Nowi miastowi
wtorek, 31 grudnia 2024Równo 365 dni temu mieszkańcy Osjakowa w powiecie wieluńskim z Nowym Rokiem powitali nową rzeczywistość – 1 stycznia 2024 roku miejscowość odzyskała prawa miejskie. Na mapie Łódzkiego w ciągu ostatnich pięciu lat pojawiło się aż 16 nowych miast.
Piątek, Lututów, Lutmiersk, Bolimów, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Grabów, Kiernozia, Białaczów, Żarnów, Inowłódz, Osjaków, Bolesławiec i Parzęczew. Te wszystkie miasta łączy położenie na obszarze województwa łódzkiego, ale i bogata historia. Każde utraciło prawa miejskie, a w ciągu ostatnich lat odzyskało je. Scenariusz był podobny – uznane od średniowiecza miasta utraciły swoje przywileje w wyniku carskiej reformy w 1870 roku i za pomoc powstańcom styczniowym. Po latach władze samorządowe przy dużym zaangażowaniu mieszkańców, podjęły starania, aby odzyskać dawny prestiż.
- Co się zmieniło poza tabliczkami? Na pewno mieszkańcy są bardzo dumni, a status miasta pozwala nam pracować nad swoim wizerunkiem i promocją – mówi Renata Kostrzycka, burmistrz Osjakowa. Jak przyznaje, po roku od przywrócenia praw miejskich, przed gminą otworzyły się nowe możliwości pozyskiwania pieniędzy na rozwój oraz rewitalizację. W 2025 roku rozpocznie się remont zabytkowej strażnicy OSP, a także termomodernizacja siedziby urzędu miejskiego.
W Inowłodzu symbolem odzyskania praw miejskich i podkreśleniem królewskiego rodowodu miasta jest dębowy tron. Został uroczyście odsłonięty 12 stycznia 2024 roku stając się nową atrakcją turystyczną gminy, na terenie której znajduje się m.in. Spała czy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.
- Każdy, kto jest na zamku robi sobie na nim zdjęcie – mówi Bogdan Kącki, burmistrz Inowłodza, którego jeszcze teraz, rok po zmianie, niektórzy tytułują wójtem. – Uznaję obie formy – dodaje i zaznacza, że tron to bardziej symboliczny przykład odzyskania praw miejskich. Dla rozwoju gminy ważniejsze są te praktyczne, a jest ich dużo. – Na początku było zamieszanie z wymianą tablic, to było kłopotliwe, ale szybko minęło. Za to jako miasto mamy teraz więcej możliwości uzyskania dofinansowania np. z funduszy unijnych czy skandynawskich. Innym przykładem jest przekształcanie działek rolnych na budowlane – teraz odbywa się praktycznie bez formalności.
kw
Od 2020
Piątek w powiecie łęczyckim
Lututów w powiecie wieruszowskim
Od 2022
Lutomiersk w powiecie pabianickim
Bolimów w powiecie skierniewickim
Od 2023
Jeżów – w powiecie brzezińskim
Dąbrowice – w powiecie kutnowskim
Rozprza – w powiecie piotrkowskim
Ujazd – w powiecie tomaszowskim
Od 2024
Grabów – w powiecie łęczyckim
Kiernozia – w powiecie łowickim
Białaczów – w powiecie opoczyńskim
Żarnów – w powiecie opoczyńskim
Inowłódz – w powiecie tomaszowskim
Osjaków – w powiecie wieluńskim
Bolesławiec – w powiecie wieruszowskim
Parzęczew – w powiecie zgierskim
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/nowi-miastowi#sigProIde4d326ee72