Najlepsi dźwiękowcy będą kształcić się w Łódzkiem

czwartek, 23 stycznia 2025

W Łódzkiem powstaje pierwsze w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności dla realizatorów nagrań i nagłośnień. Będzie innowacyjnie i specjalistycznie. Zajęcia będą odbywać się w nowoczesnych studiach nagrań, reżyserkach i pracowniach dydaktycznych.

- Wartość projektu to blisko 17,5 mln zł. Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności to prawie 11 mln zł, a z budżetu Województwa Łódzkiego – 6,5 mln zł  - wylicza Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego.

Nowe Centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego regionu, którzy marzą o pracy w dynamicznej i kreatywnej branży audiowizualnej. Tutaj nauka spotka się z praktyką. Uczniowie dowiedzą się, jak realizować dźwięk na potrzeby transmisji telewizyjnych i radiowych. Te kursy nie są powszechnie dostępne w ramach wykładów na wydziałach produkcji audiowizualnej, są tak specjalistyczne, że dotychczas trudno było je znaleźć nawet na uczelniach.

- To bardzo ważne, że Łódź jako kolebka kinematografii wraca na mapę z ważnym projektem. Wiemy, że dzisiaj z dźwiękiem różnie bywa, a powinien on być na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że w Branżowym Centrum Umiejętności będziemy kształcić uczniów z całej Polski – mówiła Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Oprócz nauki obsługi sprzętu, w BCU młodzi ludzie będą mieli okazję zgłębić tajniki konfiguracji urządzeń nagłaśniających, pracy na scenie, rejestrowania dźwięku i jego masteringu. Do czerwca 2026 roku 200 osób ukończy program szkoleniowy, który otworzy im drzwi do pracy przy największych projektach artystycznych, medialnych i rozrywkowych w kraju i za granicą.

BCU dla realizatorów nagrań i nagłośnień powstaje przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi, czyli placówce prowadzonej przez Województwo Łódzkie. Partnerem branżowym przedsięwzięcia jest Polska Sekcja Audio Engineering Society. To profesjonalna organizacja zrzeszająca inżynierów dźwięku, inżynierów akustyków i naukowców z całego świata. Jej członkowie na co dzień opracowują urządzenia i produkty audio, pracują także przy produkcji treści dźwiękowych. Dzięki współpracy BCU i AES uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do wiedzy i doświadczeń ekspertów, którzy tworzą standardy w branży audio.

- Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych dźwiękowców jest bardzo duże, rynek dzieli się na kilka segmentów. W realizacjach na żywo, czyli wszelkiego rodzaju eventach, koncertach, produkcjach dla publiczności używa się dzisiaj zaawansowanej technologii. Do realizacji teatralnych oraz produkcji gier komputerowych wchodzi dźwięk przestrzenny. A więc ktoś musi realizować te nagrania, musi mieć gdzie je zrealizować  i potrafić to zrobić  - podkreśla Tomasz Nowicki, specjalista ds. akustyki, przedstawiciel partnera branżowego Polskiej Sekcji Audio Engineering Society.

Z początkiem 2025 roku rozpoczęły się prace adaptacyjne  budynku przy ul. Narutowicza 122 w Łodzi na potrzeby nowego ośrodka. Naukę będzie można rozpocząć od nowego roku szkolnego.

 

AK