Filmówka zmieniła się w Labirynt Hasa
wtorek, 1 kwietnia 2025Szkoła Filmowa w Łodzi uczciła setną rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, wybitnego polskiego reżysera, byłego wykładowcy i rektora naszej uczelni.
Punktualnie o godzinie 15.00 szkoła przy ul. Targowej zmieniła się w Labirynt Hasa. W pieczołowicie przygotowanych stacjach można było oglądać interaktywne instalacje audiowizualne inspirowane filmami reżysera, między innymi „Rękopisem znalezionym w Saragossie”. Intrygowały już same tytuły: Sen pod Klepsydrą, Bar nareszcie otwarty, Szkatułki czasu. Były performance odgrywane przez studentów i zaprzyjaźnionych aktorów. W sali senatu można było zobaczyć nigdy niepublikowany wywiad z Wojciechem Hasem.
- Otwarcie Labiryntu Hasa to uruchomienie przestrzeni pamięci. Chcielibyśmy, aby wspomnienia związane z Hasem, które przygotowaliśmy, uruchamiały osobiste wspomnienia - mówiła podczas otwarcia Labiryntu Hasa Milenia Fiedler, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi.
Udział w tych intrygujących urodzinach - „niezwykłych, jak niezwykły był On i jego Kino", wzięli udział znamienici goście, w tym Wanda Ziembicka-Has, żona reżysera. Byli też wychowankowie i studenci Hasa, twórcy filmowi, którzy pod jego opieką zrealizowali etiudy, a także ci, którzy pracowali z reżyserem przy jego filmach fabularnych.
Obchody urodzin reżysera rozpoczęły się konferencją naukową „Ludzie Hasa” poświęconą twórczości wybitnego twórcy. Pozwoliła ona przybliżyć dzieła reżysera w zróżnicowanych ujęciach: filmowcom z perspektywy badaczy, badaczom z perspektywy filmowców. Można było posłuchać wykładów m.in. dra Sławomira Rogowskiego, twórcy filmu „Rysopis znaleziony po latach. Wojciech Jerzy Has” oraz wziąć udział w panelach „Siła filmowego obrazu” oraz „Słowo i gest”. Wzięli w nich udział naukowcy, znawcy filmu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteki Narodowej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Partnerem urodzin Wojciecha Jerzego Hasa w Szkole Filmowej był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 r. w Krakowie. W 1945 r. podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Od 1955 r. należał do Zespołu Autorów Filmowych „Syrena".
W 1958 roku zadebiutował psychologicznym dramatem „Pętla" na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Markiem Hłaską. Główny bohater, Kuba (Gustaw Holoubek) zmaga się z alkoholowym nałogiem. Has należał do grona reżyserów, który tworzyli polską szkołę filmową. Do jego najgłośniejszych filmów należą „Jak być kochaną" według scenariusza Kazimierza Brandysa z Barbarą Krafftówną, Zbigniewem Cybulskim i Wiesławem Gołasem, „Rękopis znaleziony w Saragossie" ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Literackim pierwowzorem była powieść osiemnastowiecznego poety, Jana Potockiego, kinowa wersja „Lalki" z Mariuszem Dmochowskim i Beatą Tyszkiewicz w głównych rolach, „Sanatorium pod Klepsydrą" według Brunona Schulza uhonorowane nagrodą jury na festiwalu w Cannes.
Wojciech Has był wykładowcą łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W latach 1989-90 Has był dziekanem wydziału reżyserskiego. W latach 1990-96 pełnił funkcję rektora uczelni.
aa/fot. seb
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/filmowka-zmienila-sie-w-labirynt-hasa#sigProId72ce6203c2