Łódzkie na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka

piątek, 24 stycznia 2025

Łódzkie na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.  Startuje rekrutacja firm, które będą reprezentować województwo.  Co jeszcze znajdzie się w programie łódzkiej delegacji?

13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai – największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Światowa Wystawa EXPO 2025 w Osace, Kansai to wydarzenie, podczas którego swoją ofertę  (gospodarczą, turystyczną, kulturalną) zaprezentuje ponad 160 krajów i regionów.

- Wystawy EXPO należą do największych i najbardziej prestiżowych imprez promocyjnych o globalnym zasięgu, które przyciągają miliony zwiedzających. Dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny województwo łódzkie będzie miało szansę zaprezentować swój dorobek i co ważniejsze potencjał gospodarczy i turystyczny podczas misji gospodarczej  -  tym razem EXPO odbędzie się w Osace. Jestem przekonana, że misja gospodarcza w Osace to będzie bardzo ważny czas, który zaowocuje wspaniałymi projektami, które wzmocnią nasz region gospodarczo i turystycznie – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego

Hasłem przewodnim polskiego udziału jest „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Miejscem prezentacji polskiej oferty będzie Pawilon Polski, a promocja gospodarcza Województwa Łódzkiego na Wystawie Światowej EXPO Osaka odbędzie się na przełomie kwietnia i maja (27.04-03.05.2025).

- Expo w Osace to szansa dla polskich przedsiębiorców na budowanie relacji z partnerami biznesowymi z Japonii oraz innych krajów z tego regionu. Do udziału w EXPO zapraszam łódzkich przedsiębiorców. Zapraszam tych, którzy są zainteresowani nawiązywaniem międzynarodowych kontaktów oraz rozwijaniem współpracy biznesowej w Japonii.  Dziś startuje rekrutacja firm, które z nami pojadą.  Relacje z rynkiem japońskim budujemy już od kilku miesięcy.  Przypomnę tylko, że pod koniec ubiegłego roku gościliśmy w Osace i Tokio, gdzie prezentowaliśmy dobre praktyki z naszego województwa. Chcę podkreślić, że tuż po niemieckich to japońskie inwestycje zagraniczne są największe pod względem kapitałowym w naszym regionie.  Zachęcam gorąco - nasze lokalne firm, aby spróbowały i aplikowały o udział w EXPO w Osace. Jestem przekonany, że wykorzystamy tę szanse i umocnimy naszą pozycję w Japonii,  a to przełoży się na rozwój zarówno Łodzi, jak i województwa – dodaje Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego

Za organizację udziału Polski w EXPO 2025 odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Osaka.jpg

- Program promocji regionalnej stanowi niezwykle ważną część całego programu EXPO. Bardzo dziękujemy za włączenie się do naszych działań i przygotowanie bardzo ciekawej propozycji przez zespół Województwa Łódzkiego. Propozycja ta  jestem przekonana trafi do japońskiego odbiorcy, którym będą zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. Bardzo się cieszę, że mamy takiego partnera, jak Województwo Łódzkie -   to gwarant profesjonalnej, jakościowej i atrakcyjnej propozycji dla japońskiego rynku – mówi Marta Zielińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Wystaw Expo, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Na łódzką prezentację złożą się pokazy wybranych przedsiębiorców z województwa, ponadto spotkania i warsztaty, przygotowane przez Muzeum Sztuki, Muzeum Archeologiczno Etnograficzne, Szkołę Filmową czy Politechnikę Łódzką.

- Zachęcam do udziału w EXPO w Osace łódzkie firmy, to szansa nie tylko na zobaczenie niezwykłego kraju, ale przede wszystkim nawiązanie kontaktów biznesowych. Rynek japoński bardzo ceni nasze produkty i warto z tego skorzystać – dodaje Magdalena Placek, współwłaścicielka firma Jagoda JPS, uczestniczka EXPO w Dubaju w 2021 roku.

Osaka2.jpg

Obecność Polski na wystawach Expo ma ponad 150-letnią historię. W 1867 roku w Paryżu prezentowały się znane polskie firmy: fabryka fortepianów Małeckiego, atelier fotograficzne Maksymiliana Fajansa oraz fabryka narzędzi metalowych Troetzera. Polacy byli wielokrotnie nagradzani na wystawach w Wiedniu (1873 r.), Paryżu (1878 i 1889 r.) i Chicago (1893 r.). Pierwsze pawilony narodowe zaczęto budować w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prezentowano w nich gospodarcze osiągnięcia Polski, przedstawiano jej historię i promowano wyroby naszych firm. W 1939 r. w Nowym Jorku odbyła się ostatnia przed II wojną światową wystawa z polskim udziałem.

Polska wróciła na stałe na Expo dopiero w 1992 roku w Sewilli. Polska uczestniczyła w Wystawach Światowych w Lizbonie (1998 r.), Hanowerze (2000 r.), Aichi (2005 r.), Saragossie (2008 r.), Szanghaju (2010 r.), Mediolanie (2015 r.), Astanie (2017 r.) i Dubaju (2021 r.). W Dubaju Pawilon Polski, którego motywem przewodnim było hasło „Kreatywność inspirowana naturą”, otrzymał od Organizatorów Srebrny Medal za najlepszą aranżację wnętrza.

Na przestrzeni lat na budowanie wizerunku Polski na Expo składały się liczne prezentacje polskiej gospodarki, kultury i zasobów naturalnych oraz zaangażowanie partnerów instytucjonalnych i komercyjnych. Wielokrotnie na sukces kraju na wydarzeniu miała także wpływ spektakularna architektura pawilonów, bezpośrednio dająca świadectwo polskiej kreatywności.