Jesteśmy z Wami

piątek, 24 lutego 2023

„Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności” – to fragment hymnu Ukrainy, który w piątek, 24 lutego 2023 pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zaśpiewali 6-letnie Mia i Nikoletta oraz 7-letni Ilja.  Słuchali ich Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim oraz łodzianie, którzy w ten sposób pokazali im swoje wsparcie w pierwszą rocznicę wybuchu wojny. – Dziękuję, że jesteśmy razem tego dnia – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas wydarzenia, które było wyrazem solidarności Łódzkiego z walczącą Ukrainą.

Gdy dzieci śpiewały swój hymn narodowy, z dachu budynku urzędu zostały odpalone niebiesko-żółte świece dymne. W ten sposób samorząd województwa łódzkiego przypomniał o swoim nieustającym wsparciu dla sąsiedniego narodu, który od roku walczy z rosyjskim agresorem. Ostatnie 365 dni w Ukrainie są też tematem plenerowej wystawy fotograficznej „Rok walki o wolność”, którą można oglądać na zewnątrz urzędu.

Powstała z prywatnych zdjęć Ukraińców z Łódzkiego – przysyłali nam fotografie swoich zniszczonych miast, zrujnowanych szkół, zbombardowanych domów. Pokazali swoje pełne przerażenia noce w schronach oraz rozpaczliwą ucieczkę do Polski.

- W tym ponurym dniu mija rok od czasu, gdy Rosja w środku Europy zaatakowała drugi kraj prowadząc pełnoskalową wojnę. Wojnę, która nie jest rozgrywana tylko na polu frontu, ale to jest wojna, w której bomby spadają na zwykłe domy, gdzie żołnierze rosyjscy strzelają do ludzi, do kobiet, matek, osób starszych i dzieci. To jest wojna, której byśmy nigdy nie chcieli oglądać, a jednak się toczy, a dzięki żołnierzom ukraińskim toczy się tak, że możemy mieć nadzieję, że zakończy się zwycięstwem – mówił marszałek Grzegorz Schreiber otwierając wystawę, która pokazuje, jak ta wojna wygląda oczami zwykłych ludzi. - Takie ludzkie spojrzenie jest nam bardzo potrzebne.

Ekspozycja, jak przyznają sami obywatele Ukrainy, mówi więcej niż słowa. – Na początku myśleliśmy, że to jest tylko na chwilę, że będziemy tu maksimum miesiąc, ale niestety, wyszło, że jesteśmy cały czas, a dzięki Polakom, naszym kolegom, dajemy radę – mówiła ze łzami w oczach Lilia, która mieszka teraz w Piotrkowie, a do Polski przyjechała z córką na początku marca 2022. Jak opowiada inna Ukrainka, która znalazła schronienie w Łodzi, na początku trudno było jej uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę. – To było straszne, widzieć to wszystko i bardzo zależało nam, żeby dzieci tego tak nie przeżywały, żeby przekierować ich uwagę – mówiła podczas oglądania wystawy. – Nigdy nie myślałam, że ta wojna tyle potrwa, że będzie cały rok. Teraz jest mi bardzo tęskno za Ukrainą.

Zapraszamy do oglądania zdjęć – na żywo przez najbliższe dni, a także na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

 

kw

Fot. Tomasz Grala, Piotr Wajman, Adam Staśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski

***

Bardzo dziękujemy wszystkim autorom zdjęć za odzew. Fotografie można oglądać w zakładce „galeria” na dole strony.

Media