Agamemnon z Łodzi, Hamer z Łowicza i Adel z Bełchatowa. Takie imiona dostały dzieci w 2024

wtorek, 24 grudnia 2024

Powrót do klasyki oraz pojawienie się oryginalnych, rzadziej spotykanych wyborów. Tak wyglądał rok 2024 w kalendarzu imion nadawanych dzieciom w naszym regionie. Rodzice inspirują się zarówno historią, jak i współczesnymi trendami.

Rok 2024 z pewnością zapisze się w pamięci jako czas inspirujących pomysłów. Przyglądamy się szczegółowym statystykom z różnych miast regionu. Każda miejscowość wyróżnia się swoimi preferencjami. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wybory rodziców pokazują trendy, które charakteryzują nasze lokalne społeczności.

Piotrków Trybunalski: balans tradycji i oryginalności

Nikodem, Jan, Jakub, Aleksander  i Antoni wśród chłopców oraz Maja, Zuzanna, Laura, Julia i Oliwia wśród dziewczynek to najczęstsze wybory rodziców z Piotrkowa Trybunalskiego. Na drugim końcu skali znajdują się: Gustaw, Adam, Józef, Olaf, Feliks oraz Magdalena, Kinga, Sabina, Nikola i Sandra. Te imiona wybierali rodzice szukające mniej oczywistych opcji.

Nikodem jest szczególnie popularny nie tylko w Piotrkowie, ale w całym regionie. To imię łączy nowoczesność z tradycją.

- Wybraliśmy imię dla naszego synka spontanicznie,  a szukaliśmy długo. Ma piękne zdrobnienia – mówi mama Nikodema, który tydzień przed świętami urodził się w piotrkowskim szpitalu. - Dopiero kiedy zdecydowaliśmy się na imię, to w internecie wszędzie zaczęły mi pojawiać się zdjęcia i filmy mam, które również wybrały tak jak my. Wtedy zorientowałam się, że to będzie popularne imię. Ale bardzo nam się podoba.

Bełchatów: nowoczesność w klasyce

Mieszkańcy Bełchatowa postawili na wyważenie tradycji i nowoczesności.  Wśród chłopców najczęściej nadawano imiona takie jak: Aleksander, Jan, Franciszek, Nikodem oraz Antoni, a wśród dziewczynek prym wiodła Laura, Hanna, Antonina, Pola i Oliwia.

Na drugim biegunie w Bełchatowie znalazły się rzadko wybierane imiona jak Jeremi, Milan, Kuba, Krystian, Emanuel u chłopców oraz Jutrzenka, Urszula, Rita, Noemi i Adel u dziewczynek. Przypominają, że każdy wybór jest unikalny i osobisty.

Łęczyca: tradycja i nowoczesność

W Łęczycy rodzice stawiają na imiona o głębokiej tradycji. Wśród chłopców królują: Mikołaj, Stanisław, Nikodem, Oliwier i Hubert – imiona kojarzone z historią i elegancją. Dla dziewczynek popularne są Pola, Aurelia, Wiktoria, Oliwia i Zofia, które odzwierciedlają nowoczesny, ale klasyczny styl.
Na liście najrzadziej wybieranych imion dla chłopców znalazły się: Tomasz, Augustyn, Patryk, Milan i Witold, a wśród dziewczynek: Magdalena, Joanna, Laura, Nadia i Wenessa. To pokazuje, że nie każdy rodzic decyduje się na nietuzinkowe wybory.

Sieradz: klasyka w najlepszym wydaniu

W Sieradzu triumfują: Jan, Nikodem i Leon, Mikołaj i Antoni a także Zofia, Maja, Hanna, Michalina i Kornelia. Te imiona nigdy nie wychodzą z mody. Natomiast Bartosz, Julian, Dawid, Ludwik, Gustaw wśród chłopców oraz Joanna, Anita, Kinga, Krystyna i Aniela wśród dziewczynek to imiona, które w 2024 roku wybierane były w Sieradzu najrzadziej.

Wieluń: subtelność i oryginalność

W Wieluniu rodzice chętnie wybierali Antoniego, Stanisława, Nikodema, Aleksandra i Tymona – imiona, które wyróżniają się szlachetnym brzmieniem. Wśród dziewczynek dominują takie imiona jak: Zofia, Maria, Julia, Maja i Alicja. To pokazuje zamiłowanie rodziców do tradycji. Najrzadziej wybierano natomiast tutaj Ernesta, Kazimierza, Marka, Rafała i Remigiusza oraz Celinę, Dominikę, Jagnę, Kalinę i Ritę.

Pabianice: mieszanka tradycji i nowych trendów

W Pabianicach wśród chłopców dominują takie imiona jak  Aleksander, Oliwier, Nikodem, Franciszek i Filip, a wśród dziewczyn: Pola, Alicja, Zofia, Julia, Amelia. Najrzadziej natomiast rodzice wybierali: Jeremiasza, Kevina, Gracjana, Floriana i Taisona. Mało popularna była też  Mia, Nadzieja, Felicja, Rita i Janina.

Łowicz: powrót do korzeni

Franciszek, Nikodem, Leon, Jan i Wojciech to najczęstsze imiona chłopięce w Łowiczu. Wśród dziewczynek dominowała Hanna, Laura, Zofia, Iga i Gabriela. Natomiast Leonard, Bruno, Teodor, Oktawian i Hamer oraz Noemi, Lea, Jadwiga, Jaśmina i Mia to imiona, które zdarzały się tutaj się najrzadziej, dodając wyjątkowego charakteru regionalnym statystykom.

Łódź: miasto różnorodności

W stolicy województwa królują Antoni, Jan, Aleksander, Nikodem i Ignacy oraz Julia, Zofia, Laura, Zuzanna i Hanna. To wybory łączące klasykę z popularnością. Jednocześnie takie imiona, takie jak Melek, Agamemnon, Ireneusz, Zbigniew i Fryderyk oraz Małgorzata, Faustyna, Klementyna, Beata i Dominika wybierane były najrzadziej. Unikatowe imiona podkreślają otwartość mieszkańców Łodzi na oryginalność.

Skierniewice: połączenie stylu i elegancji

Leon, Jan, Antoni, Franciszek, Jakub, Honoriusz oraz Hanna, Zofia, Maja, Zuzanna i Alicja to wybory typowe dla Skierniewic, które łączą tradycję z ponadczasową elegancją. Henryk, Mieszko, Wincent, Iwo, Tymoteusz, Noe czy Alina, Mira, Nel, Róża, Anastazja, Felicja to wybory mniej popularne, ale równie piękne i wyjątkowe.

Kutno: lokalne preferencje

Ignacy, Nikodem. Aleksander, Adam, Jakub oraz Laura, Hanna, Pola, Anna i Lena to imiona wiodące prym w Kutnie. Mniej popularne wybory, takie jak : Rita, Sabina, Sara, Teresa, Wiktoria oraz Milan, Miłosz, Paweł, Ryszard, Wincenty nadają dzieciom niepowtarzalnego uroku i wyróżniają na tle rówieśników.

Pajęczno: Klasyka z nutą świeżości

 W Pajęcznie triumfy święcą imiona o klasycznym i współczesnym brzmieniu. Wśród chłopców najczęściej wybierano Mikołaja, Tymona, Antoniego, Stanisława i Franciszka, natomiast wśród dziewczynek dominowały: Zuzanna, Antonina, Iga, Julia i Oliwia.

Najrzadziej pojawiały się imiona takie jak Kajetan, Olivier, Leon, Borys i Cezary dla chłopców oraz Iga, Wanda, Lucja, Rita i Nel dla dziewczynek. Widzimy w ten sposób, że niektóre klasyczne wybory ustępują miejsca nowym trendom.

Tomaszów Mazowiecki: Elegancja i tradycja

W Tomaszowie królują imiona o ponadczasowym charakterze. W 2024 roku rodzice najczęściej nazywali chłopców: Aleksander, Mikołaj, Antoni, Julian, Stanisław, zaś dziewczynki: Maja, Zuzanna, Laura, Liliana, Hanna. Natomiast najrzadziej pojawiły się tutaj: Tymur, Cyprian, Florian, Remigiusz i Maksim oraz Marika, Melania, Sonia, Kasandra i Luiza.


Rok 2024 w województwie łódzkim pokazuje, że rodzice balansują między tradycją a nowoczesnością, szukając imion, które najlepiej oddadzą charakter ich dzieci. Czy to klasyczny Antoni, czy nietuzinkowy Agamemnon – każde imię ma swoją historię i znaczenie, które towarzyszyć będzie dziecku przez całe życie.

 

AK