Pomagamy dzieciom z zespołem FASD

poniedziałek, 9 września 2024

Dzisiaj (9 września) z okazji Światowego Dnia FAS odbyła się w Łodzi konferencja na temat konsekwencji picia alkoholu w ciąży. Zorganizowało ją Regionalne Centrum Polityki Społecznej. Konferencja odbyła się pod hasłem „Codzienność z FASD – w odczuciach dziecka, oczami dorosłego”. Wzięli w niej udział lekarze, terapeuci oraz mamy dzieci adopcyjnych z FAS. Wszyscy przekonywali, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

 FAS to płodowy zespół alkoholowy. Dzieci, których matki piły w ciąży, mają problemy m.in. z rozwojem mowy, koordynacją ruchową, koncentracją i uczeniem się.

W Łódzkiem, z inicjatywy samorządu województwa, działa Punkt FASD. Pomoc otrzymują tutaj dzieci, których mamy piły alkohol w ciąży. Od 2018 roku, czyli od początku funkcjonowania Punktu na konsultacje trafiło tu 1403 dzieci. Diagnoza prowadzona jest w kilku etapach. Pierwsze spotkanie to konsultacja lekarska. Druga wizyta rozpoczyna się od wywiadu z opiekunem na temat historii życia dziecka. Psycholog stara się rozpoznać wszelkie czynniki mające wpływ na jego funkcjonowanie. Przeprowadzane jest badanie psychologiczne oceniające poziom ilorazu inteligencji dziecka, określające jego słabe i mocne strony. Trzecie spotkanie to badanie neuropsychologiczne wraz z oceną sprawności mózgu oraz jego możliwości, obserwacją zdolności przystosowawczych dziecka, jego sposobów radzenia sobie z trudnościami. Podczas tej wizyty opiekun ma możliwość wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Jest też możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznej. Cały proces zakończony jest wydaniem wspólnej opinii lekarsko – psychologicznej. Ujęte są tu zalecenia do objęcia dziecka konkretną terapią oraz wskazania do wykonania pogłębionej diagnostyki (np. w kierunku diagnozy zaburzeń słuchowych lub wzrokowych). Rodzice i opiekunowie nawet po zakończeniu terapii, w każdym momencie, mogą zgłosić się ponownie do Punktu w ramach omówienia nowych trudności jakie pojawiły się u dziecka.

Na konsultacje do punktu FASD można zapisać się pod numerem  telefonu 42 203 48 53.

 

AK/ fot. Piotr Wajman