Ekologiczne kreacje, biżuteria, świadome zakupy czyli jak dbać o naszą planetę

wtorek, 28 stycznia 2025

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to gdzie kupuje ubrania, jakiej są jakości i czy w ogóle potrzebują kolejnych tekstyliów do szafy, która i tak pęka w szwach. Ekolodzy alarmują, że produkujemy zbyt wiele ubrań, które w efekcie trafiają na wysypiska i zanieczyszczają środowisko.

Ogranicz ilość odpadów,  pomożesz planecie

Łódzki Dom Kultury i   zaprasza  do realizacji wojewódzkiego projektu ekologiczno–artystycznego pn. „ECO FASHION 2025”. Jego celem  jest m.in.  edukacja dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego w zakresie ekologii. Projekt  ECO FASHION 2025 porusza temat nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji, które mają poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego, w tym ogromny wpływ na poziom emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczenie wynikające z odpadów tekstylnych. Projekt ma też  na celu uświadomienie młodym uczestnikom, jak ich proekologiczne działania mogą przeciwdziałać szkodliwym praktykom przemysłu mody. W ramach ECO FASHION   dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat wezmą udział w serii warsztatów i  stworzą ekologiczne kreacje mody. Zajęcia będą także  obejmować  projektowanie ubiorów z surowców odzyskanych, praktyczne wykonanie odzieży z materiałów z recyklingu, tworzenie ekologicznych akcesoriów modowych  oraz warsztat dotyczący zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska.

tutylowe_ok.jpg

Projekt zakończy się uroczystym finałem, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze prace, a zwycięzcy konkursów: na najlepszy ekologiczny strój i pokaz mody,  otrzymają nagrody. Zainteresowane z regionu  instytucje kultury mogą zgłaszać się  do konkursu  poprzez formularz dostępny na stronie  Łódzkiego Domu Kultury do 31 stycznia 2025 roku.

torebka.jpg

Czy warto mniej kupować ubrań?

Ekolodzy biją na alarm i informują , że co roku na wysypiska śmieci trafia ogromna ilość tekstyliów,
a świat recyklinguje  jedynie mniej niż 1 procent ubrań. Dlaczego tak mało? Niestety większość bluzek, sukienek, swetrów, pozostałych tekstyliów -  firanek, ścierek, zasłon -  zawiera sztuczne domieszki, które utrudniają ich ponowne wykorzystanie.

Co zrobić ze starymi, ulubionymi  ubraniami?

Na pewno warto przemyśleć czy można dać im drugie życie. Te, które były uszyte, zrobione z dobrych materiałów, włókien, aż  się proszą o odmianę, podarowanie im nowego wyglądu. Do takich zdecydowanych działań zachęca  Agnieszka  Wingert , znana jako Krawcowa na kółkach , która na co dzień działa w Łodzi, ale zaproszona przez klientów jeździ po całym województwie  łódzkim. Starym ubraniom krawcowa  nadaje nowy styl i szyk.

spodnie_czarne.jpg

- Nie wyrzucaj, oddaj ubranie do krawcowej. Zawsze szczerze zachęcam klientów do przyjrzenia się swojej garderobie, z pewnością stare bluzki, suknie, płaszcze będą zrobione z lepszych materiałów, niż te  zakupione z najnowszych kolekcji – mówię to ze smutkiem-  dodaje  Agnieszka Wingert i przyjmuje od kolejnej klientki starą,  jeansową  marynarkę -  Dodam tu trochę mocnych,  akcentów kolorystycznych, lekko przerobię i zyska  nowy krój i wygląd – cieszy  się.

Do Krawcowej na kółkach oprócz ubrań trafiają także torebki, worki, wszystkie te rzeczy potrafi precyzyjnie dociąć, uszyć, ozdobić, bo jak mówi, miłość do szycia wyssała z mlekiem matki, nie obca jest jej też zwykła miłość i szacunek do natury.

kołnierz.jpeg

– Na pewno coraz więcej ubrań jest produkowanych masowo, z tanich tkanin, przez co szybko się zużywają , a konsumentom łatwiej je wyrzucić niż naprawić. Dbajcie o środowisko,  sprawdzajcie metki – zachęca Krawcowa na kółkach.

al, mr.