Ogrody jak z bajki i „Kolory Polski” w Nieborowie
niedziela, 25 czerwca 2023To było prawdziwe święto natury i sztuki. W otoczeniu barokowych ogrodów w Nieborowie, w miejscu bajkowym, odwiedzanym przez Pana Kleksa, w sobotę, 24 czerwca, odbył się Festiwal Ogrodniczy „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, a po nim, wieczorem, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina zainaugurowała swój 24. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”. Gospodarzem wydarzenia był Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Już po raz drugi mieszkańcy całego regionu spotkali się w Nieborowie, który w czerwcu zachwyca ferią barw i zapachów. W sobotę, barokowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie-Arkadii, był idealnym tłem dla wydarzeń przygotowanych przez samorząd województwa w ramach festiwalu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Na mieszkańców regionu czekała moc atrakcji. Był kiermasz ogrodniczy z sadzonkami kwiatów, krzewów i drzewek oraz konferencja poświęcona ogrodnictwu, podczas której można było porozmawiać ze specjalistami z zakresu florystyki czy architektury krajobrazu.
Spotkanie otworzył wykład doktora Artura Zagajewskiego, botanika i współpracownika Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, który mówił o tradycji związanej z poszukiwaniem mitycznego kwiatu paproci. Podczas prelekcji można się było dowiedzieć, co kryje się pod nazwą Nasięźrzał Pospolity czy Podejźrzon Księżycowy.
- Paprocie dziś robią dużą furorę, jest to bardzo ciekawa grupa roślin. Jeżeli weźmiemy pod uwagę botanikę i naukę, wiemy dobrze, że te rośliny pojawiły się miliony lat temu, jako jedne z pierwszych i nie mają one kwiatów, jak i owoców – mówi naukowiec.
Podczas kiermaszu ogrodniczego można było kupić sadzonki roślin oraz artykuły ogrodnicze i florystyczne.
- Dziś ludzie szukają ciekawostek, nowości, kompaktowych roślin zarówno na trasy, balkony jak i do ogrodu, a także takich, które wymagają mało zachodu. Niestety roślina idealna, nieskomplikowana, nie istnieje. Każda wymaga opieki i pielęgnacji - mówi Sylwia Ważyńska z Centrum Zieleni Ważyńscy z Pniewa. - Mamy u siebie praktycznie wszystkie rośliny, zarówno byliny jaki i rośliny iglaste, liściaste- wszystko to, co cieszy oko. A takie festiwale ogrodnicze są przez nas bardzo oczekiwane i potrzebne. Mamy możliwość pokazania naszego asortymentu i to w tak uroczych okolicznościach, przy pałacu.
Kiermasz zgromadził wielu mieszkańców województwa, którzy w ten sposób, często rodzinnie, spędzali pierwszą wakacyjną sobotę.
- To jest świetna inicjatywa – podkreśl Joanna Matusiak, która do Nieborowa przyjechała z Łodzi. – Po pierwsze pozwala poznać ciekawe miejsce w regionie, a po drugie można zapoznać się z ideą ogrodów i ogrodnictwa.
Stoiska z roślinami oraz wykłady były tylko częścią nieborowskiego festiwalu. Oprócz tego na uczestników czekały projekcje filmów przyrodniczych Wytwórni Filmów Oświatowych WŁ, a także plener malarski poświęcony Józefowi Chełmońskiemu. Rośliny – owoce, warzywa oraz jadalne kwiaty królowały również podczas wyjątkowych pokazów kulinarnych oraz degustacji przygotowanych przez kucharzy. Pasjonaci ogrodnictwa mogli wziąć udział w warsztatach z nagrodami: „Miniogród w szkle” oraz „Bukiet owocowo-warzywny”. Nie zabrakło również gier i zabaw dla dzieci oraz młodzieży.
Po raz pierwszy mieszkańcy województwa mogli także obejrzeć 8 nowych ogrodów, które „wyrosły” w Nieborowie dzięki tegorocznemu projektowi samorządu województwa. - Tu, w tym wyjątkowym i bajkowym otoczeniu, możemy przekonać się, jak natura inspiruje sztukę i odwrotnie. Przykładem tego są fantastyczne ogrody zaprojektowane i stworzone w ramach naszego konkursu „Zielona architektura”. To małe dzieła sztuki, które zachwycają kompozycją oraz doborem roślin. Gratuluję wszystkim autorom, a państwa zapraszam do spacerów ich urokliwymi ścieżkami – jest co podziwiać! – zachęcał marszałek Grzegorz Schreiber.
Festiwal „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” w Nieborowie w tym roku odwiedziło aż 3 tys. osób. Rangę imprezy doceniła Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, wyróżniając marszałka Grzegorza Schreibera certyfikatem za innowacyjne wydarzenie turystyczne i kulturalne promujące walory przyrodnicze Łódzkiego.
Wydarzenie zakończył koncert plenerowy - Preludium 24. Edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W Nieborowie można było usłyszeć znane i śpiewane przez pokolenia utwory, takie jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zielono mi”, „Zakochani są wśród nas” czy „Uciekaj, moje serce”. Dla publiczności zagrała Grohman Orchestra, którą tworzą muzycy Filharmonii Łódzkiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
bg., kw.
Zdjęcia: Piotr Wajman
Media
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/ogrody-jak-z-bajki-i-%e2%80%9ekolory-polski%e2%80%9d-w-nieborowie#sigProId1fe22b6f3e