Małe granty, wielkie efekty

poniedziałek, 16 grudnia 2024

Altany, nowy sprzęt kuchenny, meble, barwne stroje ludowe, place zabaw, wiaty przystankowe – sołectwa w Łódzkiem mają wiele pomysłów i potrzeb, które spełniają dzięki dotacjom z budżetu województwa. W tym roku ze wsparcia z programu „Sołectwo na plus”, czyli dotacji do 15 tys. zł, skorzystało ponad 1300 sołectw, które teraz cieszą się z efektów.

W gminie Góra Świętej Małgorzaty (pow. łęczycki) tzw. małe granty otrzymało 11 sołectw. Pomysły na ich wykorzystanie miały bardzo różnorodne. Sołectwa Ambrożew i Witaszewice, przy dodatkowym wsparciu gminy, swoje miejsca spotkań wyposażyły w klimatyzatory, a dodatkowo na remizie OSP w Ambrożewie pojawiła się instalacja fotowoltaiczna. Z dotacji skorzystały też OSP w Górze Św. Małgorzaty, gdzie została wyremontowana jedna z sal w strażnicy, Morakowie i Zagaj, gdzie przeprowadzono remonty w remizach oraz w Marynkach, gdzie zakupiono 100 krzeseł i nową zastawę stołową.

- Ta sala to miejsce naszych spotkań sołeckich, jest nam bardzo potrzebna, bo nie mamy nic innego – mówi Elżbieta Jaworska, sołtys Góry Św. Małgorzaty. Jak dodaje, sala była już mocno zniszczona i pilnie wymagała odświeżenia. Przed mieszkańcami pierwsze spotkanie w odnowionym pomieszczeniu - będzie to sołecka wigilia.

Mieszkańcy Brysek, przy dodatkowej pomocy z budżetu gminy, postawiło dwie wiaty przystankowe. Teraz dzieci czekające na przyjazd autobusu szkolnego mają zadaszenie. Z myślą o bezpieczeństwie dzieci, nową wiatę przystankową kupiło również sołectwo Orszewice. Mieszkańcy Mętlewa  wymienili siatkę na sołeckim boisku, kupili namiot imprezowy i kociołek żeliwny do przygotowania potraw jednogarnkowych. Nowe wyposażenie kuchni mają też mieszkańcy sołectwa Nowy Gaj i Sługi, którzy kupili również stół bilardowy i krzesła.

 

W gminie Wieluń ze wsparcia z UMWŁ cieszą się panie z KGW w Dąbrowie, które kupiły nowe stroje ludowe: chusty, korale, buty, bluzki oraz spódnice.

Sołectwo Małyszyn postawiło na doposażenie kuchni w świetlicy – mają teraz nową szafę chłodniczą, okap oraz robota. W Kadłubie, dzięki dodatkowemu wsparciu z funduszu sołeckiego, wykonano instalację centralnego ogrzewania, a w Starzenicach ją wyremontowano. To ostatnie sołectwo z grantu „Sołectwo na plus” skorzystało też w 2023 roku – powstał wtedy m.in. nowy plac zabaw.

Mieszkańcy Bieniądzic pieniądze przeznaczyli na remont przydrożnej kapliczki, a Masłowic na instalację fotowoltaiczną.

Mieszkańcy Skomlina i Brzezin (gm. Skomlin, pow. wieluński) zainwestowali w bezpieczeństwo dzieci. W Skomlinie wyremontowano przystanek autobusowy przy ul. Tysiąclecia, a w Brzezinach powstał nowy plac zabaw.

W Majkowie Dużym (gm. Wola Krzysztoporska) grant pomógł kupić i urządzić szatnię z zapleczem. Mieszkańcom zależało na inwestycji, bo mają już ogrodzone boisko, siłownię i plac zabaw – brakowało im tylko pomieszczenia gospodarczego.

W gminie Tomaszów z dotacji skorzystało m.in. sołectwo Tresta, które doposażyło świetlicę w miejscowości Twarda. Nowe stoły, krzesła i sprzęt gastronomiczny m.in. zamrażarkę, taboret gazowy i patelnię, przetestowały już panie z KGW „Swojskie Babki” z Tresty, które korzystają z tamtejszej kuchni. W świetlicy odbyła się smaczna biesiada, bo panie przygotowały m.in. zupę z dyni oraz żeberka w pomarańczy.

W Sługocicach dzięki dotacji jest bezpieczniej – sołectwo zainwestowało w zakup oświetlenia i monitoringu terenu przy swoim domu ludowym. Projekt obejmował też organizację spotkania dla dzieci z udziałem policji.

W Wiadernie postawili na integrację. W ramach projektu „Razem jest nam dobrze. Międzypokoleniowa przestrzeń, która łączy” kupiono hamaki, leżaki, namiot ekspresowy, grilla oraz roletę zewnętrzną do altany. Nowe zakupy mieszkańcy docenili podczas ogniska, które zorganizowano na zakończenie inwestycji. Mieszkańcy Chorzęcina swoją dotację przeznaczyli na nowy sprzęt multimedialny do świetlicy, która przy okazji została odnowiona. Projekt obejmował też szkolenie dla mieszkańców m.in. na temat cyberbezpieczeństwa.

Chorzęcin.jpg

W gminie Ujazd z grantu skorzystali mieszkańcy Wólki Krzykowskiej i mają nowy podjazd na swój plac rekreacyjny.

W gminie Żarnów po dotację sięgnęło aż 17 sołectw na łączną kwotę prawie 250 tys. zł. Projekty były bardzo różnorodne.  W sołectwach Topolice, Wierzchowisko i Budków powstały altany do spotkań, a w Jasionie siłownia zewnętrzna. Nową altanę mają też mieszkańcy Żarnowa – to jednocześnie upamiętnienie rozegranej tutaj bitwy ze Szwedami z 1655 roku. Sołectwa Sielec, Straszowa Wola i Klew-Kolonia mają nowe oświetlenie solarne podnoszące bezpieczeństwo mieszkańców, a w świetlicach w Skórkowicach i w Miedznej Murowanej pojawiło się nowe nagłośnienie. Mieszkańcy Myśliborza utwardzili teren przed świetlicą, a mieszkańcy Nadola ogrodzili działkę sołecką i plac zabaw. Z kolei w Soczówce dotacja została wydana na utwardzenie paleniska, pojawiły się też nowe ławeczki i oświetlenie.

9 grantów trafiło do sołectw w gminie Grabica. Dzięki wsparciu mieszkańcy Boryszowa mają ogrzewanie w swojej świetlicy, mieszkańcy Grabicy nową altanę do spotkań, a mieszkańcy Kamocina wyremontowali swoją. W Kafarze pojawił się plac zabaw, W Zaborowie nowe urządzenia do rekreacji, a w Lubanowie zmodernizowano kuchnię. Sołectwo Polesie zainwestowało dotację w rozbudowę garażu przy swoim OSP, a w Ostrowie wymontowano ogrodzenie. Mieszkańcy Rusocin marzą o nowym placu zabaw i swój  grant przeznaczyli na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji.

mat.jpg

Sołectwa z gminy Dłutów swoje granty też wydały na uatrakcyjnienie świetlic i terenów wokół nich. W Dąbrowie uzbroili działkę gminną, w OSP w Hucie Dłutowskiej wymieniono drzwi, a w strażnicy w Leszczynach Dużych kupili nowe okna. W Leszczynach Małych zyskał plac rekreacyjny, na którym pojawiły się nowe urządzenia, a mieszkańcy Łazisk wybudowali plac zabaw. Dzięki dotacji w strażnicy OSP w Mierzączce Dużej wyremontowano toalety, a strażacy z Piętkowa mają nowy podjazd pod swoją remizę.

W gminie Kobiele Wielkie ze wsparcia województwa skorzystało 15 sołectw. Większość dotacje przeznaczyła na doposażenie swoich świetlic lub sal OSP, w których odbywają się zebrania sołeckie i miejscowe imprezy. Tak zrobili mieszkańcy Biestrzykowa Małego, Cieszątek, Kobieli Małych, Kobieli Wielkich, Łowicza, Orzechowa, Orzechówka, Przyborowa, Przybyszowa, Ujazdówka i Zrąbca. Sołectwo Biestrzyków Wielki dzięki dotacji ma nową altanę, a Brzezinki wyremontowały zaplecze swojej świetlicy. Mieszkańcy Karsów urządzili plac przy swoim domu ludowym, a w Nowym Widoku zainwestowali w oświetlenie.

 Ze wsparcia UMWŁ skorzystali też mieszkańcy gminy Regnów też (powiat rawski). Sołectwo Rylsk Duży swoją dotację wydało na zakup krzyża do świetlicy, robota kuchennego, odkurzacza i strojów dla miejscowego KGW. W Annosławie mieszkańcy rozbudowali i doposażyli swoje miejsce spotkań – mają nowy grill, ławki, głośnik i kącik malucha z zabawkami. W Rylsku grant pomógł wyremontować schody przy wiejskiej kapliczce. Drugim zadaniem zrealizowanym w ramach dotacji był zakup chłodziarki do Gminnego Domu Kultury. W stolicy gminy jest z kolei namiot przenośny i podłoga z desek, które będą wykorzystywane podczas organizacji imprez plenerowych.

Podobny pomysł mieli mieszkańcy Stużna Kolonii (gm. Opoczno), którzy jeszcze nie mają swojej świetlicy, ale dzięki dotacji mają miejsce do spotkań w plenerze. To nowy namiot imprezowy z ławkami i stołami. Z kolei mieszkańcy Wygnanowa postawili na tradycję –  pieniądze przeznaczyli na zakup elementów opoczyńskich strojów ludowych dla dwóch KGW działających na terenie sołectwa.

Wygnanów.jpg

 

Sołectwo Lipiny (gm. Nowe Ostrowy) dzięki wsparciu wykonało odwodnienie drogi gminnej przez wieś. Mieszkańcy Kołomi utwardzili kostką teren wokół swojej świetlicy i kupili bramę wjazdową. W Miksztalu także mają kostkę przed domem ludowym, ale też wyremontowano dach obiektu. W Niechcianowie dotację przeznaczyli na piłkochwyty na boisku, a w Grochowie wyremontowali taras swojej świetlicy, jednocześnie remizy OSP.

W gminie Rozprza mieszkańcy także postawili na infrastrukturę. W Bagnie, Łochyńsku, Łazach Dużych mają nowe altany, we Wronikowie tężnię, a w Straszowie, Romanówce, Milejowie i Pieńkach – nowe oświetlenie. Mieszkańcy Białocina mogą już ćwiczyć na plenerowej siłowni, a dzieci z miejscowości Gieski – bawić się na kolorowym placu zabaw. Z kolei Rajsko Małe i osiedle Przylesie w Niechcicach doposażyły w nowy sprzęt swoje świetlice.