Nie opłaca się fałszować pieniędzy

piątek, 13 grudnia 2024

O tym, jak bardzo jest to ryzykowne, mogli usłyszeć uczestnicy spotkania w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Była to promocja ciekawego wydawnictwa.

To było kolejne spotkanie w popularnym cyklu „Muzeum dla dorosłych” . O tym, że fałszowanie pieniędzy niekoniecznie jest dobrym pomysłem na dostanie życie, przekonywał Piotr Chabrzyk, kierownik Działu Numizmatyki. A przy okazji prezentował rezultaty swoich prac nad wydawnictwem: „Kto podrabia lub fałszuje pieniądz polski... Fałszerstwa banknotów z lat 1944-1950 ze zbiorów MAiE w Łodzi”. Muzeum ma najliczniejszy w Polsce zbiór sfałszowanych polskich banknotów z tego okresu. Są one częścią zbiorów działu numizmatycznego.

Praca ma formę katalogu, ale dzięki niej możemy poznać skalę procederu fałszowania pieniędzy w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej. Zebranie tych informacji było iście benedyktyńską pracą. Sklasyfikowanie fałszerstw banknotów i przypisanie ich konkretnym fałszerzom działających na terenie całego kraju było możliwe dzięki skrupulatnej analizie nie publikowanych dotąd akt rozpraw sądowych oraz materiałów archiwalnych. Jak się okazuje, przed fałszowaniem pieniędzy nie odstraszały nawet drakońskie kary. Warto przypomnieć, że w powojennej Polsce za fałszerstwo pieniędzy groziła najsurowsza wówczas kara, czyli kara śmierci. Przygotowanie katalogu zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

aa