Kusoki, czyli karnawał po opoczyńsku
niedziela, 16 lutego 2025„Przyszli my tu na ostatki, nie ma ojca, ani matki” tę przyśpiewkę często można było usłyszeć podczas tegorocznych Kusoków, czyli zabawy karnawałowej Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Opoczno. W Domu Ludowym w Kraśnicy z prawdziwym przytupem bawiło się około 400 osób, bo wieczór to również doroczne uhonorowanie KGW i podziękowanie im za promowanie opoczyńskiej kultury ludowej.
To były już 26. Kusoki organizowane przez Miejski Dom Kultury w Opocznie. Wzięły w nich udział reprezentacje wszystkich 30 KGW działających w gminie Opoczno. Jak wspomina Zdzisław Miękus, dyrektor MDK, gdy organizowano pierwsze Kusoki, kół w gminie Opoczno było tylko 10.
- Pierwsze Kusoki odbyły się w kawiarni w MDK, a wydarzenie zainicjował były dyrektor MDK, pan Tadeusz Głogowski jako formę podziękowania dla pracowników i przyjaciół domu kultury. W tamtych Kusokach wzięły udział 32 osoby. Później, po namowach pań z KGW zrobiła się z tego większa impreza, podczas której możemy podziękować im za wspaniałą, całoroczną pracę – mówi Zdzisław Miękus.
W tym roku, oprócz podziękowań i kwiatów, przewodniczące KGW dostały figurki, oczywiście nawiązujące do kultury regionu. – Tutaj, podczas Kusoków kultywujemy naszą tradycję, nasz potencjał, a jest nas coraz więcej, bo ciągle zakładają się nowe koła – cieszy się Iwona Sroka, przewodnicząca KGW w Adamowie i wiceprzewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno.
Paniom, za dbanie o folklor opoczyński i ubarwianie wielu imprez, dziękowali także zaproszeni goście m.in. Artur Bagieński, członek zarządu województwa łódzkiego, Dariusz Klimczak, minister infrastruktury i Marek Mazur, wicewojewoda łódzki.
Nazwa wydarzenia nawiązuje do ludowego zwyczaju karnawałowego, który był popularny w regionie opoczyńskim, a panie cały czas dbają, żeby nikt o nim nie zapomniał. – Kusoki, jak sama nazwa mówi, to kusy, czyli krótki okres karnawału. Gospodynie wiejskie spotykają się wtedy, aby uczcić całoroczny dorobek swoich kół – mówi Anna Nowakowska z KGW Kliny. – Wszystkie panie są na ludowo, przygotowujemy nasze tradycyjne potrawy, śpiewamy charakterystyczne dla naszego regionu przyśpiewki i w tym dniu bawimy się do białego rana.
Podczas Kusoków kultura opoczyńska jest promowana na wszystkie sposoby. Panie z KGW w balu uczestniczą w ręcznie haftowanych koszulach i całych strojach ludowych, a panowie noszą koszule lub krawaty dekorowane we wzory opoczyńskie. KGW serwują też tradycyjne potrawy charakterystyczne dla ziemi opoczyńskiej. W tym roku królowały pierogi przygotowane przez KGW z Dzielnej, Klin, Libiszowa Kolonii, Libiszowa Wsi, Wólki Karwickiej, Modrzewa i Sołka oraz bomby opoczyńskie, czyli kluski z tartych ziemniaków z mięsem, grzybami i kiszoną kapustą. Bomby upichciły gospodynie z Januszewic, Bukowca Opoczyńskiego, Ogonowic, Ostrowa i Woli Załężnej. Dla nikogo nie zabrakło, bo panie przygotowały po ponad 2000 sztuk, zarówno pierogów, jak i bomb. Był też barszcz, kapusta z grochem, chleb z domowym smalcem i pyszne ciasta oraz faworki.
Tradycyjne, ostatkowe przyśpiewki przypomniał wielopokoleniowy zespół „Opoczyńskie Nuty”. To grupa złożona z ludowych zespołów śpiewaczych działających przy MDK: Bukowianki z Bukowca Opoczyńskiego, Kraśniczanki z Kraśnicy, Sitowianki z Sitowej oraz Wolowianki z Woli Załężnej. Na scenie pojawili się również Michał Konecki, burmistrz Opoczna i Michał Wolski, sołtys Karwic, którzy wykonali autorski utwór o historii gminy Opoczno inspirowany muzyką rapową.
Podczas tegorocznych Kusoków, na budynku Domu Ludowego została odsłonięta tablica pamięci poświęcona Lucynie Wąsik, zmarłej w ubiegłym roku przewodniczącej KGW Gminy Opoczno i sołtysce Kruszewca Kolonii.
kw
fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/kusoki-czyli-karnawal-po-opoczynsku#sigProId7a07adcf33