Łódzkie się specjalizuje
piątek, 21 lutego 2025- Szykują się szkolenia dla przedsiębiorców, pracowników małych i średnich firm oraz przedstawicieli świata nauki, żeby ukierunkować rozwój naszego województwa. Będą też spotkania dla startupów, wyjazdy studyjne i wiele innych wydarzeń wspartych Funduszami Unijnymi.
Rozwój województwa łódzkiego określa m.in. Regionalna Strategia Innowacji Województwa Łódzkiego „RSI Łódzkie 2030+”. Jest w niej wyrażony kierunek, w jakim powinna podążać gospodarka regionu, a w związku z tym oczekiwane specjalizacje firm, nauki i badań.
Tzw. inteligentnymi specjalizacjami, czyli branżami, które mają z naszego województwa uczynić region nowoczesnych technologii środowiskowych, oparty o usługi przyszłości (to tzw. specjalizacje horyzontalne), wymieniono:
- innowacyjne włókiennictwo,
- inteligentne budownictwo,
- medycynę, farmację i kosmetyki,
- innowacyjne rolnictwo,
- mobilność i logistykę.
Żeby zmotywować przedsiębiorców do działania w tych branżach, a naukowców do prowadzenia wzmożonych badań mogących wpłynąć na ich rozwój, są one dodatkowo punktowane w naborach na dotacje unijne. Również im dedykowany jest specjalny projekt wyłoniony do wsparcia unijnego, który będzie realizowany przez Departament Przedsiębiorczości i Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego. Ma on przyczynić się do zwiększenia świadomość przedsiębiorców o możliwościach wsparcia, zapewnić integrację regionalnego środowiska innowacji oraz przyczynić się do lepszego zarządzania w administracji publicznej.
- Proces Przedsiębiorczego Odkrywania skierowany jest do mieszkańców województwa łódzkiego, naukowców, instytucji otoczenia biznesu, lecz nade wszystko do przedsiębiorców - mówi Monika Papierak, zastępca dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości i Sprawiedliwej Transformacji. - W ramach PPO administracja publiczna prowadzi dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, dzięki któremu regionalna polityka innowacyjna w większym stopniu odpowiada potrzebom jej odbiorców.
Projekt został wsparty z Funduszy Europejskich kwotą 9,8 mln zł. Za te pieniądze zostaną zorganizowane serie szkoleń i spotkań, w których weźmie udział kilkuset pracowników z małych i średnich przedsiębiorstw, spotkania dla startupów i kongresy przedsiębiorczości. Będą wizyty studyjne dla firm, powstanie baza dobrych praktyk czyli działań, które przyniosły oczekiwany rezultat. Najlepsze pomysły wychwycone wskutek realizacji projektu zostaną wdrożone pilotażowo.
O spotkaniach będziemy informować na bieżąco.
jg