Edukacja w Łódzkiem w 2025 roku na najwyższym poziomie
piątek, 10 stycznia 2025Stypendia dla najzdolniejszych, nagrody, nowe inwestycje i projekty. Budżet województwa łódzkiego na edukację w 2025 r. wzrósł o ponad 35 proc. w porównaniu do 2024 r. Nowy rok przynosi nowe możliwości dla młodych ludzi w naszym regionie.
Kwota na stypendia wzrosła aż o połowę, do 450 tysięcy złotych, a na nagrody za prace związane z województwem łódzkim ze 120 tys. do 150 tysięcy złotych. To realne wsparcie, które pomoże w realizacji marzeń i planów.
Nowy rok to innowacyjne projekty. W Łodzi powstają Branżowe Centra Umiejętności, gdzie młodzież, dorośli i nauczyciele będą mogli zdobyć nowoczesne kompetencje. Łączna wartość tych projektów to blisko 22 mln zł i realizowane są z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. BCU to zaawansowane technologicznie placówki, które będą bezpłatnie kształcić, szkolić i egzaminować przyszłych realizatorów nagrań i nagłośnień oraz techników dentystycznych. Będą to specjalistyczne i unikalne miejsca na edukacyjnej mapie Polski. Branżowe Centrum Umiejętności dla realizatorów nagrań i nagłośnień powstanie przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi, przy ul. Narutowicza 122. W tym roku ma rozpocząć się rozbudowa budynku na potrzeby nowego Centrum. Natomiast w BCU, które powstaje przy al. Piłsudskiego 159 w Łodzi, szkolenia będą w branży dentystycznej.
W 2025 roku zaplanowana jest termomodernizacja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Zastosowane zostaną tutaj m.in. odnawialne źródła energii, a budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość projektu to 6,2 mln zł, z czego blisko 5 mln pochodzi z funduszy unijnych. Dodatkowo wyposażona zostanie tutaj pracownia rysunku technicznego, pracownia robót związanych z montażem oraz laboratorium elektrotechniki i elektroniki. Zainstalowana będzie klimatyzacja oraz pompa ciepła. Termomodernizacja placówki w Piotrkowie Trybunalskim, połączona z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, wprowadza edukację w XXI wiek. Dzięki nowoczesnym pracowniom technicznym i laboratoriom młodzi ludzie będą mogli pracować na sprzęcie, który przygotuje ich do wyzwań w branżach technologicznych.
Województwo Łódzkie jest organem prowadzącym dla 13 szkół i placówek oświatowych, w tym 9 szkół branżowych. Kształci się w nich blisko 3 tysiące słuchaczy, zarówno w formie szkolnej, jak i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Oferta jest zróżnicowana, od zawodów medycznych poprzez branżę elektroniczną, mechaniczną, energetyczną, ekonomiczną i administracyjną. Przykładowymi kursami cieszącymi się popularnością w całej Polsce są np.: „Wykonywanie wyrobów koszykarsko – plecionkarskich” czy „Prowadzenie produkcji pszczelarskiej”. Placówki realizują też kursy florystyczne, kosmetyczne oraz inne kwalifikacyjne kursy zawodowe.
AK