Darły pierze, aż puch leciał

niedziela, 24 listopada 2024

19 kół gospodyń wiejskich wzięło udział w regionalnym konkursie darcia pierza w Rzeczycy. Z mięciutkiego puchu powstanie poducha dla pierwszego mieszkańca gminy Rzeczyca urodzonego w 2025 roku.

Pierzawka, inaczej nazywana „wyskubkami”, „wydzirkami” czy „szkubkami”, była bardzo żmudną pracą, wymagającą czasu i cierpliwości, bo z każdego gęsiego pióra od twardych stosin trzeba było oderwać chorągiewki i oddzielić miękki puch. Przed laty, na wsiach pierzawki odbywały się w jesienno-zimowe wieczory, a puch wypełniał potem pierzyny i poduszki dla panien na wydaniu.  W sobotni wieczór, 23 listopada, tradycję przypomniała gmina Rzeczyca (pow. tomaszowski). Tu już po raz 23. odbył się regionalny konkurs darcia pierza. Pierze darło 15 KGW i reprezentacji sołectw z gminy Rzeczyca oraz gościnie panie z 4 gmin spoza powiatu tomaszowskiego m.in. z gmin Biała Rawska czy Brójce. Efektem ich zmagań jest 1,4 kg mięciutkiego puchu.

.

puch.jpg

Zabawa kultywująca stary zwyczaj została zorganizowana w hali sportowej. To tu zmierzyły się trzyosobowe reprezentacje KGW, którym kibicowali mieszkańcy całego powiatu. Jakość puchu  oceniała m.in. Teresa Gmaj, twórczyni ludowa z Rzeczycy, która uszyje poduchę dla pierwszego noworodka w 2025 roku.  – Taki maluszek musi mieć mięciutko, delikatnie – podkreśla.

Publiczność konkursu mogła też zobaczyć, jak pierzawka wyglądała przed laty – ludowy zwyczaj przypomniało widowisko zaprezentowane przez teatr „Carpe Diem” działający w Szkole Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej w Rzeczycy.

puch_2.jpg

Tradycję dobrze zna Małgorzata Grot z KGW w Sadykierzu, które w konkursie darcia pierza bierze udział od 23 lat, a w tym roku – już po raz drugi – panie zajęły pierwsze miejsce. - Przed laty z mamą często chodziłam na takie pierzawki. Pierze musi być zdarte od samego czubka piórka, żeby nie było żadnej szypułki, bo one przeszkadzały potem w poduszce – opowiada.

Jury przyznało także dwa drugie miejsca dla KGW Brzeg i gminy Brójce, a pozostałe koła zajęły ex aequo trzecie miejsce.

Nagrodą dla wszystkich uczestników i gości konkursu była wspólna zabawa.

kw