Konwent Marszałków Województw RP

środa, 21 kwietnia 2021

Projekty programów regionalnych i krajowych w nowej perspektywie finansowej, tegoroczny Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach, psychiatria dzieci i młodzieży w kontekście trwającej pandemii – m.in. na te tematy dyskutowali przedstawiciele samorządów województw i eksperci podczas środowego (21.04) Konwentu Marszałków Województw RP. Obradom przewodniczył marszałek województwa podlaskiego, które przewodniczy w tym półroczu Konwentowi - Artur Kosicki. Województwo Łódzkie reprezentował w obradach członek zarządu Robert Baryła.

Konwent Marszałków Województw RP ze względu na sytuację epidemiologiczną zorganizowany został w formie online.

W harmonogramie spotkania znalazły się prelekcje i dyskusje związane z aktualnie najważniejszymi kwestiami dla samorządów regionów. Najwięcej emocji wzbudził temat bieżącej sytuacji związanej z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027, relacjonowany przez Waldemara Budę, wiceministra funduszy i polityki regionalnej.

- Wszyscy czujemy, że jesteśmy w wyjątkowym momencie – mówił o pracach nad projektowaniem nowej perspektywy Waldemar Buda. - To jest duże wyzwanie, wcale nie łatwiejsze niż wcześniej. Mamy doświadczenia z lat poprzednich, ale pojawiły się też nowe wymagania, z którymi musimy się mierzyć.

Poinformował on o zaawansowaniu stanu prac. Jak podkreślił, równolegle trwają prace nad programami regionalnymi i krajowymi, z których większość jest już konsultowana. A jednocześnie tworzony jest Krajowy Plan Odbudowy, który w przyszłym tygodniu zostanie przedłożony Radzie Ministrów, a do końca kwietnia - Komisji Europejskiej.

 

Kolejnym tematem poruszonym na Konwencie był organizowany w Polsce 16. Szczyt Cyfrowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Będzie to szansa na prezentację polskiego dorobku i know-how odbiorcom z całego świata. - To światowe wydarzenie wysokiej rangi, co roku organizowane w innym państwie. Od kilku lat jest na nim obecny sekretarz generalny ONZ – mówił Krzysztof Szubert, pełnomocnik premiera ds. europejskiej polityki cyfrowej.

W ramach planowanego w systemie hybrydowym wydarzenia może wziąć udział kilka tysięcy uczestników: przedstawicieli administracji, biznesu, organizacji pozarządowych i świata nauki. Jak podkreślił Michał Pukaluk, dyrektor Departamentu Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.

W tym punkcie zabrał też głos reprezentujący Zarząd Województwa Łódzkiego Robert Baryła, który podkreślił, że obecnie, w dobie pandemii COVID-19, w sposób szczególny uwidacznia się strategiczne znaczenie technologii cyfrowych oraz internetu. - Komunikacja online stała się naszą codziennością, bez której trudno już wyobrazić sobie życie. Pandemia pokazała, jak ogromne ma to znaczenie dla funkcjonowania w każdym wymiarze życia społecznego, gospodarczego czy politycznego, ale też dała pole dla niezwykle szybko rozwijającej się cyberprzestępczości – przestrzegał Robert Baryła. Członek zarządu województwa przedstawił też działania, które dla uświadomienia mieszkańców o zagrożeniach w sieci, podejmuje samorząd województwa łódzkiego: miesiąc bezpiecznego internetu czy warsztaty „Ucyfrowieni”.

 

O problemach współczesnej psychiatrii dzieci i młodzieży mówił podczas kolejnego panelu prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk. Podkreślił on, że warunki w jakich funkcjonowała przez ostatni rok młodzież i dzieci, to wysoki czynnik ryzyka dla ich zdrowia psychicznego, a dostęp do pomocy w tym zakresie, jest ograniczony.

Ostatni z paneli dotyczył optymalnych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i zmian klimatycznych przy wykorzystaniu programu LIFE. Jako ekspert głos zabrał Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zachęcał do aplikowania o środki z programu, przedstawiał przykłady projektów zrealizowanych przez województwa w ubiegłym roku.

W ramach przewodnictwa Województwa Podlaskiego odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie Konwentu Marszałków Województwa RP. Zaplanowane jest na czerwiec.

bg, jg, Wrota Podlasia/fot. Sebastian Sołtyszewski