Muzeum archeologiczne przejdzie metamorfozę

piątek, 7 marca 2025

Frontowe budynki Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi będą modernizowane. Muzeum podczas remontu będzie jednak otwarte dla gości.

- Szykujemy się do gruntownej modernizacji budynków, które stoją od strony Placu Wolności. To, że będziemy za chwilę w budowie, nie oznacza jednak, że przestajemy działać. W budynkach znajdujących się na dziedzińcu będziemy prowadzić działania edukacyjne. Zapraszamy do kontaktu z muzeum, do śledzenia naszych propozycji i zapisywania się na warsztaty i spotkania - zachęca Dominik Płaza, dyrektor MAiE.

Gdy rozpocznie się remont, do budynków na dziedzińcu muzeum będzie można wchodzić przez bramę tuż obok dotychczasowego wejścia (Plac Wolności 14). Przygotowania do modernizacji już się rozpoczęły. Z początkiem marca zamknięte zostały wystawy stałe, które dotąd można było oglądać w budynkach od strony Placu Wolności: „Przeszłość wydobyta z ziemi” oraz wystawa etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”. Nadal dostępna jest wystawa czasowa „Kolekcja w drodze. Afryka ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego”. Tę ekspozycję można oglądać w budynku na dziedzińcu muzeum.

Gruntowna modernizacja frontowych budynków, czyli tych od strony Placu Wolności, to druga część metamorfozy muzeum w nowoczesną instytucję kultury. Dzięki inwestycji placówka samorządu województwa łódzkiego zyska odnowione przestrzenie, co znacznie zwiększy powierzchnię wystawienniczą. Budniki zostaną odnowione od dachu po piwnice. Wymieniona zostanie stolarka okienna, a zabytkowa stolarka drzwiowa po renowacji odzyska dawny blask. Ponadto wymienione zostaną wszystkie instalacje oraz stropy i sufity. Budynek zyska też nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej oraz dwie windy. Po remoncie zmieni się układ wystaw stałych i czasowych. Zostaną udostępnione miejsca, które dziś są zamknięte dla zwiedzających.

W środę, 5 marca stan przygotowań do rozpoczęcia modernizacji oglądały Marta Cienkowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego. Planowy termin rozpoczęcia robót to czerwiec 2025. Inwestycja zostanie zakończona w 2028 roku. Wartość projektu to prawie 102,5 miliona złotych. Ta cześć modernizacji została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie rewitalizacji, za ponad 30 mln zł, przebudowane zostały dziedziniec oraz stojące na nim budynki gospodarcze. Są tu teraz sale edukacyjne, pracownie konserwacji eksponatów oraz magazyny.

aa