mąkę, sodę oczyszczoną, 2 łyżki wody, przyprawę do piernika i wyrabiać do jednolitej masy. Na koniec dodać migdały i orzechy.

Wyrobiona masę przełożyć do szklanego lub glinianego naczynia i przykryć ściereczką ( można też zawinąć w sama ściereczkę) odstawić w chłodne miejsce na około 2 tyg.

Dojrzałe ciasto wyłożyć na blat, podzielić na 3-4 kawałki i rozłożyć do 3 długich blach do pieczenia wyłożonych papierem do pieczenia.

Piec w temperaturze 180 stopni przez 40-50 min. Po 40 minutach sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest już dobre..

Po ostudzeniu każdy piernik przekroić na 3 równe części i przełożyć powidłami śliwkowymi. Gotowe ciasto zawinąć w folie aluminiowa i odstawić na tydzień w chłodne miejsce.

Po tym czasie piernik można polać polewą czekoladowa i ozdobić orzechami.

Maślany sernik bez spodu od Koła Gospodyń Wiejskich w Stróży

Składniki:

1kg mielonego twarogu, 4 średnie jajka, 1 kostka masła 200g, 1 szklanka cukru, 2 saszetki budyniu bez cukru (śmietankowy/waniliowy)

Przepis:

Rozpuszczamy masło i je ostudzamy, następnie oddzielamy białka jajek i ubijamy.

Mieszamy twaróg z cukrem, żółtkami i budyniem i dodajemy masło. Następnie dodajemy białka delikatnie po łyżce. Przelewamy do tortownicy 24cm. Wstawiamy do piekarnika na 20 minut w temperaturze 190 stopni C, następnie 30 minut w 150 stopniach i 30 minut w 120 stopniach. Wyłączamy piekarnik i czekamy 10 minut. Wyjmujemy gotowe ciasto. Górę posmarować możemy wedle swojego uznania

Paszteciki drożdżowe w kapustą od KGW w Ksawerowie Miodowe Babeczki  

Składniki:

3/4 łyżki cukru, 270g mleka ciepłego, 15g drożdży, 510g mąki, 60g masła, szczypta soli, 20g suszonych grzybów, 550g kapusty kiszonej, 100g cebuli, jajko

Przepis:

Do dużej miski wsypać 3/4 łyżki cukru, 270g mleka ciepłego, 15g drożdży, 510g mąki, 60g masła i szczyptę soli. Ze podanych skladników wyrobić ciasto. Miskę odstawić do ciepłego miejsca na 1h aby ciasto podwoiło swoją objętość.

Farsz:

20g suszonych grzybów zalać 500g wrzątku. Ostawić. 550g kapusty kiszonej opłukać pod bieżącą woda, odcisnąć i pokroić drobno w 2 cm paski. 100g cebuli pokroić na drobno i zeszklić na maśle. Grzyby odsączyć i pokroić drobno. Dodać do cebuli. Przesmażyć. Do garnka włożyć pokrojoną kapustę, grzyby z cebulą. Dolać wywar z gotowania grzybów. Osolić i opieprzyć. Gotować 15 min. Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 części. Kolejno rozwałkować. Na środku wzdłuż całej długości nałożyć farsz i zwinąć w rulon. Odstawić na 15 min przykryć ściereczką. Rozgrzać piekarnik do temp 200st. Każdy rulon kroić ukośnie na 5cm kawałki. Paszteciki ułożyć na blasze zachowując odstępy. Roztrzepać jajko z mlekiem i posmarować wierzch pasztecików. Posypać czarnuszką. Piec 15-20 min aż paszteciki nabiorą brązowego koloru.

Sałatka śledziowa od KGW w Byszewach

Składniki:

600g śledzi solonych, 800g ugotowanych ziemniaków w mundurkach, 3-4 duże ogórki kiszone

2 czerwone cebule,  3 łyżki jogurtu naturalnego, 3 łyżki majonezu, pączek koperku, pieprz

Przepis:

Ziemniaki, cebulę i ogórki kiszone kroimy w kostkę. Tak samo postępujemy z solonym śledziem. Drobno siekamy koperek. Jogurt mieszamy z majonezem i dodajemy resztę składników. Dodajemy pieprz wedle uznania. Całość wsadzamy na noc do lodówki, aby się "przegryzło". Dekorujemy wedle uznania.

Tort makowy od KGW Kalonka  

Składniki:

0,4 kg jabłek, 0,2 kg maku, 0,2 kg masła, ½ kostki margaryny, 0,2 kg cukru, bakalie - według uznania, 6 łyżek kaszy manny, 3 łyżki mąki, 6 jaj, 1 olejek migdałowy, ½ łyżeczki octu, 1 łyżka smalcu, ½ szklanki miodu , ½ szklanki soku brzoskwiniowego

Przepis:

Biszkopt: 1 łyżka smalcu, 2/3 kostki masła, 3 łyżki mąki, 3 żółtka, 3 łyżki cukru, ½ łyżeczki octu – utrzeć, przelać do tortownicy.

Masa:

1/3 kostki masła, 0,5 szklanki cukru, trzy żółtka – utrzeć dodać - ½ szklanki miodu, ½ szklanki soku brzoskwiniowego, 1 olejek migdałowy, bakalie, takie jakie lubimy, starte jabłka, zmielony mak – dobrze wymieszać, dodać ubitą z 6 białek pianę.

Masę przełożyć do tortownicy, piec 45 min w piekarniku w 180°C. Sprawdzić patyczkiem.

Trzymać w uchylonym piekarniku około 15 min.

Polewa:

½ szklanki cukru, ½ Kasi, 5-6 łyżek kakao, 5-6 łyżek ciepłej wody – doprowadzić do delikatnego wrzenia, mieszać do zgęstnienia, wylać na chłodny tort.

Udekorować według uznania.

Gulasz wieprzowy od KGW Kotliny  

Składniki:

700 g szynki, 2 garście suszonych grzybów, 1,5 litra bulionu, 1 marchew, ½ pietruszki, kawałek selera, 1 cebula, 2 ząbki czosnku

przyprawa do gulaszu, ziele angielskie, liść laurowy, ziarna jałowca, sól, olej, 2 łyżki mąki, 2-3 łyżki śmietany

Przepis:

Grzyby namoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie, odcedzić. Zalać niewielką ilością wody i obgotować.  Do wywaru i grzybów dodać bulion oraz pokrojone w kostkę warzywa (marchew, pietruszka, seler). Gotować na wolnym ogniu. Mięso (kostka) obsmażyć na patelni wraz z cebulą, czosnkiem i przyprawami.  Mięso dodać do bulionu i gotować do miękkości.

Doprawić rozrobioną mąką ze śmietaną.

Gołąbki wigilijne od KGW Wardzyn  

Składniki:

Główka kapusty włoskiej lub do gołąbków, 1/3 kostki masła, 2 średnie cebule, 2 marchewki, 3 ząbki czosnku, garść suszonych grzybów, 200 gramów kaszy białej gryczanej (ew. ryżu), przyprawy (sól, pieprz, tymianek ew. sos sojowy)

Przepis:

Kapustę sparzyć, zdjąć liście, odciąć nerwy. Grzyby namoczyć, ugotować do miękkości, drobno posiekać, kaszę ugotować, cebulę posiekać, zeszklić na maśle, dodać starte marchewki, przeciśnięty czosnek i grzyby.  Dusić do miękkości, połączyć z ryżem, doprawić do smaku .

Zwinąć gołąbki. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Zalać bulionem warzywnym, zapiekać ok. Godziny w temp. 180stopni. Podawać z sosem pieczarkowym lub grzybowym.

Woda śledziowa od Koła Gospodyń Wiejskich w Będzelinie

Składniki:

1 cały śledź z mleczem, 1 średnia cebula, 1 litr gorącej przegotowanej wody, 2 łyżki śmietany, olej rzepakowy, ziemniaki, sól, pieprz, cukier, ocet, 3 liście laurowe

Przepis:

Do 1 litra gorącej przegotowanej wody dodać pokrojoną w piórka cebulę i liście laurowe, odstawiamy do ostudzenia.

Śledzia czyścimy, wyjmujemy mlecz, zdejmujemy skórę, moczymy 1 godzinę w zimnej wodzie.

Do zimnej (wystudzonej) wody z przyprawami dodajemy pokrojonego w dzwonki śledzia.

Mlecz z dodatkiem 1 łyżeczki cukru rozcieramy w miseczce, następnie przecieramy przez sitko do wody z przyprawami i śledziem. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, octem i śmietaną.

Podajemy z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach lub obranymi, polanymi olejem rzepakowym lub z kleksem śmietany

Kapusta z grochem od KGW Janówka  

Składniki:

1 kilogram kapusty kiszonej, 0,75 dkg grochu łuskanego (połówki), 1 kg brzuszka, 2-3 cebulki, suszone grzyby, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz , vegeta, rosołek drobiowy

Przepis:

Groch namoczyć w wodzie (2 godziny).

Odlać wodę, w której się moczył, przełożyć go do garnka z grubym dnem i dolać taką ilość wody, by jej poziom był mniej więcej 2 centymetry wyższy niż poziom grochu.

Groch ugotować, od czasu do czasu mieszając, ponieważ może przywierać do dna garnka. Pod koniec gotowania dodajemy 2 spore szczypty soli (idealnie ugotowany groch jest częściowo rozgotowany).

Miękki groch zdejmujemy z ognia i pozostawiamy w wodzie, w której się gotował. Kapustę przelewamy obficie zimną wodą, mocno odciskamy w dłoniach i siekamy. Przekładamy ją do dużego garnka, zalewamy niewielką ilością wody (ok. 2 szklanki), dodajemy liść laurowy oraz ziele angielskie i gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 30 minut. Po tym czasie, jeśli woda odparuje, dolewamy jeszcze jedną szklankę i dusimy kolejne 30 minut.

Brzuszek pokroić w kostkę i usmażyć z pokrojoną cebulką ( w przypadku potrawy wigilijnej zeszklić cebulkę na oleju).  Ugotowaną na miękko kapustę odcedzić, połączyć z grochem, brzuszkiem, ugotowanymi pokrojonymi grzybkami i dodać przyprawy (to bardzo istotne elementy, które podkreślają smak i dodają potrawie charakteru).

Pierogi wiedeńskie od KGW Stary Redzeń

Składniki:

Rozczyn: łyżka mąki, łyżka cukru, 5 dag drożdży

Ciasto:  0,5 kg mąki, 2 jajka, 1/2 łyżeczki soli

Farsz: 30 dag pieczarek, duża cebula, sól, pieprz

Przepis:

Robimy rozczyn i odstawiamy na 10 minut. Mąkę, jajka i sól zagniatamy i dodajemy rozczyn. Zagniatamy ponownie i zostawiamy do wyrośnięcia na 15 minut. Rozwałkowujemy i wykrawamy kółka. Pieczarki i cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy, a następnie doprawiamy.

Gdy farsz ostygnie nakładamy na wykrojone kółka z ciasta i kleimy pierogi. Odstawiamy do wyrośnięcia, po czym smażymy jak pączki, na złoto z obu stron.

Podajemy na ciepło

Tort bezowy od KGW w Ksawerowie

Składniki:

blaty bezowe, 6 białek, szczypta soli, 300 g cukru, 1 łyżeczka soku z cytryny, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Krem mascarpone

250 g sera mascarpone (zimnego), 200 ml śmietanki 30% lub 36% (zimnej), 1 op. cukru wanilinowego, 4 łyżki cukru pudru, 1 op. śmietan-fix (opcjonalnie, ale warto dodać)

Przygotowanie:

Blaty bezowe

Piekarnik nagrzać do 160 stopni C z termoobiegiem. Dwie blachy z wyposażenia piekarnika lub blachę i kratkę wyścielić papierem do pieczenia. Białka ubić na sztywno z dodatkiem soli, następnie stopniowo po łyżce dodawać cukier, jednocześnie cały czas długo i cierpliwie ubijając, aż cały cukier się rozpuści. Gdy piana będzie gęsta i błyszcząca dodać sok z cytryny oraz mąkę ziemniaczaną i miksować jeszcze przez minutę. Dodać płatki migdałów jeśli ich używamy i delikatnie wymieszać łyżką. Pianę rozdzielić pomiędzy dwie blachy do pieczenia (lub blachę i kratkę) tworząc okręgi lub kwadraty o średnicy ok. 23 cm. Wstawić do piekarnika (na wyższy i niższy poziom).

Piec przez 5 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C z termoobiegiem i piec przez 1 godzinę i 30 minut. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić blaty na ok. 15 minut.

Następnie wyjąć i całkowicie ostudzić.

- Krem mascarpone

Mascarpone, śmietankę, cukier wanilinowy i cukier puder umieścić w misie miksera. Ubijać przez ok. 3 - 4 minuty, aż krem zwiększy swoją objętość i będzie bardziej puszysty.

Krem wyłożyć na jeden blat bezowy, zostawiając 2 łyżki kremu na wierzch. Dodać maliny, zostawiając łyżkę malin do dekoracji, przykryć drugim krążkiem.

Na środku tortu położyć resztę kremu i maliny. Można udekorować świeżymi lub mrożonymi owocami np. malinami, borówkami, miętą i truskawkami.

 

Babeczki piernikowe od Jaknówka – Koło Gospodyń Wiejskich Janówka

Przepis:

Ciasto:  220 g mąki, 150 g cukru, po 1 łyżce: kawy zbożowej, cukru waniliowego, przyprawy do pierników i cynamonu, po 1 płaskiej łyżeczce: proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, 75 ml mleka, 2 łyżki miodu, 130 ml oleju, 160 ml maślanki, 2 jajka, 2 łyżki rumu (można zastąpić mlekiem)

Dekoracja - krem mascarpone

250 g serka mascarpone, 130 g śmietany kremówki, 2 łyżki cukru trzcinowego, 1 łyżka cukru waniliowego, 1 łyżka cynamonu

Połączyć składniki suche, wymieszać. Miód rozpuścić w lekko podgrzanym mleku.  Połączyć składniki mokre, wymieszać rózgą.  Wsypać mieszankę składników suchych do mokrych, miksować przez minutę, do uzyskania jednolitego, lejącego się ciasta.  Przelać do 12-15 papilotek i piec 25 minut w 180 stopniach. Mascarpone i śmietana muszą być zimne.  Zmiksować wszystkie składniki przez około 2 minuty, do uzyskania jednolitego kremu.

Dekorować wystudzone babeczki.

Śledzie po kaszubsku od KGW Wardzyn

Składniki:

Filety śledziowe 0,5 kg, cebula 3 szt, cukier 3 łyżki, olej 3 łyżki, ocet 2 łyżki, liście laurowe 3 szt, ziele angielskie 5 ziaren, koncentrat pomidorowy 4 łyżki, szczypta pieprzu

Przepis:

Śledzie moczymy w zależności od stopnia zasolenia. Cebulę kroimy w piórka , podsmażamy na oleju z cukrem, dodajemy ocet, koncentrat, przyprawy, doprawiamy pieprzem.  W naczyniu układamy na przemian pokrojone śledzie i zalewę aż do wyczerpania składników.

Zostawiamy na 2-3 dni aby smaki się przegryzły.

Kompot z suszu z pomarańczą od KGW Grodzisko  

Składniki:

500 g mieszkanki suszonych owoców ( jabłek, gruszek, śliwek), 4 litry zimnej wody, cukier lub miód do smaku, dodatkowo cynamon, goździki, pomarańcza

Przepis:

Suszone owoce namoczyć w wodzie przez ok pół godziny, dodać cynamon i goździki. Następnie wszystko zagotować.  Gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odstawić.  Pomarańczę sparzyć gorącą wodą, pokroić w plastry i dodać do kompotu.  Do smaku dodać cukier albo miód.

Placek włoski od KGW Kotliny  

Składniki:

12 jabłek pokrojonych w kostkę, 2 szkl. cukru, 6 jajek, 4 szkl. Mąki, 2 łyżeczki proszku, 2 łyżeczki sody, 1 szkl. bakali (rodzynki, orzechy włoskie)

Przepis:

Jabłka zasypać cukrem, dodać bakalie, odstawić na godzinę do chłodnego miejsca. Dodać jajka, mąkę, proszek oraz sodę. Wymieszać drewnianą łyżką. Piec w temperaturze 180 C przez około 45 minut.

Rolada łososiowa od KGW Stary Redzeń

Składniki:

1 opakowanie mrożonego szpinaku, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka mąki, 1 łyżeczka masła, 4 jajka, dwa serki śmietankowe z 4 ząbkami czosnku, łosoś wędzony w plastrach 400g

Przygotowanie:

Na patelni podsmażamy szpinak z masłem, przeciśnięty przez prasę czosnek, sól i pieprz.  Odsączamy na sitku i studzimy. Żółtka dodajemy do szpinaku. Białka ubijamy na sztywno. Pianę delikatnie dodajemy do szpinaku, wsypujemy przesianą mąkę i mieszamy.  Wylewamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy 15 minut w 190 stopniach C

Przestygnięty placek smarujemy serkiem i na to układamy łososia tak, aby pokrył całość. Zwijamy jak roladę i zawijamy ściśle w folię do żywności.  Wkładamy do lodówki na kilkanaście godzin

Karp w galarecie od KGW w Byszewach  

Składniki:

1 dobrze sprawiony karp, 1 marchew, 1 seler, 1 pietruszka, sól i pieprz do smaku, ziele angielskie, 2-3 listki laurowe, żelatyna wedle uznania

Przepis:

Gotujemy wywar z warzyw i przyprawiamy. Po ok. 20-30 minutach od ugotowania wywaru dodajemy rybę w kawałkach.  Po kolejnych 20-30 minutach odcedzamy wywar. Jeśli wymaga klarowania - robimy to za pomocą białka z jajka.  Do formy lejemy czysty wywar wymieszany już z rozpuszczoną żelatyną. Do gotowego wywaru wrzucamy kawałki ryby i dla dekoracji warzywa. Wstawiamy na noc do lodówki.

Pasztet jajeczno-pieczarkowy od KGW Janówka

Składniki:

10 ugotowanych jaj na twardo, 2 surowe jajka, 500 g pieczarek, 1 pęczek szczypiorku, 1 pęczek pietruszki, ½ szklanki startego żółtego sera, 2 łyżki majonezu, 1 łyżka śmietany 18%, 2 średniej wielkości cebule, ½ łyżeczki suszonej bazylii, ½ łyżeczki suszonego majeranku

½ szklanki bułki tartej, 1 łyżeczka soli, ½ łyżeczki pieprzu, olej do smażenia, masło i bułka, tarta do wysypania formy

Gotujemy na twardo 10 jajek, studzimy i obieramy ze skorupek. Następnie ścieramy je na grubej tarce i przekładamy do miski. Pieczarki oraz cebulę (po oczyszczeniu) kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na łyżce oleju.

W misce łączymy starte i surowe jajka, podsmażone pieczarki i cebulę, posiekaną pietruszkę i szczypiorek, starty żółty ser, śmietanę, majonez, bazylię, majeranek, bułkę tartą oraz sól i pieprz. Masę mieszamy i przekładamy do formy keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą lekko wygładzając łyżką. Pasztet pieczemy przez 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Po schłodzeniu kroimy na grube plastry.