Nagroda „Drzwi do wolności” dla Urzędu Marszałkowskiego

czwartek, 21 marca 2024

Akademia Filmowa Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przyznała Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego nagrodę „Drzwi do wolności”. Podczas uroczystej gali w sieradzkim Teatrze Miejskim odebrała ją przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska.


„Drzwi do wolności” przyznawane są „za odwagę oraz poświęcenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego, Solidarnościowego
oraz osób niezłomnie walczących o wolność”. W uzasadnieniu decyzji Akademii napisano, że Urząd „dba o pamięć niezłomnych bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. Stworzył program, dzięki któremu można pozyskiwać środki na upamiętnienie historycznych wydarzeń… Jest organizatorem rekonstrukcji bitwy w rejonie rzeki Warty w Beleniu oraz konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczpospolitej”. Nagrodą „Drzwi do wolności” wyróżniono również Michała Gorczycę – działacza NSZZ „Solidarność”, pośmiertnie Jana Dęgę organizatora i działacza sieradzkich struktur NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Mariana Szaflika i Jana Pietruchę - biznesmena wspierającego patriotyczną aktywność młodzieży, mecenasa ratowania pamiątek historycznych i organizatora Rajdu Konnego Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Przyznano też szczególnie ważne wyróżnienie - „Sygnet Niepodległości”. Honorowani nim są świadkowie historii bohatersko walczący o wolność oraz niepodległość kraju. Pośmiertnie otrzymało je 6 bohaterów z ziemi sieradzkiej. Są to: bracia Bartolik: Antoni, Stanisław, Czesław i Tadeusz oraz bracia Antoni i Jan Chowański. Ludwik Danielak ps. „Szatan”, „Bojar”, „Lotny”. Wszyscy oni walczyli z niemieckimi, a następnie z sowieckimi okupantami, byli więzieni i katowani. Antoni Chowański został śmiertelnie postrzelony podczas próby zatrzymania. Do tej pory nieznane jest miejsce Jego pochówku. Jana Chowańskiego komunistyczny sąd skazał na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 maja 1950 roku w więzieniu przy ulicy Kopernika w Łodzi. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2021 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym „Doły” w Łodzi.

Wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak za szczególne zasługi dla krzewienia idei Festiwalu został uhonorowany nagrodą specjalną „Przyjaciel Festiwalu NNW”.
Galę uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu uczniów, absolwentów, nauczycieli i przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu.
Twórcą Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2008 roku w Ciechanowie. Jak wspomina Arkadiusz Gołębiewski: „Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie”.

 

 

 

(wj)