Odkryli cmentarzysko przy budowie drogi w Działoszynie

piątek, 7 marca 2025

Przy modernizacji drogi wojewódzkiej nr 486 w Działoszynie robotnicy odkryli pozostałości po starym cmentarzysku. Wśród znalezisk archeolodzy wymieniają m.in. monety z XV wieku. 

mury_kolejne.jpg

 

W trakcie badań archeologicznych na ulicy Kościelnej, między kościołem pw. św. Marii Magdaleny a Placem Kościuszki, badacze natrafili na pozostałości starego cmentarza.

4_8.jpg

Odkryli 238 miejsc pochówku, a w nich szczątki 208 ciał. Znaleziono również tzw. ossuarium – zbiorowy grób zawierający kości ok. 280 osób.

zbiorowe_kości_2.jpg

W większości były to osoby dorosłe, ale odnaleziono tam także szczątki dzieci.

Co jeszcze udało się odnaleźć?

W grobach archeolodzy odkryli monety – denary Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka z XV wieku, szelągi Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego i Jana Kazimierza. Dawniej wkładano je do ust zmarłych jako „zapłatę” za przeprawę na tamten świat. Znaleziono również dewocjonalia – różańce, medaliki i biżuterię, a także fragmenty murów dawnego kościoła parafialnego, który – jak się okazuje - istniał tu już w średniowieczu.

 

 

elementy.jpg

Odkryte szczątki zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Działoszynie. Pozostałe znaleziska trafiły pod opiekę archeologów i zostaną przekazane do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, gdzie każdy zwiedzający będzie mógł je zobaczyć.

 

 

eleemnty_2.jpg

Pierwsze wzmianki o Działoszynie pochodzą z 1411 roku. Przez wieki pełnił ważną funkcję na szlaku handlowym, organizowano tu jarmarki, a mieszkańcy zajmowali się handlem i rzemiosłem. Miasto niemal całkowicie zostało zniszczone przez Szwedów w XVII wieku. Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 486 odsłoniła nowe ślady historii miasta leżącego obok Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

al, mn.