Jak najlepiej wydać 20 mln zł na hospicja

sobota, 14 maja 2016
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego odbyło się pierwsze Forum Przedstawicieli Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej w Regionie Łódzkim. Spotkanie zwołał marszałek Witold Stępień, wspierając starania łódzkich posłów Cezarego Grabarczyka i Włodzimierza Nykiela o należne wsparcie finansowe dla instytucji z regionu.
 
Chodzi o doprowadzenie do przekazania województwu łódzkiemu 20 mln zł, które są zapisane w rządowym budżecie na ten rok jako rezerwa celowa „Hospicja w województwie łódzkim”. Przypomnijmy, że poseł Cezary Grabarczyk złożył w tej sprawie interpelację w Sejmie, zwracając uwagę, że opieszałość przy wykorzystaniu pieniędzy przeznaczonych dla placówek hospicyjnych w naszym regionie może doprowadzić do tego, że one przepadną. W odpowiedzi na interpelację, Ministerstwo  Zdrowia stwierdziło, że nie stworzono podstawy prawnej, umożliwiającej wykorzystanie budżetowych funduszy, wskazując wojewodę łódzkiego jako potencjalnego dysponenta wspomnianej rezerwy. Poseł Grabarczyk liczy, że wojewoda, przy zaangażowaniu osób zainteresowanych, uruchomi rezerwę w terminie pozwalającym na wykorzystanie jej przez łódzkie ośrodki hospicyjne.
 
- Wierzę, że efektem tego spotkania będzie wspólne stanowisko precyzujące, w jaki sposób wykorzystać te pieniądze – mówił poseł Cezary Grabarczyk. – Liczę również na to, że działanie zainicjowane w województwie łódzkim będzie pilotażem, z którego w przyszłości będą korzystać inne polskie regiony.
 
Marszałek Witold Stępień otwierając Forum wyraził nadzieję, że będzie to pierwsze z wielu podobnych spotkań. – Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się województw, dlatego opieka hospicyjna w naszym regionie ma szczególne uzasadnienie - mówił.
Marszałek zachęcał też przedstawicieli hospicjów, żeby odważnie występowali o pieniądze unijne na wsparcie działalności. – Wspólnie możemy wypracowywać dobre projekty, aby szanse na dofinansowanie były jak największe - dodał.
 
W trakcie pierwszego Forum o stanie i potrzebach opieki paliatywnej i hospicyjnej w Łódzkiem opowiadali: dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, kierownik Pracowni Medycyny Paliatywnej Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; Iwona Sitarska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej; Anna Mroczek, szefowa Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi; oraz Jarosław Maćkowski z Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Na zakończenie odbyła się dyskusja o oczekiwaniach prowadzących ośrodki pomocy paliatywnej i hospicyjnej w regionie.
 
Ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej jest w województwie łódzkim 38, w tym 12 w Łodzi i 24 w powiatach. Opieka świadczona jest m.in. w 6 szpitalach, w tym 3 podlegających Samorządowi Województwa Łódzkiego (Wojewódzki Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie, Szpital Wojewódzki w Sieradzu). W 2015 r. ze środków NFZ sfinansowano 103 lóżka dla dorosłych oraz 11 dla dzieci, z tego w Łodzi - 52 łóżka dla dorosłych i 11 dla dzieci. Wskaźnik łóżek opieki paliatywnej i hospicyjnej na 100.000 mieszkańców wynosi u nas 4,3, gdy w Europie - 8-10 łóżek. 
jg