Kajakiem przez łódzkie

wtorek, 2 lipca 2024

Dostępu do morza w Łódzkiem nie mamy, ale na terenie naszego województwa znajduje się wiele pięknych rzek, którymi można spłynąć kajakami.

Sezon trwa w pełni, przed nami m.in. XIII Spływ Szlakiem Dwóch Zamków, na który w sobotę, 6 lipca, zaprasza Klub Turystyki Kajakowej „Tratwa” oddziału PTTK w Łowiczu. Dzień później, w niedzielę, 7 lipca, odbędzie się spływ kajakowy Pilicą, który organizuje Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” w Lubochni. Wydarzenie, w ramach projektu „Aktywna rodzina”, współfinansuje samorząd województwa.  Także 7 lipca ok. 5 godzin w kajakach spędzą uczestnicy spływu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic, którzy wybierają się na spływ Widawką. Z kolei 13 lipca na kajaki wyruszą Morsy z Radomska, a także – ale na rzekę Rawkę – uczestnicy spływu organizowanego przez Warszawski Akademicki Klub Kajakowy.

98 1

Poznaj Pilicę

Pilica, lewobrzeżny dopływ Wisły, to jedna z najpopularniejszych, a także najpiękniejszych tras kajakowych w regionie. Na kajak można wsiąść już w Przedborzu i wybierając Trzy Morgi przepłynąć dystans ok. 25 kilometrów. Po drodze są miejsca odpoczynku i ciekawe punkty widokowe.

także krótsze spływy, np. z Białej do Sulejowa (ok. 13 km), z Trzech Morg do Sulejowa (ok. 20 km), z Tomaszowa do Zakościela czy z Maluszyna do Krzętowa (ok. 18 km). Zahartowani kajakarze mogą zdecydować się na dwudniowy, niemal 50-kilometrowy spływ na odcinku Przedbórz – Łęg Ręczyński – Sulejów. Z kolei idealna na spływ rodzinny jest trasa Tomaszów Mazowiecki – Spała – Inowłódz (ok. 19 km), która przebiega przez rezerwat spalski. W ofercie firm zajmujących się organizacją spływów, są wycieczki nie tylko dla miłośników przyrody, ale i historii m.in. śladami carów i królów.

W ciągu ostatnich kilku lat, m.in. dzięki dotacjom unijnym przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, wzdłuż Pilicy przybyło przystani i miejsc odpoczynku dla kajakarzy. Takie inwestycje powstały m.in. w Smardzewicach i w Tomaszowie Mazowieckim.

 97

Z nurtem Widawki

W południowej części województwa kajaki to częsty widok na Widawce, która jest prawobrzeżnym dopływem środkowej Warty. Rzeka ma kręte koryto z licznymi zakolami, a także silny nurt, co sprawia, że spływy nią są polecane bardziej doświadczonym kajakarzom. Nagrodą za jej pokonanie są wyjątkowe widoki, bo Widawka przepływa przez malowniczo położony Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki.

Organizatorzy wypraw kajakowych w swoich ofertach mają spływy jedno lub dwudniowe. Zaczynają się w Szczercowie lub Żarach, skąd do ujścia Widawki do Warty jest ok. 40 lub 55 km. W zależności od umiejętności i czasu, jaki można przeznaczyć na wyprawę, do wyboru są różne trasy: krótsze jak Szczerców – Dubie (ok. 6 km) czy Lubośnia - Szczerców (ok. 5 km) lub  dłuższe m.in.: Szczerców – Chociw (ok. 18 km), Szczerców – Rogoźno (ok. 25 km), Szczerców – Rembieszów (ok. 37 km).

4

Z wiosłem przez Grabię

Czysta woda, piaszczyste dno z licznymi gatunkami ryb, mijane po drodze stare młyny oraz malownicze krajobrazy – to Grabia, prawy dopływ Widawki. Kajakiem można ją pokonać etapami, które będą dopasowane do możliwości nawet początkujących kajakarzy.

Ci, którzy zdecydują się płynąć Grabią, do wyboru mają wiele tras m.in. jednodniowe, jak z Ldzania do Łasku (ok. 11 k), z Kuźnicy do Ldzania (ok. 12 km) czy z zalewu w Łasku do Brzesek (ok. 22 km) oraz trzydniową, gdy chcemy pokonać cały odcinek od Kuźnicy do ujścia rzeki (ok. 55 km). Ta ostatnia to możliwość z bliska przyjrzeniu się działalności bobrów, których w Grabi nie brakuje czy podziwiania starych młynów np. w Jamborku oraz w Woli Marzeńskiej.

1200 received 396864802278098

Warto spłynąć Wartą

Czwarta pod względem długości rzeka w Polsce, w województwie łódzkim oferuje przepłynięcie niezwykle malowniczych odcinków m.in. Zakrzówek Szlachecki – Ważne Młyny czy Łęg – Prusicko. Spływy Wartą nie wymagają doświadczenia, dlatego to okazja do zabawy całą rodziną. Popularne i najczęściej wybierane trasy to Księże Młyny – Uniejów, Uniejów – Dobrów czy Burzenin – Strońsko.

Bardzo atrakcyjny jest także odcinek od Działoszyna przez Załęcze Wielkie do Przywozu. Czas spływu to 5-6 godzin, a szlak – przebiegający przez tzw. Wielki Łuk Warty – zapewnia wiele wrażeń, bo wiedzie przez Załęczański Park Krajobrazowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się odpocząć w rejonie mostu w Lisowicach, może obejrzeć Suchą Strugę, czyli źródła krasowe wybijające na powierzchnię. Z kolei Załęcze Małe to okazja, aby odwiedzić „Granatowe źródła”, czyli wybijającą na powierzchnię krystalicznie czystą wodę.   

   1200 .trashed 1662810804 IMG 20220811 121052690 HDR

Bzura zaprasza

W północno-wschodniej części Łódzkiego atrakcją dla kajakarzy jest Bzura. Spływy można zacząć w Łowiczu, ale opcji jest wiele. Część tras jest bardziej wymagająca – zarówno pod względem czasu, jak i umiejętności, ale część to propozycja aktywnego spędzenia czasu dla rodziny z dziećmi.

Malowniczo meandrująca Bzura jest jedną z ciekawszych polskich rzek, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i przyrodniczym. Jest typową rzeką nizinną o raczej łagodnym nurcie, nie jest jednak pozbawiona jazów i progów, a na niektórych odcinkach czekają przenoski czy szybszy nurt wymagający większej ostrożności i koncentracji. Mieszkańcy naszego województwa kilka lat temu mieli okazję pokonać ją z Aleksandrem Dobą podczas Wojewódzkiego Spływu Kajakowego.

Popularną trasą, choć długą, bo aż 22 kilometrową, jest spływ Bzurą od Łowicza do Kozłowa Biskupiego.

1200 20220703 154522

Rawka czeka

Rawka to największy dopływ Bzury i oczywiście też ma swoje szlaki kajakowe. Co ważne, są one wyzwaniem nawet dla doświadczonych kajakarzy, bo Rawka jest niczym rzeka górska – z szybkim nurtem, pełna cofek i przeszkód. Na całej swojej długości Rawka jest chroniona jako rezerwat przyrody, a do tego jest rzeką nieuregulowaną, co gwarantuje kajakarzom niezapomniane wrażenia i wyrzut adrenaliny.

Jedną z tras polecanych dla tych, którzy debiutują kajakiem na Rawce, jest szlak Samice – Doleck. Nurt jest wolniejszy, a Rawka ma mniej meandrów. Za to po drodze nie lada atrakcje: XIX wieczny młyn w Suliszewie, elektrownia wodna w Kamionie oraz wiele starorzeczy rzeki Rawki. Jej pokonanie zajmie ok. 5-6 godzin.

Jeżeli szukacie wrażeń, to warto przepłynąć odcinek od mostu Kopersztajna do Samic. Tam nurt jest szybki, są meandry i wiele przeszkód, a po drodze niezapomniane dzikie plaże i zapora wodna na Rudej.

kw

fot. Adam Staśkiewicz (zdjęcia z Wojewódzkiego Spływu Pilicą w 2022 roku)