Policyjny raport za 2013 r.

piątek, 24 stycznia 2014
Mniej przestępstw i wypadków, ale wciąż za dużo chuligaństwa - policjanci z województwa łódzkiego podsumowali rok.

Specjalnego raportu wysłuchali Komendant Główny Policji Marek Działoszyński, a także marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i wojewoda Jolanta Chełmińska. Dane dotyczące roku 2013 przedstawili Komendant Wojewódzki Policji inspektor Dariusz Banachowicz i jego zastępcy.
Słuchacze, a byli nimi komendanci policji z całego województwa, usłyszeli dużo optymistycznych danych. Przede wszystkim, że w całym regionie było o trzy tysiące mniej przestępstw niż w troku poprzednim. Do tego coraz mniejsza liczba przestępstw, to stała tendencja w ostatnich latach. Na podobnym poziomie utrzymuje się natomiast ich wykrywalność, która wynosi ok. 62 procent.
Plagą pozostają pijani kierowcy. Choć coraz więcej kierujących jest sprawdzanych przez policjantów, to wciąż po drogach jeździ bardzo wiele osób po spożyciu alkoholu. Spowodowali oni prawie tysiąc zdarzeń na drogach, z czego 247 to wypadki, w których ucierpieli ludzie. 43 osoby zginęły przez nich.
Komendant Banachowicz chwalił też swoich policjantów za udane zabezpieczenie meczów… czwartej ligi. To dlatego, że gra w niej Łódzki Klub Sportowy, na mecze którego jeździ bardzo wielu kibiców i w małych miejscowościach władze klubów obawiały się ich „najazdów”. Bardzo kosztowne pozostaje chuligaństwo wokół stadionowe. Samo zabezpieczenie przejazdów kibiców kosztowało ponad 1,2 mln zł, a dodatkowo prawie milion - utrzymanie bezpieczeństwa na trybunach.
To dlatego wśród priorytetów tegorocznych jest profilaktyka i praca z młodzieżą z gimnazjów, a nawet szkół podstawowych, mająca na celu zapobieganie przestępstwom wynikającym z nienawiści. Inne główne cele na 2014 r. to m.in. walka z dopalaczami, pijanymi kierowcami, a także bezwzględne reagowanie na przemoc w rodzinie.
Mówiąc o zeszłorocznych inwestycjach, komendanci podkreślali znaczenie pieniędzy unijnych, które policja otrzymała za pośrednictwem Zarządu Województwa Łódzkiego. W ubiegłym roku zakończono realizację programu „Bezpieczne drogi województwa łódzkiego”, w ramach którego policja pozyskała m.in. 26 radiowozów i 6 motocykli. Dla porównania z własnego budżetu mogła kupić tylko 8. Komenda wojewódzka już przygotowała nawet trzy projekty strategiczne na kolejny okres programowania unijnego - na lata 2014-2020. Funkcjonariusze liczą na dofinansowanie strzelnicy policyjnej, budowy laboratorium kryminalistycznego oraz program poprawy bezpieczeństwa na drogach. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci na aplikacje dotyczące poprawy bezpieczeństwa w regionie przewidującego inwestycje, ale również szkolenia, profilaktykę, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu - deklarował marszałek Witold Stępień.
W trakcie spotkania komendant Działoszyński podziękował oficerom odchodzącym na emeryturę oraz wyróżnił trzech komendantów: z Kutna, Pajęczna i Łasku, których jednostki w 2013 r. osiągnęły najlepsze wyniki.
(jg)