Niedziela Palmowa. Wiara, tradycja i barwne palmy
niedziela, 13 kwietnia 2025Niedziela Palmowa, inaczej Niedziela Męki Pańskiej, to jedno z najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień, który ma nas przygotować do Wielkanocy.
Jest to dzień święcenia palm w kościołach. Ta wiązanka gałązek i ziół symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie witany był właśnie gałązkami palmy. Według Ewangelii, tłumy wiernych witały Go gałązkami palmowymi, ścieląc je na drodze i wołając: „Hosanna Synowi Dawida!”. Dla chrześcijan to dzień pełen symboliki – początek ostatnich dni życia Jezusa i zapowiedź Jego męki, śmierci i zmartwychwstania.
Palemki najczęściej przypominają smukłe pionowe bukiety różnej wysokości. Tradycyjnie powinny się w nich znaleźć gałązki wierzbowe. Wierzba w naszej tradycji uważana jest za roślinę miłującą życie, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach, łatwo się przyjmuje, a ucięta, włożona do wody gałązka wierzbowa i nawet pozostawiona w wilgotnym kącie wierzbowa miotła szybko wypuszczają zielone listki.
Do palmy wkłada się także rośliny wiecznie zielone: gałązki tui, świerku, bukszpanu, borówek leśnych, cisu, któremu medycyna ludowa nadaje właściwości lecznicze i dobroczynne. Całość przybiera się kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.
Choć dziś wiele palm pochodzi ze sklepu, w wielu miejscach regionu wciąż żywa jest potrzeba pielęgnowania tradycji. Niedziela Palmowa pozostaje nie tylko wstępem do Wielkiego Tygodnia, ale także pięknym świadectwem połączenia wiary i lokalnej tożsamości.
Palma bowiem powinna zostać w domu cały rok, do kolejnej Niedzieli Palmowej. Zaraz po poświęceniu i przyniesieniu do domu może być włożona za obraz lub powieszona nad drzwiami wejściowymi, aby chronić przed złem. Palmy jako poświęconego przedmiotu, nie wolno wyrzucać, może być ona tylko spalona w Wielką Sobotę, popiół z niej posłuży w Środę Popielcową.
Zdjęcia z uroczystości z Niedzieli Palmowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
bg.
zdjęcia: TG
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/niedziela-palmowa-wiara-tradycja-i-barwne-palmy#sigProId9fa508b2d1