Żubry wrócą do Smardzewic, a wraz z nimi prawdziwa przyrodnicza magia
poniedziałek, 7 kwietnia 2025Po latach nieobecności, do serca Smardzewickich lasów mają szansę wrócić ich dawni, dostojni mieszkańcy — żubry nizinne. Choć na początku będzie ich zaledwie kilka, sama zapowiedź powrotu tych majestatycznych zwierząt budzi ogromne emocje. Mieszkańcy regionu z niecierpliwością wyczekują zielonego światła od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
— Przeszliśmy bardzo trudną drogę. Z powodu choroby trzeba było redukować stado, aby później je niestety jednak całkowicie zlikwidować, ale dziś możemy powiedzieć, że chyba się udało i jesteśmy na finiszu. Skończyliśmy wprawdzie nieduży, ale niezbędny remont rezerwatu, załatwiamy ostatnie sprawy i już niebawem rozpoczniemy sprowadzanie żubrów do Smardzewic — mówi z nadzieją Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, którego częścią jest Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach.
Ostoja z tradycją i sercem
Na powrót żubrów czeka ok. 70 hektarów pięknych, zielonych terenów położonych w sercu Lasów Smardzewickich. Ośrodek ten przez wiele lat był prawdziwą chlubą regionu — perełką ochrony przyrody z niemal stuletnią tradycją, miejscem zasłużonym dla przetrwania żubra w Polsce.
Powracające żubry będą przedstawicielami podgatunku nizinnego , nieco mniej masywnego od swojego kaukaskiego kuzyna, z bardziej poziomo ustawionymi rogami.
Żubry, to roślinożerne olbrzymy – zimą dokarmiane sianem, burakami i owsem, które w warunkach hodowlanych wymagają szczególnej troski, ale odwdzięczają się swoją obecnością i majestatem.
Duma regionu i nadzieja dla przyszłych pokoleń
Powrót żubrów to nie tylko dobra wiadomość dla miłośników przyrody, ale też ważny symbol dla całego regionu łódzkiego. To szansa, by kolejne pokolenia mieszkańców województwa łódzkiego mogły zobaczyć z bliska królewskie zwierzę, które kiedyś niemal całkowicie zniknęło z mapy Europy.
Smardzewice znów mogą stać się miejscem wyjątkowym, żywym pomnikiem przyrody, który łączy historię z nowoczesnym podejściem do ochrony gatunków zagrożonych.
To już naprawdę blisko!
Formalności są na ostatniej prostej. Ośrodek przeszedł remont, a pracownicy są gotowi na przyjęcie pierwszych żubrów. Teraz wszystko w rękach urzędników i natury. Wraz z powrotem żubrów do Smardzewic wróci: nadzieja, duma i prawdziwa przyrodnicza magia.
Agnieszka Lubiatowska, foto - Sebastian Sołtyszewski.