Mikołajki po Łódzku
wtorek, 3 grudnia 2024Oto zestaw podpowiedzi, nasze „TOP” 15 prezentowych inspiracji prosto z naszego województwa.
Wiedźmin Geralt nie jest z Rivii. Jest z Łodzi
To gorąca nowość, na którą ponad dekadę czekały miliony czytelników na całym świecie. Łódzka, bo napisana przez łódzkiego autora Andrzeja Sapkowskiego. Wydany po jedenastu latach przerwy nowy tom przygód wiedźmina Garalta z Rivii „Rozdroże kruków” Tym razem mistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat swojego bohatera, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań, młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością.
Odkrywamy sekrety Łódzkiego
Książka „Sekrety województwa łódzkiego” to zbiór ciekawych historii związanych z miastami i miejscowościami naszego regionu. Na tom składa się aż sto sekretów. Można między innymi poznać historię Gierkówki, czyli najbardziej hołubionej drogi PRL, dzieje Tadeusza Różewicza w jego rodzinnym Radomsku, dowiedzieć się, dlaczego w podłęczyckim Grabowie gra się w palanta, a w Kutnie w baseball. Można też pójść śladami słynnych artystów: Marii Konopnickiej, Józefa Chełmońskiego, Władysława Reymonta. Książka jest częścią serii, w której autorzy odkrywają sekrety różnych fragmentów regionu. Dostępne są także „Sekrety Piotrkowa” „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli” „Sekrety Łasku i Pabianic” „Sekrety Tomaszowa i Spały” „Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa” „Sekrety Łowicza i Skierniewic”Początek formularza
Jan Chryzostom Pasek uczy historii ziemi rawskiej
W książce dla dzieci Pawła Wakuły „Pan Pasek i skarby ziemi rawskiej” poznajmy ciekawostki związane z tym zakątkiem Łódzkiego. Choćby taką, że William Szekspir jeden ze swoich dramatów poświęcił Białej Damie z Rawy Mazowieckiej. Albo że w Babsku mieszkała muza Fryderyka Chopina, z którą kompozytor potajemnie się zaręczył. W Rawie słynny pamiętnikarz Jan Chryzostom Pasek pobierał nauki. A bohater książki, Piotrek, spędzający w mieście wakacje, nic o tym nie wie. Pasek, którego pomnik stoi na tutejszym skwerze, odkrywa przed chłopcem historię miasta i jego okolic.
Na ratunek rodzinie łódzkich fabrykantów
Książek dotyczących stolicy województwa jest bez liku. My polecamy bajkę „Złoty dukat”. To przygoda dziejąca się w początkach fabrykanckiej Łodzi. Siedmioro dzieci króla bawełny, Ludwika Geyera, dowiaduje się o złotym dukacie. Ponoć diabły zapłaciły nim w karczmie, która niedługo potem spłonęła. Ludzie pozbyli się pechowej monety, wrzucając go do rzeki Jasień. Dzieci postanawiają za wszelką cenę odnaleźć diabelski dukat i wyrzucić go tak daleko, jak się da – żeby nie ściągnął nieszczęścia na rodzinę Geyerów.
Najsłynniejszy polski miś, Miś Uszatek
Jedna z najpopularniejszych postaci bajkowych, Miś Uszatek, powstała w łódzkim Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W ten sposób miś trafił do naszego regionu i do dziś jest z nim związany. Postać znana była wcześniej z książek dla dzieci. Powstała w 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Masową, trwającą od pokoleń popularność zyskała dzięki animacji Se-ma-fora. W Łodzi powstają pluszowe maskotki Misia Uszatka. To prezent dla najmłodszych, który z pewnością sprawi sporo frajdy tym, którzy zechcą nim obdarować dzieci lub wnuki.
Zostań właścicielem Łodzi
Kultowa gra „Monopoly” ma swoją łódzką odsłonę. Zasady jak w klasycznej odsłonie, ale klimat nadają miejskie niuanse tej edycji. Dedykowana szata graficzna, unikatowe banknoty, pola na planszy z kultowymi miejscami Łodzi oraz karty szansy okraszone lokalnymi smaczkami.
Rajtuzy, jak pończochy z miasta Łodzi
Prezent – praktyczna pamiątka dla Pań. Naprawdę oryginalna, bo wzór na rajstopach to symbole Łodzi – brama przy byłych zakładach Poznańskiego i Tadeusz Kościuszko na Placu Wolności. Do tego producent - to firma z Łodzi. Rajstopy są oryginalne i robią wrażenie.
Zagraj z Ewą Pajor
Gratka dla miłośników zarówno puzzli, jak i kobiecej piłki nożnej. W roli głównej Ewa Pajor, urodzona w gm. Uniejów, jedna z najlepszych piłkarek na świecie, zawodniczka FC Barcelona. Prezent-zabawka dla całych rodzin, do tego łączy różne pasje i jest świetną propozycją na grudniowe wieczory.
Prosto z Łowicza
Inspirowane łowickimi wycinankami kubki, termosy, a także magnesy i inne rękodzielnicze pamiątki – to wszystko oferuje firma Folkstar, która powstała w Łowiczu. To piękne i kolorowe gadżety, które mogą być wspaniałą pamiątką wizyty w Łódzkiem. Wybór jest szeroki, a produkty powstają z wykorzystaniem unikatowego dorobku kulturowego Łódzkiego. Nazwa Folkstar powstała od łowickiej wycinanki, bo każdy wie, co to folk, ale już nie wszyscy wiedzą, że jednym z rodzajów wycinanek jest Gwiozda. Wielu spośród twórców pracujących dla firmy to członkowie zespołów ludowych z całej Polski.
Pociąg do ŁKA
Świętująca w tym roku jubileusz 10-lecia działalności Łódzka Kolej Aglomeracyjna to jeden z najlepszych przewoźników regionalnych w kraju. I jest nasz, łódzki. To nowoczesne i komfortowe pociągi oraz gęsta siatka połączeń pozwalająca dotrzeć we wszystkie części naszego województwa. To także gadżety, które mogą się przydać zarówno w podróży, jak i na co dzień. ŁKA w swoim sklepie oferuje czapkę zimową, butelki i kubki, koszulki, skarpetki, ale również ręczniki plażowe, zawieszki na bagaż, maty do siedzenia, wagę bagażową czy gry dla całej rodziny.
Sztuka przyciągania
Łódź to miasto Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro, prekursorów łódzkiej awangardy. Dla miłośników ich twórczości bardzo atrakcyjnym prezentem mogą być artystyczne koszulki, torby, a także magnesy, które można kupić w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ale to nie jedyni artyści, których prace możemy mieć w domu m.in. na lodówce. W ms2 można kupić również pocztówki z reprodukcjami Karola Hillera czy Edwarda Dwurnika.
Drzwi do kultury
Oryginalnym pomysłem na prezent będą z pewnością bilety lub karnety do wojewódzkich instytucji kultury: Teatru Wielkiego, Filharmonii Łódzkiej czy Teatru im. Stefana Jaracza. Wśród premier i propozycji tego sezonu artystycznego są m.in. Giselle, Skrzypek na dachu, Dziadek do orzechów, Jezioro Łabędzie, wyjątkowy koncert na 110-lecie Orkiestry Symfonicznej FŁ i wiele innych.
Barwy kibica
Dla kibiców sportowych Łódzkie ma wiele propozycji: gadżety i odzież Widzewa, ŁKS, Skry Bełchatów, Piotrcovii i Piotrkowianina, Lechii Tomaszów, GKS Radomsko i wielu innych. Oprócz klubowych szalików, można mieć swój klub na breloczku, bluzie lub koszulce.
Ceramika z duszą
Dla wszystkich miłośników piękna, w Łódzkiem mamy wyjątkowe produkty Majoliki z Nieborowa. To ozdoba każdego wnętrza, do tego z piękną historią. A to wszystko z samej Arkadii. Wszystko zaczęło się w 1881 roku od „Fabryki Fajansów Artystycznych i Kafli Piecowych” wytwarzanych w zabudowaniach dawnego browaru należącego do zespołu płacowego Radziwiłłów w Nieborowie. Po historycznych zawirowaniach i przerwach w działalności, tradycja wytwarzania ceramiki powróciła do Nieborowa 100 lat po otwarciu pierwszej fabryki. Najpierw była pracownia ceramiki i plenery artystyczne, a od 2017 roku powstają tu przedmioty łączące elementy wzornictwa dawnego Nieborowa z nowoczesnymi trendami sztuki użytkowej. Taką właśnie pamiątkę – talerz, wazon czy świecznik można mieć we własnym domu.
Łódzkie dla smakoszy
Na liście naszych propozycji nie mogło zabraknąć smaków Łódzkiego. To wyroby wpisane na listę produktów tradycyjnych naszego regionu. Są na niej sery, miody, nalewki, soki, wędliny i wiele innych przysmaków m.in. jałowiec z Piotrkowa czy miody znad Bzury.
Lista: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/zywnosc-tradycyjna/produkty-tradycyjne-i-regionalne/lista-produktow-tradycyjnych-wojewodztwa-lodzkiego