Mechaton, czyli budowanie mostów między nauką i przemysłem
środa, 11 grudnia 2024Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej rozpoczęła się trzecia edycja wydarzenia, dzięki któremu studenci mogą się zmierzyć z zagadnieniami istotnymi dla procesów technologicznych w istniejących na rynku firmach.
Na rozwiązanie konkretnego problemu inżynierskiego studenci będą mieć 48 godzin. W tegorocznej edycji Mechatonu konkursowe zadanie zostało przygotowane we współpracy z firmą Common S.A., krajowym producentem urządzeń służących do pomiaru przepływu gazu, jednym z wiodących na świecie, wdrażającym prekursorskie rozwiązania. Do konkursu zgłosiło się 69 studentów tworzących 15 zespołów.
- Chciałbym się dowiedzieć, jakie są problemy w branży, bo nie jestem z nią związany, a fajnie jest poszerzyć punkt widzenia. To może pomóc w wybraniu drogi zawodowej - mówi Piotr Rzepecki, student mechaniki i budowy maszyn.
- To świetna możliwość sprawdzenia się. Gdy na kolokwiach dostajemy czwórki i piątki, to nigdy nie wiadomo, czy to wiedza i umiejętności, czy jednak odrobina szczęścia. A tutaj działamy na konkretnych rozwiązaniach technologicznych, poznajemy konkretne urządzenia - dodaje Kuba Michalski, student mechaniki i robotyki. Dla Kuby i jego kolegów z zespołu to już trzeci Mechaton. Zespół ma na koncie trzecie miejsce w poprzedniej edycji zabawy.
- Konkurs pomaga zacieśniać więzi i uczy pracy zespołowej. To ciekawe przeżycie - dodaje Kuba.
Do konkursu zgłosili się głównie studenci, ale były też dwie studentki.
- Coraz więcej dziewczyn jest zainteresowanych mechaniką. Dobrze, bo to ciekawy kierunek - mówi Maria Wasilewska, która studiuje mechanikę i budowę maszyn po angielsku w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.
Problem do rozwiązania? Opracowanie systemu smarowania gazomierza turbinowego. Jak wyjaśniali przedstawiciele Common, to istotne zagadnienie, bo produkowane przez firmę urządzenia często pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, a smarowanie ma olbrzymi wpływ na ich żywotność i precyzję.
- Zależy nam na państwa świeżym spojrzeniu - mówił do uczestników konkursu Jarosław Stasiak, prezes firmy Common, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.
Promowanie innowacyjności oraz kreatywnego myślenia to główny cel konkursu, ale równie ważna jest współpraca między nauką i przemysłem.
- To coś, czego nasi studenci nie unikną, więc i my nie unikamy tej współpracy. Kształcimy dla przemysłu, ale jeśli przemysł nam nie powie, czego oczekuje od ludzi, których wypuszczamy na runek pracy, tej symbiozy nie będzie - tłumaczy prof. dr hab. inż. Jacek Sawicki, dziekan Wydziału Mechanicznego PŁ.
- Mechaton to zabawa, ale ma całkiem poważne i istotne założenia. To budowanie mostu między nauką i przemysłem, którego często nam brakuje. A uczelnie techniczne nie mogą żyć w oderwaniu od przemysłu - dodaje dr Bartłomiej Zagrodny z Wydziału Mechanicznego PŁ. – Zadanie, które studenci rozwiązują, nie jest problemem akademickim. To problem, z którym spotkają się w realnym życiu. Wymaga zyskania wiedzy, bo my nie uczyliśmy ich o gazomierzach i ich smarowaniu. Oni muszą przez te 48 godzin nauczyć się czegoś o zleconym zagadnieniu. Oprócz satysfakcji przynosi to wymierne efekty. Po poprzednich edycjach Mechatonu wiemy, że firmy są zainteresowane rozwiązaniami zaprezentowanymi przez studentów i chcą je wykorzystywać w swojej działalności.
Dla trzech najlepszych projektów przewidziane są nagrody rzeczowe, a także możliwość odbycia praktyk lub staży w firmie Common.
aa
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/mechaton,-czyli-budowanie-most%c3%b3w-mi%c4%99dzy-nauk%c4%85-i-przemys%c5%82em#sigProId1b657b9e19