Po służbie - wezwanie na świętowanie

niedziela, 23 kwietnia 2023

„Koncert dla strażaków” pod takim hasłem obchodzimy w Łódzkiem tegoroczny dzień św. Floriana, czyli święto strażaków. Muzyczne podziękowania, połączone z poczęstunkiem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, odbyło się w sobotę, 22 kwietnia, w Łowiczu, gdzie ze strażakami spotkał się Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Kolejne dwa koncerty odbyły się w niedzielę, 23 kwietnia w Opocznie i Bełchatowie, gdzie samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

- Chcemy Wam podziękować za zaangażowanie, za gotowość do niesienia pomocy. Ale też za Wasze inicjatywy, za to, że gromadzicie wokół siebie lokalną społeczność i jesteście takim ,,magnesem” aktywności w waszych gminach, miastach, wsiach - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber do strażaków, życząc im zawsze bezpiecznych powrotów z akcji.

5

Podczas koncertu w Łowiczu, marszałek przypomniał też o wsparciu, na jakie jednostki OSP i służba pożarna mogą liczyć ze strony samorządu. W tym roku to aż 5,5 miliona złotych na trzy, bardzo konkretne formy rozwoju OSP w Łódzkiem: dotacje na sprzęt, dofinansowanie do remontu strażnic i pieniądze na szkolenie młodzieżowych drużyn pożarniczych. – Kiedy zostałem marszałkiem wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wynosiło 1,5 miliona złotych. W ubiegłym roku to już były 3 miliony, ale ponieważ słuchamy waszych potrzeb, w tym roku ta kwota to 5,5 mln i my nadal jesteśmy otwarci na pomaganie tym, którzy innym nie odmawiają pomocy – zaznaczył Grzegorz Schreiber.

Strażacy z Łódzkiego doceniają, że dociera do nich coraz więcej pieniędzy z budżetu samorządu województwa. - Czujemy to wsparcie i bardzo się cieszymy i dziękujemy – mówi Waldemar Krajewski, członek zarządu oddziału wojewódzkiego, a jednocześnie wiceprezes oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Druhowie nie ukrywają, że mają wiele potrzeb.

- Rozpoczynamy teraz termomodernizację całej strażnicy. Budynek od wieków nie był remontowany. Staramy się o dotację w Urzędzie Marszałkowskim na przeprowadzenie tych prac – mówi Kazimierz Grocholewicz, prezes OSP w Łowiczu.

Samorząd województwa wspiera też Państwową Straż Pożarną – co roku przekazując dotacje na wskazany przez PSP cel m.in. zakupy nowego sprzętu czy inwestycje. Są też nagrody dla strażaków m. in. za ich postawę.

W hali sportowej OSIR nr 2 w Łowiczu obecni byli również senator Przemysław Błaszczyk, Wojciech Miedzianowski, prezes WFOŚiGW w Łodzi,  Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Alicja Antczak i Waldemar Wojciechowski - radni sejmiku województwa łódzkiego, Marcin Kosiorek, starosta powiatu łowickiego i Krzysztof Skowroński, wójt gminy Zduny. Dla wszystkich zebranych wystąpili zespół Classic i gwiazda wieczoru, czyli Urszula.

98

W Opocznie koncertowe świętowanie rozpoczęła Opoczyńska Orkiestra Miejska, a potem na scenie pojawił się Mateusz Mijal, który zaśpiewał piosenki z repertuaru m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Ireny Santor czy Krzysztofa Krawczyka. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który strażakom za ich służbę dziękował razem z radnymi sejmiku: Ewą Wendrowską oraz Januszem Ciesielskim.

- Strażacy, jako grupa zawodowa należą do tych, których my, większość społeczeństwa, darzymy największym zaufaniem. Według przeprowadzonych badań, w większości ludzie chcą, aby ich sąsiadem był strażak – powiedział wicemarszałek Ziemba. – To świadczy o tym, jak wielki szacunek i jak wielkie uznanie jest dla tych, którzy służą innym.

W sali Miejskiego Domu Kultury w Opocznie zjawili się także Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, st. bryg. Paweł Malinowski, zastępca komendanta PSP w Łodzi oraz starosta opoczyński Marcin Baranowski z zastępczynią.

W Bełchatowie ze strażakami spotkali się wicemarszałek Zbigniew Ziemba i Paweł Kowalczyk, radny sejmiku województwa. Koncert rozpoczęła Orkiestra Dęta z Gomulina, a potem publiczność porwał zespół Future Folk ze Stanisławem Karpiel-Bułecką.

W Łódzkiem mamy ponad 50 tysięcy strażaków ochotników i blisko 2 tysiące strażaków służących w Państwowej Straży Pożarnej. Mundury noszą i kobiety, i mężczyźni, są też liczne drużyny młodzieżowe. Wszyscy służą zgodnie z zasadą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Przy okazji święta strażaków, warto pamiętać, że to tu, w Łódzkiem powstała pierwsza straż ogniowa. Tą chlubną historią może się poszczycić gmina Wolbórz.

kw, bg

zdjęcia: Piotr Wajman, Karolina Wojna, Adam Staśkiewicz