Jak wspierać zwierzęta zimą?
środa, 18 grudnia 2024Choć astronomiczna zima zacznie się dopiero za kilka dni, temperatury już spadają poniżej zera, a warunki atmosferyczne nie zachęcają do spacerów. W tym czasie warto zwrócić uwagę na potrzeby dzikich zwierząt i domowych pupili.
Zima to okres uśpienia i spokoju w przyrodzie. Jednak nie dla wszystkich. Część dzikich zwierząt potrzebuje w tym czasie wsparcia człowieka. Eksperci z Zespołu Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich radzą, jak robić to z głową.
Dokarmianie ptaków należy rozpocząć wtedy, kiedy pojawi się mróz i gruba warstwa śniegu oraz robić to regularnie i dbać, by pożywienia nie zabrakło. Na co dzień zwierzęta poradzą sobie same, zjadając na przykład owoce pozostawione na krzewach i drzewach w ogrodzie. W karmnikach zadowolą się ziarnami, łuskanymi orzechami, a nawet płatkami owsianymi. Warto również wywiesić kawałek niesolonej słoniny lub zatopione w smalcu ziarna. Ptaków nie wolno karmić chlebem i solonymi produktami, gdyż zimą mają utrudniony dostęp do wody.
W czasie najchłodniejszych miesięcy w ogrodach schronienie znalazły już też niewielkie zwierzęta, na przykład jeże. Pozostawione dla nich kopczyki z liści i gałęzi oraz niewielkie budki znakomicie sprawdzają się jako miejsca do przezimowania.
Zwierzęta domowe różnie reagują na spadek temperatury. Te o krótkiej sierści mogą potrzebować dodatkowego odzienia, które sprawi, że nie będą marzły. Właściciele powinni zadbać też o psie łapy, które podczas spacerów mogą być narażone na szkodliwe działanie soli. I o ile zwierzęta mieszkające w domu zawsze mogą liczyć na ciepły kąt, wiele psów przez cały rok żyje na podwórkach i w ogrodach. Szczególnie zimą należy zwrócić uwagę na ich dobrostan. W tym przypadku najważniejsze jest porządne schronienie. Buda powinna być ocieplana i dopasowana do rozmiarów psa – nie może być ani za mała, ani za duża. Warto wyłożyć ją na przykład słomą i regularnie sprawdzać jej czystość. W sezonie zimowym psy mieszkające na dworze mogą potrzebować więcej energii – tu z pomocą przyjdzie wysokokaloryczna dieta, która pozwoli zwierzakowi „nabrać ciała” i utrzymać odpowiednią temperaturę. Nie można zapomnieć też o świeżej czystej wodzie. A gdy zapanuje siarczysty mróz, warto wpuścić pupila do ogrzewanego pomieszczenia, na przykład garażu czy komórki.
Zima to najtrudniejszy czas dla zwierząt, które nadal poszukują domu i kochającej rodziny. Schroniska w tym czasie szczególnie potrzebują wsparcia darczyńców i wolontariuszy. Na wagę złota okazać się mogą dodatkowe koce i ręczniki, dobrej jakości karma czy smakołyki i zabawki. Jednak zanim zdecydujemy się pomóc wybranej instytucji, warto zapytać jej pracowników, czego potrzebują najbardziej.