Plac Wolności, wyjątkowo piękna łamigłówka.
środa, 11 grudnia 2024Wyjątkowo piękną łamigłówką projektanci nazwali odnowienie przestrzeni Placu Wolności w Łodzi. Dziś to miejsce przyciąga turystów i prosi o głosy. Serwis internetowy Propertydesign.pl popularyzujący usługi projektowania wnętrz i aranżacji przestrzeni ogłosił swoje nominacje i zaprosił czytelników do głosowania na wyjątkowe obiekty i przestrzenie, które zostały oddane do użytku w Polsce w 2024 r. Wśród najlepszych przestrzeni znalazł się także odnowiony Plac Wolności w Łodzi. Warto przypomnieć, że w marcu bieżącego roku zakończyła się jego gruntowna przebudowa i była to jedna z najważniejszych inwestycji w ścisłym centrum miasta. Plac Wolności zaprojektowany i przebudowany właściwe od nowa był jedną z najważniejszych inwestycji, nie tylko w śródmieściu, ale w całej Łodzi. Przebudowa tego obszaru była kluczowym elementem miejskiego programu rewitalizacji, a architektem prowadzącym zespół była Małgorzata Borys, która też była dyrektorem tego projektu.
- Najciekawszym elementem projektowania Placu Wolności był sam Plac Wolności – mówi Małgorzata Borys i od razu dodaje - wiem, że to dziwnie brzmi , natomiast Plac Wolności został ukształtowany przez naszych łódzkich przodków, a później wraz z Łodzią rozwijał się, zmieniał trochę formę, swoją funkcję i tak przetrwał do dzisiaj. Natomiast to, jak on wygląda, że jest ośmioboczny, że po środku stoi Kościuszko, że przecinają się tam ulice biegnące w różnych kierunkach, a także to, że pod spodem jest Muzeum Dętka spowodowało, że my po prostu mieliśmy możliwość wydobycia jedynie tego, co tam zawsze było. To było naprawdę niezwykle ciekawe doświadczenie i cieszę się, że nam się to udało - dodaje Małgorzata Borys. Podczas prac stara płyta Placu Wolności została zerwana, a nowa nawiązuje do tej na ul. Piotrkowskiej – jest wykonana z granitowych płyt. W południowej części placu projektanci wytyczyli dużo terenów zieleni, znalazło się także miejsce na nowy plac zabaw. Muzeum Kanału „Dętka” ma nowe wejście, nowa jest też fontanna posadzkowa. Na placu przybyło zieleni – wykonawca posadził tu aż 64 drzewa. Są ławki, kosze na śmieci i stojaki do przypięcia rowerów. W nowym miejscu zadbano o zieleń, trawę, przez co to miejsce stało się przyjazne mieszkańcom w różnym wieku. Powstały m.in. plac zabaw, nowa fontanna posadzkowa, ustawiono nowe ławki i stojaki na rowery. Projektantka wspomina, że najtrudniejszą kwestią przy tworzeniu przestrzeni Placu Wolności była konieczność połączenia interesów wszystkich osób, które będą z tego miejsca korzystać, uwzględnić należało też wymagania drogowe, przeciwpożarowe, potrzeby zieleni oraz wytyczne konserwatora zabytków.
- Znalezienie takiej wersji placu, która będzie zarówno użyteczna, jak i piękna i jednocześnie będzie scalać wszystkie te potrzeby, to była wielka łamigłówka – mówi Małgorzata Borys, architektka prowadząca zespół. Warto jeszcze dodać, że cała komunikacja kołowa została przeniesiona na północną stronę. Na placu nie ma już ronda, tramwaje i samochody mogą przejechać od ul. Pomorskiej do ul. Nowomiejskiej i ul. Legionów. Przystanki MPK zostały połączone, żeby pasażerowie mogli łatwiej przesiadać się z autobusów do tramwajów.
Nie bez znaczenia ma fakt, że projekt przebudowy Placu Wolności współfinansowany był z środków unijnych EFRR RPO WŁ na lata 2014-2020. Joanna Skrzydlewska Marszałek Województwa Łódzkiego zapowiada kolejne duże przemiany - i mówi - To jedna z tych metamorfoz, która cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów, przed nami kolejne projekty rewitalizacyjne, które będziemy realizować już w 2025. Mam nadzieję, że podobnie, jak tu na Placu Wolności zmienimy kolejne, zaniedbane przestrzenie w atrakcyjne miejsca do życia i spędzania czasu– dodaje Marszałek Województwa.
Głosowanie czytelników PropertyDesign.pl potrwa do 20 grudnia br., odbywa się poprzez stronę serwisu.
al