Debata Spółdzielcza
wtorek, 8 maja 2018W rozmowach o przyszłości ruchu spółdzielczego wzięli udział spółdzielcy z terenów województwa łódzkiego oraz radni i członkowie zarządu województwa łódzkiego.
Ruch spółdzielczy w Polsce to około 9 tysięcy czynnych podmiotów gospodarczych, które zrzeszają blisko 8 mln członków i zatrudniają ponad czterysta tysięcy osób. Jest to więc znaczący potencjał gospodarczy i społeczny, mający wpływ na życie kilku milionów obywateli naszego kraju, w tym także na terenach wiejskich. Co trzecia grupa producencka funkcjonuje w oparciu o zasady spółdzielcze.
- Spółdzielnie niezwykle efektywnie łączą w sobie działalność gospodarczą z odpowiedzialnością społeczną. Stawiają one kapitał ludzki, przed finansowym co wynika z istoty spółdzielni jako podmiotu, który realizuje cele gospodarcze, społeczne i kulturalne członków poprzez współposiadanie i demokratycznie zarządzane przedsiębiorstwo – powiedział Witold Stępień marszałek województwa łódzkiego.
Łódzkie pod względem zatrudnionych w spółdzielczości plasuje się w środku stawki województw w Polsce. Odsetek ten wynosi ok. 6 procent spośród wszystkich zatrudnionych.
W warunkach gospodarki rynkowej spółdzielczość ma do zrealizowania wiele funkcji i zadań, które są trudne do zastąpienia przez inne podmioty gospodarcze czy struktury organizacyjne. Ta forma gospodarowania ma szczególne znaczenie w dwóch sferach. Chodzi mianowicie o obszary wiejskie (spółdzielczość wiejska) oraz o sferę socjalną i rynek pracy (tutaj swoje pole działania mają tzw. spółdzielnie socjalne i spółdzielnie pracy). Oprócz tego spółdzielczość, w wielu krajach Europy, z sukcesem funkcjonuje i konkuruje na rynku z podmiotami komercyjnymi, w takich sektorach gospodarki jak budownictwo, bankowość, handel, rzemiosło czy turystyka.
JS
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/debata-sp%c3%b3%c5%82dzielcza#sigProIdab64e8712b