Monumentalne przedstawienie „Turandot” na zakończenie Festiwalu Pucciniowskiego

wtorek, 17 grudnia 2024

Słynną operę Giacomo Pucciniego można zobaczyć w Teatrze Wielkim 20 i 22 grudnia.

„Turandot” to ostatnia opera Giacomo Pucciniego. Kompozytor nie zdążył jej dokończyć. Po jego śmierci zrobił to Franco Alfano. Pierwowzorem dla libretta była sztuka Carla Gozziego. Ważne było też jej romantyczne tłumaczenie autorstwa Fryderyka Schillera, który swoim przekładem wprowadził wątek chińskiej księżniczki do kultury Zachodu. Jednak to dzięki operze Pucciniego historia ta na stałe weszła na teatralne sceny.

Historia tytułowej, „krwawej” chińskiej księżniczki, która każe ścinać głowy kolejnym kandydatom na męża, jeśli nie odgadną jej zagadek, zainspirowała Pucciniego do skomponowania dzieła monumentalnego, z rozbudowanymi scenami chóralnymi i karkołomnymi partiami solistycznymi. Akcja opery ma miejsce w Chinach. Książę Kalaf chce zdobyć rękę księżniczki Turandot. W tym celu wykonuje trzy zadania. Jednak mimo że wykonał próby, Turandot nie zamierza oddać mu ręki. Kalaf daje jej ultimatum: jeśli odgadnie jego imię przed wschodem słońca, jest gotowy pożegnać się z życiem.

Orient, czyli wielka fascynacja kompozytora, efektownie zaistniał w muzyce. Puccini wykorzystał w kompozycji oryginalne chińskie melodie i instrumenty. Światowa prapremiera „Turandot” odbyła się 25 kwietnia 1926 roku w słynnej mediolańskiej La Scali. Dyrygował Arturo Toscanini, który przerwał przedstawienie po ostatnich taktach napisanych przez Pucciniego. Następnego dnia opera została wystawiona w wersji dokończonej przez Franco Alfano.  W Łódzkiej inscenizacji oprócz solistów oraz orkiestry usłyszymy i zobaczymy Chór, Chór Dziecięco-Młodzieżowy, Balet Teatru Wielkiego.

„Turandot” zakończy trwający od 15 listopada w Teatrze Wielkim Festiwal Pucciniowski, zorganizowany z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora. Melomani zobaczyli głośne opery mistrza: „Madama Butterfly", „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”, Siostra Angelica", „Gianni Schicci" przygotowaną we współpracy Teatru Wielkiego i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, oraz „Manon Lescaut" Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Wysłuchali też koncertowego wykonania opery „Tosca" – dokładnie 29 listopada, w setną rocznicę śmierci kompozytora. Kulminacją była premiera „Cyganerii", którą specjalnie na festiwal wyreżyserował Marcin Łakomicki.

„Turandot” można zobaczyć w piątek, 20 grudnia oraz w niedzielę, 22 grudnia. To drugie przedstawienie obejrzymy dokładne w 166. rocznicę urodzin kompozytora.

aa

Fot. Joanna Miklaszewska