Arsenał „białych mnichów” w Sulejowie

czwartek, 18 lipca 2024

W zabytkowych murach dawnego arsenału Opactwa Cystersów w Sulejowie powstaje Cysterskie Centrum Edukacji. Będzie przybliżać wielowiekową spuściznę gospodarczą i kulturową „białych mnichów”, a jednocześnie zachęcać do odwiedzania tej części Łódzkiego. Pierwszy etap projektu – remont budynku dawnego arsenału – już został zakończony. Dzięki unijnej dotacji przekazanej przez samorząd województwa na Podklasztorzu powstało miejsce pod muzeum i centrum turystyczno-kulturalne.  

To tu trafią cenne eksponaty z obecnego muzeum, mieszczącego się w kapitularzu, ale także przedmioty o wartości historycznej, których przekazanie zadeklarowali mieszkańcy gminy. Dzięki temu w dawnym arsenale powstanie ekspozycja prezentująca dziedzictwo całego regionu sulejowskiego. W wyremontowanych pomieszczeniach będzie też miejsce dla organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń kulturalnych. Jeszcze kilka lat temu to były odległe plany, a dziś to już rzeczywistość. Remont zabytkowych murów kosztował prawie 3,5 miliona złotych, z czego część pokryła dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale większość – ponad 2,3 miliona złotych  - dofinansowanie unijne przekazane przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

- Te plany muszą być rozszerzone o kolejne działania w zakresie wzmocnienia ruchu turystycznego. Jesteśmy po rozmowie na temat wsparcia tej inwestycji przez działalność także w zakresie infrastruktury turystycznej, ale także współpracę z ośrodkami kultury województwa łódzkiego, aby takie zrewitalizowane obiekty tętniły życiem. Opactwo cysterskie to przecież perełka województwa łódzkiego, wyjątkowa na skalę całej Europy i doskonałe miejsce do tego, żebyśmy mogli tworzyć wspaniały produkt turystyczny województwa łódzkiego, dlatego samorząd województwa łódzkiego będzie wspierał tę inwestycję w kolejnych etapach – mówi/deklaruje Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego, który zwiedził dawny arsenał po zakończeniu remontu. Oprowadzali go m. in. Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa oraz gospodarz obiektu, o. Augustyn Węgrzyn. Proboszcz parafii NMP i św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie liczy, że Cysterskie Centrum Edukacji przybliży mieszkańcom regionu oraz turystom historyczne i kulturowe znaczenie opactwa. To tu, jak przypomina, w 1318 roku, powstała inicjatywa zjednoczenia Polski dzielnicowej.

Przed renowacją kamienno-ceglana wieża z przełomu XV i XVI wieku i o dwa wieku starszy, ale łączący się z nią budynek arsenału, nie były ozdobą odnowionego poklasztornego obiektu, obecnie siedziby hotelu i SPA. Dziś to kolejna perełka na historycznej mapie Łódzkiego, gdzie odwiedzający mogą poczuć, jak – zgodnie z maksymą ora et labora (módl się i pracuj) – żyli mnisi. Cysterskie Centrum Edukacji przybliży historię opactwa, która zaczęła się w Sulejowie już w XII wieku. Romańskie mury gościły wówczas wielu ważnych gości: królów i książąt polskich m.in. Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę, a w czasie Potopu Szwedzkiego – Jan Kazimierz. Trwający kilka lat remont obiektu obejmował liczne prace rekonstruktorskie, konserwatorskie i restauratorskie m.in. odtworzenie stropów. Była to kolejna inwestycja w przywrócenie obiektu do pełnej użyteczności – zabytkowy romański kościół jest odnawiany od wielu lat, a dzięki unijnemu wsparciu część cysterskich zabudowań zyskała nowe życie m.in. dziś w miejscu dawnej gorzelni, w której mnisi produkowali swoje trunki, znajduje się restauracja nawiązująca do tradycji klasztoru.

W 2012 r. cysterskie opactwo w Sulejowie zostało wpisane na listę Pomnik Historii.

 

kw