Nasza jabłonka
piątek, 15 grudnia 2023Duetka - tak będzie się nazywać jabłoń stworzona specjalnie dla Województwa Łódzkiego. Powstała w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach z połączenia dwóch odmian jabłek, żeby lśnić barwami województwa, a przy tym wyjątkowo smakować. Laureatom konkursu na nazwę jabłoni Łódzkiego gratulował Grzegorz Schreiber.
Wyniki konkursu poznaliśmy w czwartek (15.12) w Teatrze Wielkim w Łodzi. - Podobno jabłonka, kiedy ma nazwę, rośnie znacznie szybciej i rodzi smaczniejsze owoce – żartował marszałek Grzegorz Schreiber.
Nowa odmiana jabłoni została wyhodowana w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Jest to połączenie dwóch rodzajów jabłek: Golden Millenium i Free Redstar, których autorem był prof. Edward Żurawicz z Instytutu w Skierniewicach. W wydarzeniu w Teatrze uczestniczyła wdowa po profesorze i jego córka.
- Wyhodowanie nowej odmiany jabłoni zajmuje ok. dwóch dekad – podkreślała prof. Dorota Konopacka. – A każda musi się wyróżniać czymś szczególnym.
Duetka Łódzka oprócz wyjątkowego smaku, doskonałej kwasowości, jest w dwóch kolorach – żółtym i czerwonym oraz jest odporna na parcha jabłoni (to rodzaj choroby grzybowej).
Zwycięską nazwę jabłoni wymyśliło niezależnie od siebie pięć osób, które wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski. Padło w nim blisko 300 propozycji.
- Zachęcam do sadzenia tych drzewek w swoich ogródkach, sadach, na działkach – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
Kilkaset dwuodmianowych jabłonek już zostało rozdanych podczas różnego rodzaju akcji promocyjnych. – Jabłka powinny się na nich pojawić w sierpniu przyszłego roku – mówiła prof. Dorota Konopacka.
Duetka to jeden z symboli projektu Województwo Łódzkie Ogrodem Polski. Program samorządu województwa ma zachęcić lokalne samorządy i mieszkańców do tworzenia wokół siebie przestrzeni zielonej. Urząd Marszałkowski dotuje powstawanie skwerów, parków, zieleńców, łąk kwiatowych. Rozdawane są drzewka, na wsparcie mogą liczyć działkowcy. Organizowane są warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wycieczki edukacyjne.
- Chciałbym, żeby spełniło się nasze życzenie, aby województwo łódzkie stawało się coraz bardziej zielonym ogrodem Polski – mówił Grzegorz Schreiber.
Marszałek wraz z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zbigniewem Linkowskim nagrodzili tego wieczoru również zwycięzców konkursu fotograficznego Województwo Łódzkie Ogrodem Polski – edycja jesienna. Laureatem pierwszej nagrody został Rafał Kaczmarczyk z Pabianic. Wykorzystując dron zjawiskowo zaprezentował fragment Parku Wolności w swoim mieście.
Czy patrząc z wysoka Łódzkie ma potencjał na to, by być ogrodem Polski? – Uważam, że po części już nim jest. A jeżeli będziemy reaktywować tereny zielone, likwidować betonozę, to stanie się to bardzo szybko - mówił zwycięzca po odebraniu nagrody.
Dla wyróżnionych i wszystkich osób, którzy tego wieczoru wypełnili Teatr Wielki w Łodzi, zagrał zespół Sound`n`Grace.
jg/fot. Sebastian Sołtyszewski
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/nasza-jab%c5%82onka#sigProId2313cf2ece