Obniżanie kosztów energii po łódzku
piątek, 10 stycznia 202510 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii Elektrycznej. Województwo Łódzkie stawia na ekologię i wspiera transformację energetyczną na wielu polach – od dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego czy przedsiębiorców, przez zielony transport po oszczędności w instytucjach kultury i placówkach medycznych.
Inwestycje w czystą energię to jeden z priorytetów samorządu Województwa Łódzkiego na najbliższe lata. Takie działania nie tylko pozwalają zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, ale też zwiększają bezpieczeństwo energetyczne, obniżają emisję dwutlenku węgla, poprawiają jakość powietrza i korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne.
- Narzędziami, które obniżają koszty energii elektrycznej, są przede wszystkim OZE. Mamy różnorodne programy w zakresie rewolucji energetycznej z Funduszy Europejskich dla Łódzkiego. Ich wartość opiewa na kilkaset milionów złotych. To również oferta dla przedsiębiorców i nasze działania, które z jednej strony pozwalają nam oszczędzać pieniądze, ale też zużywać mniej energii – mówi wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś.
Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich z odnawialnych źródeł energii korzystać będą mieszkańcy gmin Konopnica, Rusiec czy Osjaków, gdzie instalowane są panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Podobne projekty prowadzone są również w gminie Szczerców i Zelów czy w Piotrkowie Trybunalskim. Wkrótce do grona beneficjentów dołączą kolejne miejscowości, m.in. gmina Bełchatów czy Dobryszyce. Łączna kwota dofinansowania przyznana w projekcie to ponad 100 mln złotych. W tym roku ogłoszone zostaną wyniki kolejnych konkursów. Samorządy, duże przedsiębiorstwa i mniejsze firmy, wspólnoty mieszkaniowe czy uczelnie mogą ubiegać się o ponad 176 mln złotych na wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania czy magazynowania energii z odnawialnych źródeł. Do wykorzystania będzie też niemal 190 mln złotych na termomodernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Istotne działania związane z transformację energetyczną będą możliwe również w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na przykład w Łodzi, Pabianicach czy w Zgierzu.
Na olbrzymie wsparcie będą mogły liczyć też firmy działające w Łódzkiem. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy dysponuje 163 mln złotych na inwestycje z funduszy UE. Chętni będą mogli ubiegać się o preferencyjne pożyczki, które pozwolą im realizować projekty związane m.in. z OZE. To jednak nie wszystko – COP ma też 120 mln złotych na działania poprawiające efektywność energetyczną oraz 22 mln złotych na wprowadzanie gospodarki w obiegu zamkniętym. Pożyczek udzielać będzie Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.
- Zachęcamy do tego, by składać wnioski – mamy mnóstwo pieniędzy na inwestycje w odnawialne źródła energii. To są środki nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla samorządów, wspólnot mieszkaniowych, dla związków wyznaniowych i innych podmiotów, które będą mogły skorzystać i obniżyć koszty energii. Te pożyczki mają bardzo preferencyjne warunki – o bardzo niskim oprocentowaniu już od 1% - mówi Katarzyna Kowalska, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.
Dzięki działaniom podejmowanym w Łódzkiem, placówki medyczne i instytucje kultury będą płaciły mniej za prąd. To efekt powołania Wojewódzkiej Grupy Zakupowej. Zasada jest prosta – ceny energii elektrycznej są niższe, gdy wszyscy uczestnicy grupy dokonują wspólnego zamówienia. Obecnie w Wojewódzkiej Grupie Zakupowej jest 28 podmiotów – to m.in. Teatr Wielki w Łodzi, Filharmonia Łódzka, WORD, Wojewódzki Urząd Pracy, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi czy wojewódzkie szpitale. Według szacunków w tym roku wszystkie instytucje zrzeszone w Grupie Zakupowej zużyją około 31 317 MWh energii elektrycznej. Koszt takich wspólnych zakupów to nieco ponad 19,5 mln złotych.
- Dzięki grupie zakupowej zamawiamy energię elektryczną około 30% taniej. To są olbrzymie oszczędności, które dotyczą najważniejszych instytucji Województwa Łódzkiego. Transformacja energetyczna jest wieloletnim procesem i jednym z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed naszym regionem. Dzięki mądremu zarządzaniu energią i programom, które oferujemy, te niezwykle istotne zmiany, na których zyskamy wszyscy, dzieją się na naszych oczach – mówi Robert Kolczyński, sekretarz Województwa Łódzkiego.
Liderem w oszczędzaniu energii elektrycznej jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna. To pierwszy przewoźnik pasażerski w programie Zielona Kolej, posiada też Certyfikat Zielonej Energii przyznany przez PGE Energetyka Kolejowa. Pociągi wyposażone są w mechanizmy pozwalające odzyskiwać energię przy hamowaniu. Po wprowadzeniu rekuperacji i eco-drivingu kolejnym kierunkiem działań jest wykorzystanie do zasilania pociągów energii trakcyjnej pochodzącej z OZE. W 2024 było to już aż 50%. Dodatkowo na zapleczu technicznym ŁKA działa farma fotowoltaiczna, która pozwala zdecydowanie obniżyć koszty. Prąd przez nią produkowany służy do celów „nietrakcyjnych”, czyli na przykład do zasilania urządzeń w hali serwisowej, czy oświetlenia. W 2024 farma wyprodukowała aż 279,4 MWh, czyli o 19,1 MWh więcej niż w 2023 roku. Taka ilość energii pozwoliła w całości pokryć zużycie zaplecza technicznego.