Bezpłatna szkoła rodzenia dla rodzących w Skierniewicach

wtorek, 23 sierpnia 2016
Szkoła rodzenia dla kobiet decydujących się na poród w skierniewickim szpitalu jest bezpłatna. Pierwsze, otwarte dla wszystkich zajęcia odbędą się w poniedziałek, 29 sierpnia br.
 
Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach aktualnie realizuje pilotażowy program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, którego głównym założeniem jest kompleksowa pomoc przyszłym mamom zarówno w okresie przygotowania do porodu, samego porodu jak również opieki nad noworodkiem do 6-go tygodnia życia. Kolejnym ułatwieniem będzie bezpłatna szkoła rodzenia.
 
- Chcielibyśmy zachęcić w ten sposób przyszłe mamy, aby na miejsce narodzin ich pociech wybierały właśnie Skierniewice. W tym celu dotychczas udało nam się znacznie poprawić warunki porodu poprzez budowę nowoczesnej sali porodów rodzinnych, a ostatnio jako jeden z trzech szpitali w województwie łódzkim przystąpiliśmy do programu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży - mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy szpitala w Skierniewicach. - Dodatkiem, który trudno spotkać w innych szpitalach jest też możliwość samodzielnego wykonywania w domu badania KTG za pomocą zdalnego urządzenia, a każdy noworodek otrzymuje w wyprawce ubranka z hasłem „Kocham Skierniewice”, które przekazał nam Urząd Miasta.
 
Pierwsze, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, spotkanie w ramach bezpłatnej szkoły rodzenia odbędzie się w poniedziałek, 29 sierpnia o godz. 19 w świetlicy szpitala (na tyłach budynku F, wejście od strony ul. Rybickiego 1 obok oddziału laryngologicznego).
 
Zajęcia prowadzi doświadczona położna Elżbieta Krokocka - oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego w skierniewickim szpitalu. Kurs trwa 6 tygodni, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.
 
Program zajęć obejmuje dwa moduły: położniczy i opieki nad noworodkiem. Przyszłe mamy i ich partnerzy, w trakcie zajęć praktycznych i teoretycznych, będą mogli dowiedzieć się m.in. o tym jak przygotować się do ciąży i porodu, czy też jak prawidłowo nawiązać więź matki i ojca z dzieckiem.
 
Moduł położniczy:
Model Równowartościowego (komplementarnego) „Dwurodzicielstwa"- uzupełnianie się dwojga rodziców w pełnieniu ról opiekuńczych i w nawiązywaniu więzi z dzieckiem.
 
Fizjologia ciąży:
1. Przygotowanie do porodu – rola partnera
2. Zwiastuny porodu
3. Fazy porodu
4. Poród droga c. cesarskiego
5. Sposoby radzenia z bólem porodowym
6. Połóg
7. Karmienie piersią
8. Dieta w połogu i okresie karmienia piersią
9. Spotkanie z lekarzem-położnikiem
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe, oddechowe i relaksacyjne
  • projekcje filmów dotyczących porodu
  • aspekty prawne dotyczące macierzyństwa
 
Moduł opieka nad noworodkiem:
1. Pielęgnacja noworodka
2. Instruktaż -kąpiel noworodka
3. Spotkanie z neonatologiem/pediatrą
4. Projekcja filmów dotyczących opieki nad noworodkiem
(Paweł Bruger)