Na to warto się wybrać, czyli premiery drugiej części sezonu artystycznego
czwartek, 9 stycznia 2025Melomani i miłośnicy teatru znajdą dużo atrakcji w placówkach kultury samorządu województwa łódzkiego.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi wchodzi w drugą część sezonu dramatem „Zamiana” Paula Claudela w reżyserii Marka Pasiecznego. Premiera spektaklu została zaplanowana na 18 stycznia. W obsadzie: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Szantal Strzelińska, debiutująca w zespole Jaracza, Dariusz Bereski i gościnnie Konrad Krupiński. Paul Claudel to francuski poeta i dramaturg. W „Zamianie” przedstawił trudy wiary, wyrzeczenia, jakie się z nią wiążą i cenę, którą trzeba zapłacić za niezłomne przy niej trwanie. Utwór pokazuje odwieczną walkę dobra ze złem opowiedzianą pięknym poetyckim językiem.
Zespół Teatru Wielkiego w Łodzi przygotował na rok 2025, a dokładniej rzecz ujmując na jego pierwszą połowę, trzy premiery. To opera „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Dzieło, które przyniosło kompozytorowi sławę w całej Europie, wyreżyseruje Wojciech Adamczyk. Premiera została zaplanowana na marzec. W kwietniu Teatr Wielki zabierze nas na „Morze”. Bo taki tytuł nosi tryptyk baletowy, na który złożą się prapremiery choreografii autorstwa cenionych realizatorów: Douglasa Lee, Emanuela Gata oraz Jacka Przybyłowicza. Z kolei w czerwcu premiera dla całych rodzin, czyli opera familijna „Przygody Pinokia”. Ta dwuaktówka powstała na zmówienie Opera North wraz z Sadler's Wells Theatre, a jej pierwszy pokaz miał miejsce w 2007 roku w Grand Theatre w Leeds. Łódzka premiera została zaplanowana na 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Młodszych melomanów ucieszy też na pewno specjalny spektakl baletowy „Karnawał zwierząt” oparty na suicie Camilla Saint-Saens’a. Będzie go można zobaczyć 2 marca.
Oczywiście w noworocznym kalendarium TW melomani znajdą pewniaki operowe, m.in. „Traviatę”, „Fausta”, „Aidę”, i baletowe, m.in. „Giselle”, „Greka Zorbę”. Na łódzką scenę powrócą: „Holender Tułacz”, „My Fair Lady”, „Człowiek z Manufaktury”, „Cyrulik Sewilski”, „Kopciuszek”, „Don Kichot”. Teatr Wielki zaprasza też na koncerty specjalne: „Hiszpańska historii miłosna” przepojona rytmami tanga argentyńskiego z udziałem wybitnej argentyńskiej śpiewaczki Marianny Rewerski, i koncert z gwiazdą - Aleksandrą Kurzak, którą usłyszymy m.in. w ariach z oper Pucciniego.
Mocnym akcentem wchodzi w nowy rok Filharmonia Łódzka. Bo oprócz naszpikowanego doskonałymi koncertami repertuaru na drugą część sezonu, zespół FŁ przygotował premiery wydawnicze - płyty oraz książkę. Pierwsza z płyt przypomni finał jubileuszowej 25. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”. Zaprezentował się podczas niego kwartet Sławka Jaskułke, jednego z najlepszych i najbardziej otwartych na muzyczne poszukiwania pianistów jazzowych w Polsce. Wraz z łódzkimi filharmonikami grającymi pod batutą Szymona Morusa wykonał specjalnie przygotowaną na tę okazję „Royal Symphonic Jazz Suite”. I właśnie ten koncert zostanie wydany na płycie. W pierwszych tygodniach nowego roku światło dzienne ujrzy również nowa płyta Chóru Filharmonii Łódzkiej, pierwsza nagrana pod kierownictwem Artura Kozy nowego chórmistrza. Album „Jidzie burzo!” wyda wytwórnia DUX. Znajdzie się na nim polska muzyka ludowa w opracowaniu współczesnych kompozytorów - Zuzanny Falkowskiej, Marcina Wawruka i Jacka Sykulskiego. Podczas sesji chórzystom towarzyszył kwartet skrzypcowy Etnosomnia łączący w swojej muzyce ludowe melodie z jazzowymi wpływami, a także dwoje wszechstronnych wokalistów: Kasia Pakowska i Michał Rudaś.
Bardzo ciekawie zapowiada się premiera książkowa FŁ. Będzie to propozycja dla dzieci poświęcona patronowi filharmonii Arturowi Rubinsteinowi. Książkę „Pan Artur gra nudzie na nosie” napisał Grzegorz Kasdepke, mistrz literatury dziecięcej. W tej wciągającej opowieści prawda miesza się z fikcją, pojawiają się prawdziwi przyjaciele Artura Rubinsteina, Pablo Picasso czy Manuel de Falla, ale i postaci będące owocem wyobraźni autora, jak ekscentryczna mucha Fujka. Książkę, która ukaże się pod koniec stycznia nakładem Wydawnictwa Literatura, ubarwiają pełne ciepła ilustracje Joanny Rusinek, artystki wielokrotnie nagradzanej za grafiki przygotowywane z myślą o najmłodszych.
Na co warto zwrócić uwagę w bogatym repertuarze koncertowym FŁ? W rekordowym styczniu to aż dziesięć koncertów, m.in. recital powracającego do rodzinnej Łodzi po ponad sześciu latach śpiewaka Tomasza Koniecznego (na zdjęciu), gwiazdy największych scen operowych świata. Pan Tomasz wystąpi 22 stycznia z pianistą Lechem Napierałą. W programie między innymi Moniuszko i Wagner.
12 lutego na naszą scenę wróci świetna południowokoreańska skrzypaczka Soyoung Yoon. Zabrzmi muzyka Antonio Vivaldiego i Astora Piazzolli. Soyoung Yoon uważana jest za jedną z najlepszych interpretatorek muzyki Piazzolli na świecie. Dwa dni później będzie okazja zobaczyć jednego z najsłynniejszych polskich pianistów, czyli Piotra Palecznego, zdobywcy trzeciego miejsca w Konkursie Chopinowskim w 1970 r. W programie między innymi Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W marcu warto się wybrać na koncert „Od Ravela do Gounoda, czyli wieczór francuski”. Na fortepianie zagra Vincent Larderet, francuski specjalista od Ravela, którego muzykę usłyszymy podczas koncertu. Pianiście towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna FŁ pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Na kwiecień zaplanowane zostało wykonanie I symfonii Gustava Mahlera. Zagrają rosyjsko-włoski skrzypek Siergiej Kryłow oraz Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Michała Nesterowicza. Muzykę Mahlera, ale także Mozarta usłyszymy też 9 maja. Orkiestrą filharmonii pokieruje wówczas chiński dyrygent Jong Jie Yin. Pod koniec kwietnia zabrzmi w filharmonii muzyka filmowa i to w najsłynniejszej odsłonie. Zaplanowany został koncert muzyki dwóch gigantów: Ennio Morricone i Nino Roty, autora muzyki do „Ojca chrzestnego”.
Na finał sezonu, 27 czerwca, zaplanowany został koncert oratoryjny, czyli kantata dramatyczna „Potępienie Fausta” Hectora Berlioza. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą maestro Pawła Przytockiego, Chór FŁ oraz Małgorzata Izabela Matuła, sopran, Piotr Buszewski, tenor, Wojciech Gierlach, bas, Michał Rudziński-Brander, bas.
aa