Premiera słynnej opery Krzysztofa Pendereckiego
sobota, 25 listopada 2023W Teatrze Wielkim w Łodzi z rozmachem został wystawiony „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego. To imponujące widowisko jest hołdem dla kompozytora w 90. rocznicę jego urodzin.
To była jedna z najważniejszych premier tego roku.
- I ważne wydarzenie dla teatru - podkreśla Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Teatru Wielkiego. - Liczę, że ta mistrzowska opera na długo zagości w naszym repertuarze.
Premierowe wykonanie widzowie obejrzeli 24 listopada. Na widowni zasiedli, między innymi, Elżbieta Penderecka, wdowa po słynnym kompozytorze, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ.
- Premiera „Raju utraconego” w operze w Chicago odbyła się 29 listopada 1978 roku. To był dla Polaków ważny czas. Karol Wojtyła został głową Stolicy Apostolskiej. Chwilę później, w styczniu 1979 roku, „Raj utracony” miał premierę pod dyrekcją mojego męża w mediolańskiej La Scali. A następnie zostaliśmy zaproszeni do Watykanu i tam mój mąż, już w obecności naszego Ojca Świętego, dyrygował wykonaniem drugiego aktu opery. Wszystkie te wydarzenia pozostaną głęboko w mojej pamięci. Mija prawie dokładnie 45 lat od premiery „Raju utraconego”. To znaczące dzieło w twórczości mojego męża, dlatego dziękuję Teatrowi Wielkiemu, że podjął się realizacji tego przedsięwzięcia - mówiła Elżbieta Penderecka.
Krzysztof Penderecki napisał „Raj utracony" na zamówienie Lyric Opera w Chicago. Prawykonanie miało uczcić dwusetną rocznicę niepodległości USA. Libretto napisał Christopher Fry na podstawie poematu Johna Miltona pod tym samym tytułem. Łódzką inscenizację wyreżyserował Michał Znaniecki, który w Teatrze Wielkim w Łodzi w ostatnich latach zrealizował m.in. operę „Don Carlos” Verdiego. Kierownictwo muzyczne objął Rafał Janiak, szef artystyczny Teatru Wielkiego, który dyrygował orkiestrą podczas premiery. Choreografię przygotował Grzegorz Pańtak. Kostiumy to dzieło Małgorzaty Słoniowskiej, imponującą scenografię zaprojektował Luigi Scoglio.
Łódzki „Raj utracony" jest pierwszą w Polsce realizacją bez skrótów. Opera została wystawiona z rozmachem, przy wykorzystaniu pełni możliwości technicznych i artystycznych Teatru Wielkiego. Solistom towarzyszył chór, balet i chór dziecięcy. Najbliższe wykonania zostały zaplanowane na marzec 2024 roku.
AA/Fot. Sebastian Sołtyszewski
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/premiera-s%c5%82ynnej-opery-krzysztofa-pendereckiego#sigProId1ba7542196