Powstaje strategia dla parków Łódzkiego

czwartek, 5 września 2024

Do parków krajobrazowych wkroczy grupa naukowców i badaczy. Zliczą wszystkie gatunki ptaków, żuczków i trzmieli, sprawdzą jak się ma czarcikęsik Kluka, czy nadal pływa u nas minóg strumieniowy. Wyniki obserwacji spiszą i zaproponują, jak ochronić nasze dziedzictwo przyrodnicze.

Parki krajobrazowe stanowią 10 procent województwa łódzkiego. Jest ich 7 i zajmują łącznie 100 tys. hektarów. Żeby nimi dobrze zarządzać i wiedzieć, jak ochronić ofertę przyrodniczą, jaką dla nas mają, trzeba mieć strategię. I taka właśnie powstaje. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na jej opracowanie ponad 5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.

Na co zostaną wydane pieniądze? Nasze Parki to enklawy niezwykle cennych przyrodniczo i kulturowo zasobów. Mają bogatą florę i faunę  oraz niepowtarzalne ukształtowanie powierzchni terenu.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich utworzony przez lądolód skandynawski charakteryzują ponad 200-letnie dęby, kolonie nietoperzy, storczyk - żłobik koralowy oraz niezwykłe widoki. Sulejowski Park okala najcenniejszy fragment dorzecza Pilicy z jej malowniczymi meandrami, a jego symbolem jest wieża Opacka klasztoru Cystersów w Sulejowie. Nad Przedborskim Parkiem Krajobrazowym góruje Fajna Ryba – najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego. Francuscy kucharze zachwyciliby się z pewnością Spalskim Parkiem, gdzie odnotowano 4 gatunki małż i 42 gatunki ślimaków. W lasach Parku Bolimowskiego do najcenniejszych należą: orlik pospolity, marzanka wonna, mącznica lekarska i jaskier kaszubski. Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Załęczański, choć łączy malownicza Warta i niezwykła Ziemia Wieluńska, to charakteryzują się odmiennymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi.

Ale czy na pewno tak jest? Jak to zachować? Właśnie temu będzie służyć Plan ochrony parków.

Najpierw potrzebna będzie inwentaryzacja, czyli spis tego, co w nich najcenniejsze. Sprawdzone zostaną gatunki roślin i zwierząt: czy wszystkie wciąż tam są – również te wyjątkowe i zagrożone; jakie formy życia wykształciły się w miejscach dużej ingerencji człowieka: na brzegach kamieniołomów, kopalni piasku czy żwirowni.

Po inwentaryzacji stworzony zostanie plan ochrony każdego z parków. - Gdzie kosić łąki, żeby zachować czarcikęsik Kluka; jak zapewnić motylowi modraszkowi potrzebnych roślin i… mrówek, żeby mógł się rozmnażać; w jaki sposób chronić starorzecza – opowiada Katarzyna Krakowska, dyrektorka  Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, który będzie nadzorował powstanie planu.

Wyznaczone zostaną też strefy ochrony krajobrazu, opracowany będzie plan ochrony zabytków znajdujących się na terenie parków, a także zaprezentowane pomysły na turystykę, żeby jak najatrakcyjniej pokazać parki, ale nie ingerując w naturalny krajobraz.

No i bardzo ważne: - Zminimalizowanie kolizji działalności człowieka z zachowaniem naturalnych walorów parków – podkreśla Krakowska. - Niestety mamy taką tendencję, że jak gdzieś jest cicho i pięknie, uwielbiamy tam się budować, stawiać małą gastronomię i prowadzić drogi dojazdowe. Plany będą tworzone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

W tym roku zostaną rozpisane przetargi na inwentaryzację i plan dla pierwszych dwóch parków: Sulejowskiego i Wzniesień Łódzkich. W kolejnych latach będą opracowywane dokumenty dla kolejnych. Wszystkie i kompletne plany ochrony mają powstać do 2028 roku.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski