Konwent Marszałków RP w Opolskiem

środa, 25 kwietnia 2018
W Pokrzywnej, w Górach Opawskich na Opolszczyźnie trwa posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Województwo Łódzkie reprezentował w pierwszej części obrad wicemarszałek Artur Bagieński.

Pierwszym gościem marszałków był Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju. Przedstawił samorządowcom programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej: co dzieje się aktualnie, ale i jakie są założenia w nowej perspektywie finansowej. – Polska ma swoje postulaty w zakresie przyszłości INTERREG. Chcemy utrzymania trzech komponentów: transgranicznego, transnarodowego i międzyregionalnego, kontynuacji wszystkich programów INTERREG z udziałem Polski i realizacji na granicy z Niemcami jednego (zamiast dotychczasowych trzech) programu – informował minister. Polska chce także uproszczeń procedur, zachowania koncentracji tematycznej i utrzymania co najmniej takiego jak obecnie kwotowego poziomu wsparcia tych programów, choć mówi się nieoficjalnie, że kwota na wszystkie programy współpracy może zostać zmniejszona.
 
Tematem, który dużo bardziej dotyczy województwa łódzkiego, była sprawa rozwój obszarów wiejskich po roku 2020. Z marszałkami rozmawiali na ten temat przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dariusz Nieć, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypominał, że pierwsze założenia kierunkowe, dotyczące zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020, pojawiły się w komunikacie już pod koniec 2016 roku. Zakładał on m.in. wzmocnienie transferu wiedzy i innowacji, zwiększenie roli instrumentów zwrotnych, większy udział społeczności lokalnych we wdrażaniu rozwoju obszarów wiejskich. W konsultacjach tych zapisów zwracano uwagę przede wszystkim na potrzebę kompleksowego wsparcia młodych rolników, zapewnienia dostępu do usług publicznych na obszarach wiejskich, uproszczenia legislacji i wdrażania.
Mówiąc o celach, jakie znalazły się w dokumencie ostatecznym po konsultacjach, dyrektor Nieć wskazywał na zapewnienie żywotnego sektora rolnego, dbałość o środowisko, zwiększenie poziomu wiedzy i innowacyjności oraz wzrost społeczo-gospodarczy obszarów wiejskich.
– Polsce zależy na utrzymaniu wysokiego budżetu, wsparcia dla małych i średnich gospodarstw, także w zakresie zróżnicowania ich dochodów, zachowania podejścia LEADER jako istotnego instrumentu umożliwiającego zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, zapewnieniu komplementarności z polityką spójności i innymi politykami UE – zapewniał dyrektor Nieć.
2 maja ma być opublikowany komunikat dotyczący Wieloletnich Ram Finansowych, w czerwcu rozpocznie się proces negocjacji w Radzie i Parlamencie Europejskim pakietu legislacyjnego dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej, a plany strategiczne powinny zostać przygotowane do końca 2020 roku.
- Możemy być pewni, że gdyby pieniędzy dla wsi było 10 razy więcej, to też byłyby zagospodarowane – gwarantował przedstawicielom instytucji rządowych wicemarszałek Artur Bagiński. Członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa wyraził zaniepokojenie, że nie prowadzi się aktywnych konsultacji z samorządami w odniesieniu do kolejnej perspektywy. – Rząd nie widzi regionów w przyszłym okresie programowania. A regionalne podejście jest efektywniejsze, jeśli chodzi o wykorzystanie środków- mówił.
 
Więcej na temat konwentu na stronie: https://konwent.opolskie.pl/category/aktualnosci/.