Dzieci Wojny na zakończenie wojny

wtorek, 12 maja 2015
Pod Pomnikiem Pękniętego Serca w Parku im. Szarych Szeregów w Łodzi odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Organizatorem było Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce.
 
Obchody rozpoczęły się od przemówienia członka zarządu województwa łódzkiego – Pawła Bejda: - 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej jest dla nas wszystkich okazją do szczególnego wzruszenia. Przywołujemy bowiem dziś pamięć o najmłodszych ofiarach koszmarnych lat okupacji - o dzieciach. Nam,  urodzonym po wojnie, trudno nawet wyrazić słowami bezmiar okrucieństwa, jakiego dopuścili się okupanci tworząc w Łodzi obóz dziecięcy przy ul. Przemysłowej. Przewinęło się przez niego do 12 tysięcy najbardziej bezbronnych istot ludzkich. Pomnik Pękniętego Serca najpełniej oddaje nasze uczucia. Tu można tylko milczeć i głęboko wierzyć, że podobna potworność nigdy się nie powtórzy. Tym najmłodszym ofiarom faszyzmu jesteśmy winni wieczną pamięć. Musimy przypominać ich straszny los, ostrzegać przed wojną i cierpieniem, które zawsze ze sobą niesie. Ogromną rolę w tym dziele pełni Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce. Dziękuję wszystkim członkom tego Stowarzyszenia, kombatantom weteranom oraz osobom represjonowanym za ich wieloletnią działalność, poświęcenie i zaangażowanie, z jakim dzielą się swoimi doświadczeniami z kolejnymi pokoleniami Polaków.  
 
W spotkaniu z przybyłymi kombatantami uczestniczyli uczniowie łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy odegrali dla zgromadzonych gości pantomimę oraz zapewnili oprawę muzyczną. Uroczystość była także okazją do wręczenia medali od Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Za zasługi dla tej organizacji, wyróżnieni zostali m.in. Bożena Ziemniewicz, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, oraz Zbigniew Kręcisz, dyrektor Biura Ochrony Informacji i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
 
Pod koniec lat 60-tych, w środowisku dzieci okresu wojny 1939-1945, zrodziła się inicjatywa kompleksowego opracowania tamtych wydarzeń. Rozpisany został konkurs międzynarodowy na wspomnienia okresu wojennego dzieci i młodzieży pod hasłem: „Byliśmy wówczas dziećmi”. Do 24 czerwca 1972 roku zostało nadesłanych ponad 160 prac. Jury przewodniczyła Ewa Szelburg-Zarembina. Wydawnictwo „Książka i Wiedza” opublikowała w roku 1975 w formie książkowej ponad 70 prezentowanych prac. Pamiętniki stały się niepowtarzalnym dokumentem z lat II Wojny Światowej. Konkurs stał się również impulsem do powołania Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, jako pierwszego i jedynego wówczas w naszym kraju. Komitet założycielski stanowiło 20 osób uczestniczących w konkursie.
 
Miała to być organizacja masowa, pracująca dla dobra dzieci, dla ich życia w pokoju, miała opiekować się ludźmi starszymi, miała chronić życie dzieci, pomagać członkom Stowarzyszenia, którzy jako dzieci, utracili zdrowie w obozach koncentracyjnych lub podczas innych działań wojennych. Za sprawą Stowarzyszenia powstało kilkanaście tablic i pomników upamiętniających ofiary i bohaterstwo dzieci okresu wojny, m.in. w Aleksandrowie Łódzkim, w Lublinie, Łodzi, Strzelcach Krajeńskich. Obecnie Stowarzyszenie liczy kilka tysięcy członków zwyczajnych, wspierających, honorowych i korespondentów.
(al)