5 milionów złotych - mieszkańcy zmieniają Łódzkie

piątek, 1 grudnia 2017
Mieszkańcy województwa łódzkiego sami zdecydowali, jak zmieni się ich region. Wojewódzki Budżet Obywatelski wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi, którzy większość swojego czasu spędzają poza miejscem zamieszkania. Każdy głosujący mógł wybrać zadania z dowolnego subregionu województwa łódzkiego. Jakie projekty okazały się zwycięskie?
 
Idea miejskich budżetów obywatelskich od początku cieszyła się dużym powodzeniem. To właśnie ona była inspiracją do stworzenia Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. To mieszkańcy decydują, które zmiany faktycznie korzystnie wpłyną na ich komfort życia i sprawią, że będą chętnie utożsamiali się z regionem.
 
Dziś coraz więcej ludzi spędza czas w innym miejscu, niż mieszka. To właśnie okolica pracy czy szkoły staje się najważniejszą – to tu spotykają się ze znajomymi, chodzą na siłownię czy dodatkowe zajęcia. To właśnie sprawiło, że należało przemodelować formę głosowania.
 
Województwo łódzkie zostało podzielone na pięć subregionów, w ramach których mieszkańcy mogli zgłaszać własne propozycje zadań. Pomysły, które przeszły weryfikację, trafiły na listy do głosowania. Od początku października br. mieszkańcy województwa mogli wybierać najciekawsze według nich inicjatywy, przyznając im od jednego do trzech punktów – w zależności od subiektywnej oceny. Każdy mógł zagłosować w ramach jednego subregionu – niezależnie od miejsca, w którym mieszka.
 
Głosować można było nie tylko za pomocą formularza, lecz także przez Internet lub korespondencyjnie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się metoda on-line. Co trzeci mieszkaniec województwa łódzkiego wybrał drogę elektroniczną.
 
Łącznie przeznaczono 5 milionów złotych na realizację poszczególnych zadań – po równo dla każdego obszaru. Większość zgłaszanych projektów dotyczyła zdrowia, sportu, promocji kulturalnej, gospodarczej i turystycznej regionów, poprawy bezpieczeństwa czy zajęć dla dzieci i młodzieży.
 
Najwięcej, bo ponad 14 tysięcy głosów, otrzymał projekt plenerowych spotkań z kulturą i historią w gminie Poświętne. Z niewiele mniejszym uznaniem spotkała się propozycja zakupu sprzętu ratowniczego na terenie Zalewu Sulejowskiego. Ponad 10 tysięcy osób poparło projekt siłowni zewnętrznej w Łowiczu. Wśród zgłoszonych projektów nie brakowało oryginalnych inicjatyw, takich jak promowanie czytelnictwa i bibliotek lub szkolenia lotnicze w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszkańcy wykazali się pomysłowością, a ich wysokie zaangażowanie w życie regionu było naprawdę zaskakujące.
 
Więcej informacji o projekcie na stronie: bo.lodzkie.pl