Bank genów już otwarty

środa, 8 czerwca 2022

Nawet 30 tysięcy genotypów roślin warzywnych i zielnych będzie składowanych w Regionalnym Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach, które dziś zostało otwarte. Naukowcy będą nie tylko pracować nad tym, by truskawki i pomidory miały smak taki jak dawniej, Centrum będzie też pełnić niezwykle istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

- Mam wrażenie, że minęło zaledwie kilka dni, odkąd zastanawialiśmy się wspólnie, jak wesprzeć Instytut Ogrodnictwa, by znalazł godne miejsce na mapie nie tylko województwa i kraju, ale też Europy – mówił podczas otwarcia Centrum Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Udało się. Wy mieliście pomysł, my znaleźliśmy środki, by Was wesprzeć. Dzięki naszej współpracy zamieniliśmy marzenia w rzeczywistość. Dziękuję za ogrom wykonanej pracy, za to, że razem współpracujemy dla województwa i całego kraju.

Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Instytucie Ogrodnictwa to nowocześnie zaprojektowany obiekt, obejmujący Bank Nasion, Laboratorium Fizjologii Nasion oraz część technologiczną, spełniającą standardy FAO dla banków genów w zakresie przygotowywania do deponowania zasobów genowych w formie nasion.

W Centrum została zlokalizowana kolekcja aktywna nasion zasobów genowych roślin ogrodniczych, której utrzymanie jest jednym z zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, a którego realizację powierzono Instytutowi Ogrodnictwa – Państwowemu Instytutowi Badawczemu, nadzorowanemu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowo utworzony obiekt pozwoli na zgromadzenie i zachowania ok. 30 tys. genotypów, co skutecznie zabezpieczy bioróżnorodność roślin ogrodniczych oraz regionalne dziedzictwo przyrody, umożliwiając jednocześnie ich udostępnianie zainteresowanym podmiotom.

W otwarciu Centrum uczestniczyli nie tylko pracownicy Instytutu Ogrodnictwa (z prof. Dorotą Konopacką na czele), ale też przedstawiciele środowiska branżowego, władze miasta, powiatu, województwa, marszałkowi towarzyszyli radni Sejmiku WŁ Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski. - Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji tego przedsięwzięcia – mówił Krzysztof Cieciura, wiceminister rolnictwa, który również uczestniczył w otwarciu obiektu. - Sami początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak istotne będzie ono dla budowania polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Dawno temu bioróżnorodność, mnogość genotypów i różnego rodzaju odmian zbóż, warzyw i owoców była naturalna i specyficzna dla każdego regionu, ale rolnictwo się zmieniło, mamy zupełnie inną specyfikę, bioróżnorodność jest zdecydowanie niższa, tym bardziej gratuluję sukcesu w realizacji tego projektu. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa pracy.

Budowa Regionalnego Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej przez Instytut Ogrodnictwa była możliwa dzięki współfinansowaniu inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł, z czego przeszło 4,7 mln to unijne dofinansowanie przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.  

 

as

fot. Sebastian Sołtyszewski