Noc biologów, czyli dzielenie się pięknem nauki

piątek, 10 stycznia 2025

Biologia zmian klimatu – to hasło tegorocznej Nocy Biologów zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Była okazja usłyszeć i porozmawiać o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed mieszkańcami naszej planety, w atrakcyjnej formule.

- Celem Nocy Biologów, jest rozbudzanie ciekawości i pogłębianie wiedzy na temat nauk biologicznych - mówi dr Katarzyna Mokra z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, koordynatorka Nocy Biologów. – To wyraz misji naszego wydziału, wynikający z chęci dzielenia się pięknem i znaczeniem nauki z szeroką publicznością.

W Noc Biologów, coroczne ogólnopolskie wydarzenie dla pasjonatów biologii oraz osób zainteresowanych otaczającym nas światem, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ włączył się po raz trzynasty. Idea zrodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2011 roku.

Program tegorocznego spotkania obejmował wykłady, warsztaty i pokazy pomyślane tak, aby rzeczy poważne i skłaniające do refleksji zaprezentować w lekkiej, ciekawej formie. Dlatego można było dowiedzieć się m.in. jak powstaje mikroplastik i dlaczego konieczna jest redukcja plastiku w naszym życiu, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma słoneczne i sztuczne oświetlenie i czy grzyby faktycznie mają znikome wartości odżywcze. Uczestnicy zostali też zabrani w podróż po Arktyce oraz Antarktyce. Podczas wyprawy usłyszeli, jak zmiany klimatyczne zagrażają ekosystemom tych części świata. Były też efektowne eksperymenty. Można było na przykład sprawdzić, czy woda zmienia kolor, czy muszle rozpuszczają się w wodzie, a także wydestylować olejki eteryczne z roślin. Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska pokazali też między innymi, jak rośliny przystosowywały się do zmian środowiska i jak wyglądał las w erze dinozaurów.